* *
Danes je 08 apr 2020, 19:25

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 14 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Nocna akcija/flash/nastavitve?
OdgovorObjavljeno: 15 jan 2004, 16:42 
Odsoten
napreduje v forumu

Kraj: Ljubljana
Pozdravljeni!

V fotografiji sem se bolj "frisen" pa me sem pred nalogo kako poslikati nocno akcijo... sankanje..

kake nastavitve naj nastavim...

sam bi nastavil na rocne nastavitve a kake nastavitve? kaj bolj priporocate? odprta zaslonka?
predvsem me zanima, da bodo slike dovoj ostre, in da ne bom imel tezav ko se bo nekdo odpelal mimo in bo popolnoma neoster.. itd...

fotoaparat je minolta d7i, in pa minoltin flash 5600 ....

najlepsa hvala za pomoc

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 15 jan 2004, 17:39 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

Kraj: LJ-MB odvisno od razpoloženja
jaz bi dal na prioriteto časa (shutter priority) in nastavil čas med pol sekunde in 1/20s
flash bo poskrbel za zamrznitev, dolg čas pa občutek hitrosti
Če se le da nastavi proženje fleša na drugo zaveso (second curtain sync)
Sem že pozabil če ima minolta to možnost.

problem boš imel s fokusiranjem v (predvidevam) popolni temi. Vzemi kakšno baterijo s katero si boš pomagal. Preklopi na manual focus in s pomočjo baterije nastavi na tako oddaljenost kot pričakuješ da bo potrebna (kje bodo šli mimo)

ISO pusti na najmanjši vrednosti

obstaja realna možnost da ti bo flash premočno osvetljeval (ker bo meril na popolno temo) zato mu zmanjšaj moč

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 15 jan 2004, 21:07 
Odsoten
napreduje v forumu

ja to itak da bom rocno nastavil ostrino...

kaj globinska ostrina pol? ce nastavim recimo na 4m ... od kje do kje bom imel subjekt oster?? a ni bolje da potem nastavim tudi zaslonko... ker recimo v pol sekunde pricukuje ze precejsen premik sankaca... :D

pomoje bo bolje da bom postavlje na kaksnem pocasnejsem odseku :D

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 15 jan 2004, 21:41 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

eh globinska ostrina ni problem ker so tako majhni senzorji in 28mm objektiv. Če te pa res skrbi pa nastavi zaslonko okrog 5-6

premik tudi ni tak hud problem. Flash bo zamrznil v določeni točki, zraven bo pa še "sled" zaradi daljšega časa

če boš bolj natančno spremljal tudi ta sled ne bo tako dolga

en primer

Slika

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 jan 2004, 01:03 
DJ-Jojo,

bo že prav, tako kot Madness pravi. Nastavi v setup-u flash na drugo zaveso (zweiter Verschlussvorhang) - D7i în tvoj flash imata to funkcijo - pa imej zaslonko tam nekje 5.6; Flash bo osvetliv sankača le za kratek čas, tako da se ne bati glede preveč zabrisane konture sankača, globinska ostrina bo pri zaslonki 5-6 pri tvojemu (majhnem) senzorju zadostovala. Prej pa manualno še nastaviš ostrino in jo preveri s 4x povečavo ob zaprti zaslonki. Pazi le, ker lahko beli sneg zmede TTL-avtomatiko, sploh če bo sankač temno oblečen - zato naredi prej kakšno probno sliko - po potrebi zreguliraj moč flasha +/-. White Balance pa tudi nastavi na flash.

@Madness: dobra fotka !!!!!!!!!!!!

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 jan 2004, 15:11 
Odsoten
napreduje v forumu

No nekaj fotk sem naredil...
vasi nasveti so bili kar uporabni, in z ostrino res nisem imel vecjih tezav.... so pa nastale tezave malo drugje:
- na zadevi je popolna tema, tako da je svetloba samo od avtomobiliskih zarometov....
- ko se pelje sankac mimo ga samo osvetlim, sledi za njim ni, razen.... od celne svetlike, kjer nastane ena ne prevec esteticna crta :? ; to bi se dalo resit da bi del proge osvetlil z zarometi od avtomobila...primer ene slike, ko je bila ravno priloznost, sem objavil a ni bila ravno najboljsa...
mogoce bi se primer drvecega sankaca dalo resiti z pulznim flashem... al kako se ze strokovno rece... ko flash n-krat blicne z doloceno frekvenco

mogoce bo alex bolj vedel povedati o tem :) ... razmisljal sem recimo 5x pri frekvenci 10Hz... to potem znese 0,5s... vendar ali bo potem kaj pre/pod osvetljeno??? ali je pri tem dobro da je foto na stojalu?

no malo bo se treba izpiliti tehniko pa bo.. ce pa imate kake nasvete kako bi lahko nastale fotografije bile se boljse, zazeljeni komentarji...

ja slike so pa na http://galerija.sigol.net/sankanje/

hvala za pomoc

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 jan 2004, 15:27 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

no ja saj je kar zanimivo

naslednjič bi lahko poskusil z časi 1-5s in zelo zmanjšano močjo fleša tako da so sankači minimalno osvetljeni, črte od svetilk pa še daljše (duhovi)

tudi tvoja ideja bi bila zanimiva za poigravanje
Slika

pri tem je treba pazit ker se zelo zmanjša moč bliska. Lahko se seveda premakneš bližje subjektu.
Stojalo se mi ne zdi posebno uporabno za tovrsten namen kar pa ne pomeni da nebi nastalo kaj zanimivega.

igraj se naprej :D

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 jan 2004, 15:45 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Švarcenberg ali fojba.
dj_jojo je napisal/-a:

mogoce bo alex bolj vedel povedati o tem :) ... razmisljal sem recimo 5x pri frekvenci 10Hz... to potem znese 0,5s... vendar ali bo potem kaj pre/pod osvetljeno??? ali je pri tem dobro da je foto na stojalu?

LP

Živ dj-jojo,

če misliš t.i. stroboskopski način flashanja, te žal moram razočarati: tega nikoli nisem sprobal, pa čeprav imaš na svojem flashu to funkcijo. Boš moral eksperimentirati (daj recimo svojega brata/frenda zvečer na kolo, pa ga "stroboskopsko" zunaj na dvorišču poslikaj). Kot že pravi Madness, pa je moč flasha takrat precej zmanjšana. Morda boš potreboval še dodatno osvetlitev (npr. ulično svetilko ali avtomobilske žaromete).

Tvoje fotke pa sploh niso slabe (tako čisto iz tehničnega vidika). Ne vem pa, kakšnih efektov si še želel? Če bi rad bolj zbrisano ozadje, bi moral še fotoaparat premikati (ob daljšem času).

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 jan 2004, 15:53 
Odsoten
Marsal

jakost je tudi pri stroboskopu še vedno dobra. Sicer sem malo že pozabil kako vse skupaj gre, vendar mi je večina slik vedno uspela glede svetlobe. Težje je najti pravo frekvenco, koliko posnetkov za neko akcijo.
Tu ni drugega kot trening.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 jan 2004, 15:55 
Odsoten
Moderator
Uporabniški avatar

ma problem pri potegu je da v popolni temi to ne deluje

blisk traja tisto desettisočinko sekunde ostalo je samo za okras ;)
Isto bi dosegel z max časom sinhronizacije samo črta od svetilke bi bila krajša oz. je nebi bilo

sem pač pozabil na to da v gozdu ni luči :wink: :D

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 jan 2004, 16:42 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Švarcenberg ali fojba.
Madness je napisal/-a:
ma problem pri potegu je da v popolni temi to ne deluje

ups,
imaš več kot prav!
Je skoraj tko, kot da bi imel pokrov na objektivu in skušal "potegnit" in dobiti zbrisano ozadje ... :oops:

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 jan 2004, 18:19 
Odsoten
napreduje v forumu

ja no.. v bistvu bi rad dosegel da je stvar malo zabrisana... recimo v stilu 1 slike.. samo mogoce bi moral malo prej ujeti subjekt, da ga ne bi toliko osvetlil....
bomo problali se enkrat cez dan pa bo sigurno malo bolje... flash pa bo zadevco zamrznil...

za ponoc pa bom uporabil avto.. pa dolge luci probal usmerit v kak kup snega.. da se razprsi... pa da ne bi direktna svetloba .... moram kak dober plac najdt da se da avto ob strani postavit in slikco prtisnt...
uno z vecimi bliski se bomo pa se malo igrali pa bomo videl kaj bo ratal...

drgac pa ja sej s slikcami sem kr zadovoljen, vse se lepo vidi, ni problemov z ostrino, dovolj hitro dela, sploh ko je vse rocno nastavljen....

no ko bo se kaj zanimivega ratal bom pa se kaj na net dal....

lahko bi pa kako fotosrecanje naredil na kaki taki stvari..... ( malo konkurence matjazu in lj gradu.. malo akcije :D :wink: ); sicer pa skoda ker nisem v lj, bi prisel malo pokukat mojstre 8) pri delu...

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 jan 2004, 18:28 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

A lahko zaupaš, kje ste našl takle super plac za sankanje? :P

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 jan 2004, 18:39 
Odsoten
napreduje v forumu

mango je napisal/-a:
A lahko zaupaš, kje ste našl takle super plac za sankanje? :P

ja Mangrt... vceri zvecer... urejeno sankalisce, seveda vodeno... je pa zelo dobra stvar, proga je okol 2km, peljes se 3x, mas pa nocno in dnevno varianto.. pac po zeljah (druzinsko-druzba-... itd)...
ista agencija ponuja se drugo progo...

trenutno (danes, in verjetno tudi jutri) je vse skupaj zaprto, ker je zapadlo kar nekaj snega... in ga verjetno se nekaj bo..

ce te zanima mi sporoci.....

Lp

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 14 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu