* *
Danes je 03 apr 2020, 02:17

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 23 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Toplina barv pri flešu
OdgovorObjavljeno: 06 jan 2004, 19:51 
Odsoten
vstopil v forum

Kraj: Kamnik
Živjo,
zanima me, kako fotografirati z flešem in doseči toplino barv.
Zdi se mi, da če slikam s flešom je svetloba dostikrat preveč modro-bela, jaz pa bi včasih hotel več topline (rumena, oranžna), podobno kot je pod običajnimi svetilkami.
Kaj mi lahko predlagate?
Uporabljam tudi Lumiquest Softbox...
Kaj pravite če bi probal z rumeno folijo-filtrom, ki ga uporabljajo filmarji?

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 jan 2004, 20:00 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: Nm
Nastavi barvno korekcijo (white balance) na aparatu (na 5500K-6000K oz. na flash), če jo aparat ima, in slike bodo naravne brez filtrov.

Lahko pa poskusiš 81A ali celo 81B oz. ekvivalentne.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 jan 2004, 20:09 
Odsoten
vstopil v forum

Ja uporabljam klasičen aparat... Minolta Dynax... fleš pa imam Minolta 3600 HS (d)... na katerem tudi ne morem nasvljati topline...
...
filtri.. 81A, 81B... pojma nimam kaj je to?... kakšna je razlika, kako to sploh fizično zgleda.. kam se ga da?
je uporabno za navaden flash in softbox?

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 jan 2004, 20:12 
Odsoten
vstopil v forum

A... filtri za na objketiv...
a tisti direktno na flashu ne bi šlo?
drugače pa sem uporabljal hoyo uv in skylight filter... to verjetno ni zmanjšalo topline?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 jan 2004, 10:56 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: Nm
Če uporabljaš klasiko pa še povej kateri film uporabljaš...

81A, 81B in 81C so filtri (za na objektiv), ki povečujejo toploto barv (A najmanj, C največ)

Te filtre enostavno priviješ na objektiv in barve se spremenijo. Ne vplivajo na osvetljenost oz. je njihov vpliv zanemarljiv.
Fizično to zgleda kot obarvana steklena ali plastična ploščica v kovinskem okviru z navojem.
Oba UV in skylight rahlo spremenita barve oz. zasičenost, morda dovolj, da ti izgled ni všeč. Nekateri se morda ne bodo strinjali z menoj glede tega, saj po definiciji UV ustavlja samo UV žarke, vendar ... filter je le filter!

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 jan 2004, 20:11 
Odsoten
vstopil v forum

Kar se filmov tiče, sem uporabljal Kodak Gold 400... drugače pa bolj Fuji press 400.
Koliko pa je recimo razlike v kvaliteti, če bi uporabljal te filtre.. ali pa če sam softwaresko popravim na pcju ali pa u studiju dajo več rumene in rdeče barve?

Na vrh

Naslov prispevka: Lahko pristavim piskerček?
OdgovorObjavljeno: 11 jan 2004, 17:55 
Naj takoj na začetku pojasnim, da gre za nizkocenovni in noname 3.2 megapikselni fotoaparat in od takega že v štartu nisem pričakoval kakšne kvalitete, kaj šele odličnosti. Pa vendarle ste tule strokovnjaki na kupu in ni hudič, da mi ne bi kdo znal prisločiti na pomoč.
Tej temi se priključujem, ker imam nekako podoben problem. Vse prevečkrat se zgodi da je objekt, če ga slikam s flešom od blizu preosvetljen ali pa bled kot smrt. Slike narejene zumaj ob dnevni svetlobi so glede kvalitete celo presegle moja pričakovanja zato si mislim, da morda obstaja kakšna finta, ki pomaga. Za primer vam podajam tri slike:
prva prikazuje napačno oceno osvetljenosti (1/20 sec)
Slika
druga bledost (1/20 sec)
Slika
in tretja sliko ob naravni svetlobi. (1/120 sec)
Slika
Slike so za dobro hitrosti odpiranja naknadno skompresirane na slabo desetino orginalne velikosti
Naj povem še to da "zelo" lepe slike dobim tudi v dobro osvetljenih prostorih z neonkami.
Oh, in seveda še tole: najbrž vam je jasno da ob taki ceni aparat ne ponuja drugih ročnih nastavitev kot
- fiksni fokus z makro in normalno nastavitvijo
- nastavitev kompenzacije izpostavitve (tole boste bržčas bolje razumeli v angleščini: exposure compensation) od -0,2 do +0,2
- fleš avtomatski + proti rdečim očem
- nastavitev beline (white balance) avtomatsko, dnevna svetloba, večer, fluorescentna setloba in "sončni zahod"(?)

To je pa tudi vse in iz izkušenj v glavnem ne vpliva kaj dosti na preosvetlitev oz. bledico.

Kakšen nasvetek bi mi prišel prav, ne bo pa nobene katastrofe če se na da narediti nič. Nasvet, da naj si raje kupim boljši aparat bo odveč...

LP
Wega

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 jan 2004, 18:19 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Če drugač ne morš zmanjšat bliskavice, pa čeznjo nalepi kakšen košček papirnatega robčka :D
Hm, od kod so tale jezerca, če smem vprašat?

Na vrh

Naslov prispevka: ... piskerček
OdgovorObjavljeno: 11 jan 2004, 18:40 
No, ravno nekaj takšnega sem imel v mislih, kakšen barvast selotejp, morda obstajajo filtri v obliki folij, ne vem... Samo bojim se, da potem pa SPLOH ne bo znal izmeriti svetlobe (vsaj predstavljam si, da je to tisti kratki predblisk pred pravim, tudi kadar ne reduciram rdečih oči).
najlepša hvala za odgovor, jezerca pa so iz term olimje (bivše Atomske toplice pri Podčetrtku)

LP Wega

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 11 jan 2004, 19:15 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Dobil si že bistvene informacije glede topline brav. Le da bi ti bolj od navojnih filtrov potreboval čez fleš kak Kodakov CC filter, ki se jih da dobiti v obliki tankih folij. povprašaj na Meditrade, Cumulus ali ProFotoMuc.

Za zmanjšanje jakosti fleša v fotografiranju bližnjih posnetkov pa lahko uporabiš kar navadni papirnati robček čez fleš.

Kako uporabiti vse te pripomočke, boš moral pa kar preizkusiti. Težko je vse pokazati preko tipkovnice. Nekaj idej imaš, preizkusi, vprašaj če še kaj ni jasno in bomo že nekako prišli do solidne končne fotke za tvoje oko.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka: thx
OdgovorObjavljeno: 11 jan 2004, 23:16 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Najlepša hvala!
Včasih se zdi, da so preprosti štosi najučinkovitejši.
Čeprav ste tule sami visokoopremljeni bom vseno sporočil, kako se takile štosi obnesejo na tajvancu.
Lep pozdrav in še enkrat hvala!

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 13 jan 2004, 12:46 
Odsoten
vstopil v forum

Filtri za objektiv se dobro obnesejo v primeru, ko je edini vir umetna svetloba ene temperature.
Kaj pa naredite, ko želite naredit fill-flash ob sončnem zahodu?

Mal sem eksperimentiral z Lumiquest-om, pa je težko prit skupaj z barvami.
Zlata odbojna folija sicer malo ublaži, ampak to ni to. Verjetno bi moral res s kakšnimi barvnimi folijam sprobat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 13 jan 2004, 12:49 
Odsoten
Uporabniški avatar

U, kje si pa Lumiquesta dobil? Jaz sem ga nekaj časa nazaj brez uspehov iskal...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 14 jan 2004, 08:22 
Odsoten
vstopil v forum

Dobil sem ga po predhodnem naročilu pri foto Gottwald v Celovcu. Ko sem ga prišel iskat mi je zaračunal 40% več, kot je hotel ob naročilu. Mirno sem mu razložil, da se nismo tako zmenili in mi ga dal po dogovorjeni ceni, zraven pa nič kaj skrito po švabsko klel. HE HE.
Imam pa Promax, ne soft box.
A ima kdo Stofenov Omnibunce za sprobat?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 jan 2004, 20:32 
Odsoten

Jaz včasih uporabljam zelo butasto, a uporabno metodo (za fill in). Glavo fleša obrnem navzgor in med proženjem nad njo držim dlan, tako da se svetloba odbije od moje roke. Tako dobesedno lastnoročno :D in še z levo roko po vrhu obarvam svetlobo v bolj tople (kožne) tone. Mogoče bi bila kakšna žensak roka sicer boljša, a tudi tako gre. Če je fleš edini vir svetlobe, se stvar ne obnese, ampak temu se itak izogibam. Raje pol sekunde z roke pri 28 mm, kot pa črno ozadje in nič feelinga! Fleš pa dam na avtomatiko (tisto na flešu) in malo preračunam čase in zaslonke. Imam namreč mehansko makino. Malo moraš preračunat vodilno število, pod in nadosvetlitve.. a z malo prakse je to v 3 sekundah nastavljeno, potem pa samo še škljocaš.

IMA LUDIH POSLJE RATA,ali drugače povedano: tudi v digitalni dobi se še najde kdo, ki vse štela ročno - KDOR ZNA PAČ ZNA \:D/ \:D/

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 23 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: