* *
Danes je 11 dec 2019, 12:31

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 30 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Svetloba (sonce) pri fotografiranju
OdgovorObjavljeno: 17 avg 2011, 13:36 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljeni,

imam Canona SX30 IS in težavo pri fotografiranju ob zelo sončnih dnevih. Prilagam sliki, ki sem ju posnela.

Moti me, da sonce preveč osvetli predmet slikanja (ali se svetloba odbija, ali kaj...); v tem primeru žifara - čisto je obsvetljena.

Slika
Slika

Podobne težave imam če slikam ljudi - včasih polovica obraza sploh ni dobro vidna.

Naj povem, da največ slikam v programih P in določanju scen. Poskušam tudi z ročnimi nastavljanji (M), kjer pa vseeno vedno nisem uspešna. Bolj ali manj sem torej začetnik, in res bi potrebovala kak nasvet.

Ali bi sončna zaslonka rešila del mojih težav? Ali mi manjka samo več prakse z iskanjem dobre svetlobe in nastavljanjem načina fotografiranja?

Hvala!

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Svetloba (sonce) pri fotografiranju
OdgovorObjavljeno: 17 avg 2011, 13:56 
Odsoten
vstopil v forum

No, saj tako hudo pa druga slika spet ni prezgana ;) Ob branju sem pricakoval bel pravokotnik LOL...

Soncna zaslonka ti tega ne bi resila. Tule bi ti pomagalo:
- Fotkanje v M in malce krajsi cas ali nizji ISO ali bolj zaprta zaslonka
- EV kompenzacija. Delaj po korakih. Najprej nastavi kompenzacijo na -0.3EV, naredi fotko in ce ne bo ok, spremeni na -0.6EV itd.
- Ce se le da, fotkaj v RAW formatu, ker se da vec stvari resiti pri post-obdelavi. Dobro, prezganin pac (ponavadi) ne mores resiti, ampak ublazis jih pa lahko ;)

Glede tega, da v M "nisi uspesna": Prebrat kako stvar ali tri o zaslonki, casih, ISO-tu ipd., potem pa samo vaja, vaja in vaja ;) Nic bat - fotica s sabo na sprehod, potem pa se ustavis ob kakem motivu, ki ti je zanimiv in se igras tako dolgo, da dobis dober shot ;) Ce ne uspe v prvo, ne obupaj. Tudi, ce ne uspe v deseto, ne obupaj - vztrajanje bo slej ko prej poplacano ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 avg 2011, 14:14 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

V močni protisvetlobi, zna velikokrat prav priti bliskovka :wink: To bi npr. rešilo tvoje težave, da polovica obraza velikokrat ni vidna.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 avg 2011, 14:33 
Odsoten
vstopil v forum

Sredi dneva je najbolj neugodna svetloba za slikanje. Prevelika razlika med sončno in senčno stranjo. V taki svetlobi je najbolje slikati direktno proti soncu da je cel obraz v senci in doosvetliš z bliskavico. En trik je tudi, da zapolneš čimvečji del kadra z motivom. Bo ostalo sicer prežgano, vendar glavni del obraz, bo pravilno osvetljen.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 avg 2011, 19:06 
Odsoten
vstopil v forum

Komar je kar uredu povedu. Dinamični razpon aparata pač ne zmore ohraniti dovolj detajlov v sencah oz svetlobi. Pa sj, v temu času dneva, je to pač tko.. Senzor pač ni taka legenda kokr naše oči :mrgreen:
Rešitve so pa ze povedali.. loh sence doosvetliš z flashom, loh si izbereš al boš ohranila detajle v senci ali na svetlobi (in temu prilahodiš shutter, blendo, iso), loh pa tud nardiš hdr fotko. Slednje je bolj alternativna varjanta, ampak dost uporabna pri statičnih motivih.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 avg 2011, 21:00 
Odsoten
napreduje v forumu

Bo treba v živalski vrt ob kakšni drugi uri :P oziroma kakšnem drugem vremenu :P

LP W.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 avg 2011, 21:31 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: KP
V teh primerih, kot tudi pri slikanju belcev proti temni podlagi (npr. sprehod v gozdu), velja priporočilo, da se podosvetli po potrebi.
Tako so kožni toni ali svetel bleščeč kožuh pravilno osvetljeni, temnejše ozadje (če je kaj važnega na njem) pa doosvetliš v Picassi.
Enostavno in učinkovito

Poskusi drugič tako!

LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 avg 2011, 22:32 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Dobra fotografija je dobra svetloba. Če je v naravi ni, ni dobre naravoslovne fotografije. Frustrirajoče vendar resnično. (OK obstajao filtri, odbojniki, itd vendar tu ni govor o takšni fotografiji.)
V Zoo pojdi popoldan in poizkusi izkoristiti zahajajoče sonce. Kratko a sladko.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 17 avg 2011, 23:09 
Odsoten
Borec za FILM
Uporabniški avatar

Kraj: Deutchland
Pa v fotografiji se ogromno čaka tak ,da ta žirafa tega listja tud samo na tem drevesu na soncu ne je :D

ps:v vsej svoji karieri sem ziher prečakal že najmanj 5let :roll:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 avg 2011, 06:57 
Odsoten
vstopil v forum

Slowenien je napisal/-a:
...ps:v vsej svoji karieri sem ziher prečakal že najmanj 5let :roll:

Stojis, drzis fotic na frisu, prst je na prozilcu, buljis skozi viewer in si mislis:"Pa deeej, noooooo, premakn seeeee!!!!!!!"........ :lol: Ja, znano... :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 avg 2011, 07:44 
Odsoten
napreduje v forumu

Kraj: Kransterdam
Bastardo je napisal/-a:
Slowenien je napisal/-a:

Stojis, drzis fotic na frisu, prst je na prozilcu, buljis skozi viewer in si mislis:"Pa deeej, noooooo, premakn seeeee!!!!!!!"........ :lol: Ja, znano... :lol:

in pol se premakne tako, da je še slabš kot prej :mrgreen:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 avg 2011, 07:53 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Za kompakta sta tisti dve fotki povsem OK. Zdaj kaj popraviti? Najprej ne slikat v takih svetlobnih pogojih, saj je nastal izredni kontrast. Če bi bila korektura v -, potem bi bili temni deli pretemni, a bi se dalo v računalniškem programu s Shadow funkcijo odkriti jih. Odbojniki, fleši pri taki svetlobi ne bi pomagali.
Pač imaš kompaktno kamero s svojimi omejitvami in privadi se jih. Bolj te bo motilo vse skupaj, preje boš šla na DSLR in se tam mučila iskati boljše nastvitve, a kot je že bilo zapisano, bolje ob pravem času in pravi svetlobi v fotolov. Če pa ni mogoče pa je kot je.

Matjaž

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 avg 2011, 08:00 
Odsoten
vstopil v forum

xevi je napisal/-a:
Bastardo je napisal/-a:
Slowenien je napisal/-a:

in pol se premakne tako, da je še slabš kot prej :mrgreen:

In po moznosti ti obrne hrbet in/ali odkoraka stran... :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 avg 2011, 08:55 
Odsoten
Uporabniški avatar

.. a sonce al kaj se premakne prot zahodu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 avg 2011, 09:02 
Odsoten
Uporabniški avatar

marjetka je napisal/-a:
Pozdravljeni,

imam Canona SX30 IS in težavo pri fotografiranju ob zelo sončnih dnevih. Prilagam sliki, ki sem ju posnela.

Moti me, da sonce preveč osvetli predmet slikanja (ali se svetloba odbija, ali kaj...); v tem primeru žifara - čisto je obsvetljena.

Slika
Slika

Podobne težave imam če slikam ljudi - včasih polovica obraza sploh ni dobro vidna.

Naj povem, da največ slikam v programih P in določanju scen. Poskušam tudi z ročnimi nastavljanji (M), kjer pa vseeno vedno nisem uspešna. Bolj ali manj sem torej začetnik, in res bi potrebovala kak nasvet.

Ali bi sončna zaslonka rešila del mojih težav? Ali mi manjka samo več prakse z iskanjem dobre svetlobe in nastavljanjem načina fotografiranja?

Hvala!

.. sicer pa resno. Glede na to, da sliki niti nista tako zelo presvetljeni kot govoris, sklepam, da imas slabo nastavljan oz. zanic monitor. Praviloma so na vecini prenosnikov slabsi displeji in ce so se slabo nastavljeni ..
ze pri kakih komentarjih lahko vidis, da komentator nima lih poslihtanega lcd

tlele mas eno pomagalo za nastavitve za prvo silo http://fotozine.org/index.php?knjiga=kalibracija

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 30 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 9 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: