* *
Danes je 05 dec 2019, 15:33

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 18 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: ND filtri vs. Photoshop
OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 09:19 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Zanima me, kako nujni so ND in GND filtri pri krajinski fotografiji. Se da tem izognit z dvojno ekspozicijo, enkrat npr. za nebo in drugič za spodnji del scene in potem to združit v PS-u? Je končni rezultat primerljiv kot če bi uporabljal GND filtre?

Na vrh

Naslov prispevka: Re: ND filtri vs. Photoshop
OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 09:36 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kraj: na relaciji med Dovjem, Ljubljano in Pekingom
ND filter v PS zelo težko nadomestiš, še posebno ko želiš doseči poseben efekt v vodi...

GND filter se načeloma v PS da nadomestiti, je po moje sigurno boljša potem HDR ekspozicija (kot si opisal, seveda je predpogoj da potem znaš to lepo skupaj dati). Vseeno lahko da uporaba GND filtra poseben čar fotki... npr. ob morju slikaš sončni zahod (oz. po sončnem zahodu), uporabiš GND filter na horizontu, zgoraj nimaš preosvetljeno, voda pa ima npr. poseben "razmazan" efekt.... itd... Vsaj kar sem gledal fotke, je bila fotka (vsaj meni) z GND filtrom bolj naravna kot HDR. Ampak vsake oči majo svojega malarja...

Po mojih izkušnjah v hribih (vsaj kjer nimaš relativno ravnega horizonta) imaš lahko malo "problemov" z uporabo GND filtra, oz. ne pride tako lep preliv kot pri ravnem horizontu...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 10:10 
Odsoten

Saj to me muči, HDR mi načeloma ni všeč. Ok, v določenih primerih že, ne pa pri pokrajinah, kjer bi želel ohraniti nežne barve in gladke prehode. Za učinek razmazane vode bi najbrž potreboval ND filter, ki v celoti potemni fotko? Morda celo big stopper, ki ga pa najbrž ne bom tako zlahka dobil :? GND so postopni a ne? Kolikor sem bral, so tudi ti hard in soft varianta, slednja naj bi bila učinkovita predvsem pri bolj neravnem horizontu, hribih in v mestih? Se šele spoznavam s temi filtri in zato najbrž sprašujem neumnosti - do zdaj sem uporabljal le zaščitne UV filtre in pa polarizator in se čudil, kako hudiča pokrajina nikdar ni takšna kot jo vidim na raznih norih fotkah, ob katerih mi običajno pade čeljust v vodo od začudenja in navdušenja ... :wink:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 10:15 
Odsoten
Makro mojster
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
saxy je napisal/-a:
Za učinek razmazane vode bi najbrž potreboval ND filter, ki v celoti potemni fotko?

ND ti nič ne potemni, samo vzeme kakšno zaslonko (odvisno katerega uporabiš) in imaš zaradi tega lahko daljši čas. Primer, želiš slikat tekočo vodo in je tolk svetlo, da kljub najnižjem isu in zaprti zaslonki ne dobiš dovolj dolgega časa, takrat uporabiš ND.

saxy je napisal/-a:
do zdaj sem uporabljal le zaščitne UV filtre in pa polarizator in se čudil, kako hudiča pokrajina nikdar ni takšna kot jo vidim na raznih norih fotkah, ob katerih mi običajno pade čeljust v vodo od začudenja in navdušenja ... :wink:

tiste fotke so najbrž precej obdelane

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 10:20 
Odsoten

misfits je napisal/-a:
saxy je napisal/-a:
Za učinek razmazane vode bi najbrž potreboval ND filter, ki v celoti potemni fotko?

ND ti nič ne potemni, samo vzeme kakšno zaslonko (odvisno katerega uporabiš) in imaš zaradi tega lahko daljši čas. Primer, želiš slikat tekočo vodo in je tolk svetlo, da kljub najnižjem isu in zaprti zaslonki ne dobiš dovolj dolgega časa, takrat uporabiš ND.

saxy je napisal/-a:
do zdaj sem uporabljal le zaščitne UV filtre in pa polarizator in se čudil, kako hudiča pokrajina nikdar ni takšna kot jo vidim na raznih norih fotkah, ob katerih mi običajno pade čeljust v vodo od začudenja in navdušenja ... :wink:

tiste fotke so najbrž precej obdelane

Sem se slabo izrazil, pod potemni sem hotel reči, da so ND najbrž "enobarvni", GND pa "obarvani" po stopnjah?

Zagotovo so, ampak naj se še tako trudim, očitno je brez raznih filtrov pred lečo ves trud bolj jalovo početje ...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 10:25 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Big stopper se uporablja samo za fotografiranje recimo morskih obal ob močnem popoldanskem soncu.
To se pravi,če iz kakršnegakoli vzroka nimaš časa prit tja zjutraj ali zvečer.(kar je vsekakor boljše)
Najboljše fotke pa vsekakor pridejo ven z kombinacijo polarizacijskega,ND in še kakšnega barvnega skupaj.

Drugače pa imaš tukaj kar precej razlage o ND filtrih in tudi o big stopperju.
Pri vsaki fotki na katero klikneš,ti piše s čim je fotografirana,čas,zaslonka,...:

http://www.redbubble.com/people/peterh1 ... -seascapes

http://www.redbubble.com/people/peterh111

http://www.redbubble.com/groups/nd400-long-exposures

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 10:29 
Odsoten

Danke schön :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 11:06 
Odsoten
vstopil v forum

Pred časom naletel na spodnji link. Zanimivo, to say the least.

http://hanjies.blogspot.com/2009/10/bla ... art-i.html

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 11:35 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kraj: na relaciji med Dovjem, Ljubljano in Pekingom
saxy je napisal/-a:
Saj to me muči, HDR mi načeloma ni všeč. Ok, v določenih primerih že, ne pa pri pokrajinah, kjer bi želel ohraniti nežne barve in gladke prehode. Za učinek razmazane vode bi najbrž potreboval ND filter, ki v celoti potemni fotko? Morda celo big stopper, ki ga pa najbrž ne bom tako zlahka dobil :? GND so postopni a ne? Kolikor sem bral, so tudi ti hard in soft varianta, slednja naj bi bila učinkovita predvsem pri bolj neravnem horizontu, hribih in v mestih?

GND imaš podobnih stopnj kot običajne ND (+1, +2, +4, za +8 nisem prepričan da obstaja), hard in soft pa pomeni, kakšen je preliv... ali oster, ali pa bolj zamegljen...osebno imam soft prelivni filter, pa mi je bolj uporaben kot tisti z ostrimi prelivi...

Glede kombiniranja filtrov... ko sem kombiniral pol. c. + ND je bilo OK. Pol. c. + GND pa ni bilo OK in so čudne barve ratale (predvsem v prelivih).

Sicer pa... filtri so samo bonus in lahko naredijo piko na i fotki, moraš pa paziti kdaj jih imaš gor in katere (npr. ko sem imel na 5000 metrih na altiplanu v južni ameriki gor še polarizacijski filter, je nebo ratalo skoraj črno). Veliko efektov se da narediti naknadno, ne pa vse, pa če znaš uporabljati filter boš po moje že v začetku naredil boljšo fotko. Ki bo potrebna manj obdelave, če sploh...

ps: Toliko iz teorije, v praksi pa kljub vsem filtrom in tehničnem znanju fotkanja ne naredim fotke ob kateri bi sam sebi rekel - wau, dobra.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 11:46 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Še nekaj.Osebno ne uporabljam držala za GND filter.
Držim ga spredaj z roko in ga rahlo premikam gor in dol,da je prehod še mehkejši.
Tudi kombinacijo ND in GND držim skupaj kar z roko.
Takole kot ta:

http://www.youtube.com/watch?v=tQxdCfbE2FI

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 12:38 
Odsoten

Ratter je napisal/-a:
Še nekaj.Osebno ne uporabljam držala za GND filter.
Držim ga spredaj z roko in ga rahlo premikam gor in dol,da je prehod še mehkejši.
Tudi kombinacijo ND in GND držim skupaj kar z roko.
Takole kot ta:

http://www.youtube.com/watch?v=tQxdCfbE2FI

Zanimivo. Najbrž bom zaenkrat tudi sam poskusil na ta način, držala itak ne dobim nikjer :wink: thx!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 12:53 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Držal imaš na eBay.UK za na lopato.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 12:58 
Odsoten

Za Nikkor 14-24? Nisem našel ...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 17:43 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

A to iščeš za Cokin filtre?
Koliko ima objektiv premer navoja?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 maj 2011, 18:27 
Odsoten

Nima sploh navoja :? Edina varianta je Lee, tisto kar je od Cokina, se sicer nekak da gor pritrdit s prirejenimi nosilci ampak pride do odsevov al pa vinjetiranja. Na kit od Lee-ja je pa treba čakat 4 mesece.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 18 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: