* *
Danes je 14 avg 2020, 21:33

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 14 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: ČB fotografija
OdgovorObjavljeno: 20 mar 2011, 10:18 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Zadnji čas je vse več ČB fotografij v Galeriji. Imate kakšno mnenje o tej tehniki. Kdaj jo izkoriščate? Kdaj vas pritegne? Že več zapisov v komentarjih je bilo nekako v besedah, "ČB izvedba, zdaj pa je fotka že umetnost!".

V filmski dobi so bile barvne fotografije v izrazni fotografiji redkost. Večina je bila ČB. Barvne so bile samo dia projekcije in potem slike v redkih barvnih katalogih. Danes, ko je ČB fotografija v večini primerov obdelana iz barvnega posnetka, pa je zanimivo, da se ČB tehnika zopet odpira.

Glede na to, da sem že pred 3 desetletji začel razstavljati, seveda v ČB tehniki, da vem, da enim motivom to enostavno paše, da avtor želi s to tehniko nekaj podat, pa se pri marsikateri fotki hitro opazi, da je spremenjena v ČB, da bi "mogoče" delovala bolje. Tudi sam se tega poslužujem.

Ena moja kratka misel, ali meni ljubo razmišljanje, delovanje, je lahko tudi kot začetek debate zakaj ČB, "Če mi ni uspelo v barvah, daj v ČB!". Ostale misli, pa v nadaljni debati.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka: Re: ČB fotografija
OdgovorObjavljeno: 20 mar 2011, 10:49 
Odsoten
vstopil v forum

Zakaj ČB? Zanimiva tema.
Z vidika tehnologije ima ČB več kot stoletje prednosti. Znani in priznani fotografi so postavili standarde-vzore, ki veljajo še danes. Moja generacija je še delala v temnicah in niti pomislili nismo, da bi si komplicirali življenje s prihajajočo barvno fotografijo. Pa več znanja, opreme in denarja je bilo potrebno. Tudi zato so takrat prišli v veljavo bolj diapozitivi za barvno fotografijo, pa polaroid ...
Čar ČB vidim tudi v tem, da z manj poveš več in zna bit bolj obvladljivo.
Z barvami je pa možno povedati več, a to zahteva dodatno znanje in občutek, poznati lastosti, medsebojno delovanje barv, razmerja, komplementarnost ... Močan faktor več, ki ga je treba obvladati.
Res so nekateri motivi primernejši za eno ali drugo tehniko, se da pa skoraj vse delati v obeh. Samo pristop je drugačen.
Zadosti razmišljanja za nedeljsko jutro. Bo še kdo kaj namudril.
Lp, Simon

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 mar 2011, 10:56 
Odsoten
Vreden zaupanja

Kraj: Že kje/Morska decva
V črnobelem svetu domišlija nadomesti barve, poleg tega zeo preprosto poudari bistvo na fotografiji. Zato je večina mojih fotk ČB.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 mar 2011, 11:40 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Tako kot pravita prehodnika. Pa se morda nekaj. Sam delam veliko z razponi od cisto crne do cisto bele(v bistvu ze prezgane) tega pri barvni skoraj ni oz. v zelo posebnih pogojih, ko imas nekaj barvnega v crni podlagi. ČB ima tudi cisto drugacen filing, torej fotki doda se eno dimenzijo.
Sicer pa imam ze v fotoaparatu nastavljeno čb in vidim motiv na lcd kot tudi v evf čb, kar pomaga pri kompoziciji/izbiri motiva. Pretvorim seveda potem iz RAW, kjer barve so. Sem pa tudi jaz zacel doma v čb temnici, se v casu osnove sole, pa verjetno tudi od tu izvira ta ljubezen :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 mar 2011, 12:18 
Odsoten
vstopil v forum

Če je fotka "o barvah" (torej je barva del sporočila), naj bo barvna. Sicer pa odsotnost barv enostavno paše v koncept manj je več.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 mar 2011, 13:27 
Odsoten

Digitalna fotografija v RAW formatu je za ČB fenomenalna. To je nekako tako, kot bi v analognih časih naredil isto fotko skozi rdeč, zelen in moder filter obenem in imel poljubno možnost kombiniranja efektov. Oziroma ISKANJA skritega razmerja svetlobe v fotografiji.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 mar 2011, 18:51 
Odsoten
napreduje v forumu

Jaz bi morda tu na mestu razmišljal ravno v nasprotni smeri kot Matjaž. Se mi zdi da v današnji fotografiji barve prevečkrat rešujejo pomanjkanje kompozicije in drugih prvin v fotki. V ČB fotografiji te rešilne bilke ni, tako da mora vse ostalo "bolj štimat". V teh časih se mi zdi ČB fotografija korak nazaj, nekako k prvinam fotografije, ozirima nek odgovor popularizaciji fotografije, ko ima praktično vsak človek v rokah fotkič in škljoca vse po vrsti.

Je pa tudi znanstven odgovor, da človeški možgani veliko lažje predelajo ČB sliko kot barvno. Na to temo so bile narejene precej poglobljene študije o dojenčkih in otrocih - kako vpliva izbor barv njihovega primarnega okolja na mentalni razvoj otroka. Uporaba mnogih živih barv v otroški sobi recimo zavira mentalni razvoj v prvih treh letih, v primerjavi z uporabo samo nekaj primarnih barv, oz celo v primerjavi z uporabo samo črne in bele barve.

LPW.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 mar 2011, 19:18 
Odsoten

nekaj čisto tehničnih :
- predelava lahko nevtralizira moteče elemente oz. bolj izpostavi motiv
- osvetlitev v določenem barvnem kanalu je nemogoča v primerjavi z drugim, pa se ohrani le ustrezne (npr. zaradi pretiranega šuma, prežganosti ...)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 mar 2011, 06:48 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: Na sončni strani Alp
Kako se lotiti ČB?

- nastavit na aparatu BW mode? :photo:
- ali fotografirati barvno v RAW/JPEG in kasnejša predelava v ČB? :helper:

Lp.- 8)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 mar 2011, 07:27 
Odsoten
vstopil v forum

Jaz vedno fotkam v barvah in se potem na kompu poigram, da dobim ustrezno CB sliko ven ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 mar 2011, 08:40 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Barvno fotkanje v RAW-u in potem v postprodukciji spreminjanje v ČB. Tist izdelek, ki ga fotoaparat sam nardi v ČB, mi pa nekako ni všeč. :wink:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 mar 2011, 08:58 
Odsoten
vstopil v forum

V postprodukciji zadnje čase prisegam na Nik silver efex plugina za PS in LR; moje zadnje čb fotke v galeriji so narejene z njim. Dobro imitira film, v ps-u lahko delaš pa še z layerji in kombiniraš različne učinke

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 mar 2011, 09:00 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

SJan je napisal/-a:
Nik silver efex plugina za PS in LR

Bo treba probat, thnx :wink:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 mar 2011, 16:16 
Odsoten
vstopil v forum

Vsekakor. Drugače je pa že pri zajemu dobro razmisliti o ključnih elementih fotografije. Sam imam, kadar vnaprej vem, da bom fotkal čb, iso nastavljen na 400 (se ne spomnim več, kje sem pobral ta nasvet, mogoče 1x.com, ali pa sem vguglal nasvete za dobro čb fotografijo- mi pa nastavitev kar ustreza) in seveda Raw način. Potem je pomembna še svetloba, predvsem za ustvarjanje prostorskega učinka, ker so barve pač izključene iz enačbe. Če si fotografijo dobro zajel na samem kraju, se potem v postprodukciji ponavadi ni treba kaj dosti ukvarjati s pretvorbo.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 14 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: