* *
Danes je 11 dec 2019, 12:01

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 16 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Kako narediti tole fotko ?
OdgovorObjavljeno: 05 apr 2011, 23:54 
Odsoten
Pristopni član

Moja oprema : nikon d 5000 , tamron 17/50 f2.8 sigma 70-200 f2.8 oba brez stabilizacije in bliskavica nikon sb 900

Torej zanima me kako se naredi tale fotografija :
(opis čim bolj po domače kako nastaviti fotoaparat in bliskavico)

Slika

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Kako narediti tole fotko ?
OdgovorObjavljeno: 06 apr 2011, 06:27 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Kraj: Gorenjska
Takole na oko bi dejal, da nastaviš neko srednjo zaslonko (5.6 ali 8), čas na pol sekunde do sekundo, ISO glede na ambientalno svetlobo (100 ali 200 bi skoraj moralo zadoščati). Čas je tu ključnega pomena, ISO in zaslonko lahko še prilagajaš. Fleš nastaviš lepo na avtomatiko (korekcijo po potrebi). Potem pa pritisneš na sprožilec in takoj zasukaš aparat krožno v nasprotni smeri urinega kazalca (je lažje kot pa v smeri urinega kazalca, če delaš vodoravno fotko :)). Fleš ti zamrzne gibanje DJ-ja, dolga ekspozicija on krožno gibanje pa ustvarita tiste kroge okoli modela. Pogoj je seveda, da so v ozadju izvori svetlobe.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2011, 07:14 
Odsoten
vstopil v forum

Točno tako kot je napisal Franci, le moje iskušnje glde ISO so od 800 - 1600. Najbolje pa bo da probaš in sproti prilagodiš nastavitve.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2011, 07:28 
Odsoten
Uporabniški avatar

res je, ISO je predvsem odvisen od tega, koliko je klub osvetljen. V bolj temnih klubih je potreben višji ISO, vendar pri časih okoli sekunde ni vedno potrebe po ekstremno visokih vrednostih.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2011, 07:57 
Odsoten
vstopil v forum

Ce D.J.-ja zamrznes s flesem in potem z vrtenjem "poberes" se lucke v klubu, je lahko ISO med 400 in 800 dovolj. Itak je pa najbolje sprobat "na terenu" ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2011, 08:04 
Odsoten
napreduje v forumu

Fleš naredi oster motiv, dolg čas (ob ustrezni občutljivosti) pa doda tiste zabrisane svetlobne efekte. Različne oblike lahko dobiš s potegom, rotacijo, zumom ali kakšno kombinacijo teh gibov. V zgornjem primeru je bila rotacija. Važno pa je, da je ozadje svetlejše o motiva (se pravi, da so v ozadju luči), drugače bo dolg čas dodal še nekaj malega na motivu in se pojavijo "duhci". Se pravi, da ekspozicijo nastaviš tako, da če bi slikal brez fleša, se osebe skoraj ne bi smelo videti, ampak bi se videle samo sledi luči, šele fleš pa potem doda osebo. Pač nastavi recimo pol sekunde ali kaj takega in na podlagi tega določi tak ISO, da luči niso presvetljene. Pa malo različen efekt dobiš, če nastaviš proženje fleša na prvo ali zadnjo zavesico. Če prožiš na prvo, dobiš svetlobne sledi preko osebe, če pa na zadnjo, pride pa oseba bolj nalimana preko vsega ostalega.

Pa še en nasvet: ne smeš pretiravati (najti moraš pravo razmerje med flešom in ambientno svetlobo), pa zelo pomemno je, da to uporabiš za fotke, kjer je tak efekt sploh primeren in da so fotke namenjene primerni ciljni publiki. Jaz sem enkrat kazal okoli na tak način narejene fotke in so se mi smejali, češ ali je moj fotoaparat pokvarjen ali kaj in kako sem lahko tako neumen, da sem toliko plačal zanj, ko pa vendar njihovi trotli za 150€ delajo lepše slike. :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2011, 10:21 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Miran Amon je napisal/-a:
Jaz sem enkrat kazal okoli na tak način narejene fotke in so se mi smejali, češ ali je moj fotoaparat pokvarjen ali kaj in kako sem lahko tako neumen, da sem toliko plačal zanj, ko pa vendar njihovi trotli za 150€ delajo lepše slike. :lol:

Tako zelo, zelo znana zgodba :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2011, 11:32 
Odsoten
Pristopni član

Super ste pomagali,hvala ....ključlnega pomena je čas in s kakšno močjo slika flaš in seveda zavesa rear ali fornt .....

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2011, 11:47 
Odsoten
Uporabniški avatar

Glede druge zavese je bila mala dezinformacija v enem izmed postov.
Ta je pomembna le pri linearnem gibanju izključno v eno smer in še to le v nekaterih primerih.
Pri fotkanju takih scen pa niti ni priporočljiva. Pri zelo dolgih časih (>0,5s) ne veš, kakšen izraz ali pozo boš dobil na posnetku, če uporabiš drugo zaveso. Zato delaj raje s prvo zaveso. Lučke pa so itak povsod in ti lahko presekajo modela z leve ali z desne, neodvisno od načina sinhronizacije.
Sinhronizacijo na drugo zaveso je treba razumeti, tako kot svetlobo. Če poznaš oboje, je lažje razmišljati in delati zaključke.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2011, 11:54 
Odsoten
napreduje v forumu

Pa saj nisem mislil, da se s sinhronizacijo na zadnjo zavesico izogneš lučem čez motiv. Ja, pozna se predvsem pri kakem potegu ali če se motiv hitro premika, za tako slikanje je pa sinhronizacija na prvo zavesico bolj smiselna.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2011, 12:00 
Odsoten
Pristopni član

Meni je nekako uspelo recimo 60 % kar je na oni fotografiji gor sicer z veliko manj lučmi kot od vzgoraj (reflektorji) kot od mešlane mize in cd playerjev , ampak kar ste razložili franc je to to.

Na fotoaparatu sem imel nastavljeno rear in na M čas 1 in 1/2 in mislim da sem probal tudi z 2 in 1/4 sekunde , na blsikavici sb 900 pa tudi na rear , kot sem rekel je zdaj slika kar dobro uspela ampak človeka na sliki še nimam tako ostrega kot je na zgornji sliki in tudi krog ni v celoti tako linearno narejen kot zgoraj......

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2011, 12:18 
Odsoten
napreduje v forumu

boynikon je napisal/-a:
in tudi krog ni v celoti tako linearno narejen kot zgoraj......

Kako si pa ti predstavljaš linearen krog? :?:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2011, 12:26 
Odsoten
Uporabniški avatar

boynikon je napisal/-a:
... ampak kar ste razložili franc je to to.

Uh, ne me vikat, saj nisem gospod.
Sem še vedno tovariš :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2011, 12:32 
Odsoten
napreduje v forumu

franci je napisal/-a:
Uh, ne me vikat, saj nisem gospod.
Sem še vedno tovariš :)

Ampak Franci je táko "gosposko" ime, da si človek kar predstavlja enega strica z brki in klobukom. :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 apr 2011, 12:38 
Odsoten
Uporabniški avatar

Viš, na to pa nisem pomislil, ko sem si izbiral nick :)
Mogoče bi bilo moje pravo ime bolj 'tovariško' :)
Aja, v resnici mi je ime Janez.
Nick sem si pa izbral tak, ker izjemno cenim človeka, ki je pa resnično gospod in ima blazno fotografsko znanje. Ime mu je pa Franci.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 16 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: