* *
Danes je 19 sep 2019, 01:03

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 7 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: rdeče sonce
OdgovorObjavljeno: 05 okt 2009, 08:12 
Odsoten
Pristopni član

Ene zadeve mi ne uspe nikoli naredit kot bi rad in ne vem kje grešim: pri fotografiranju sončnega zahoda, ko je na obzorju samo živo rdeča kugla, je na sliki sonce zmeraj rumeno ali belo (prežgano) in ne rdeče. :^o :? :cry: Karkoli sem poskusil mi ne uspe dobiti tiste lepe rdečine. :cry: Če se ji že približam je pa povsem sprano rdeča, roza. Isto velja za jutranje sonce v megli (popolnoma rdeča krogla na beli podlagi). Edina zadeva, ki je nisem probal je ND filter, ker ga (še) nimam, ostale stvari pa bolj ali manj že skoraj vse: kompenzacije+-, nastavitve WB, merjenje svetlobe na najsvetlejši del neba,... Kje grešim? Saj vem, da PS popravi skoraj vse, a meni je največ vredna slika, ki jo zajamem "od prve". Mi lahko kdo pomaga, prosim?

LP

Na vrh

Naslov prispevka: Re: rdeče sonce
OdgovorObjavljeno: 05 okt 2009, 08:43 
Odsoten
napreduje v forumu

Zapri blendo (recimo f/16) in skrajšaj čas (1/2000, 1/4000). Odvisno kdaj slikaš, pa kolk je megle, oblakov. Boš v momentu mel tolk kičaste fotke, kolkr boš hotel... :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 okt 2009, 08:47 
Odsoten
vstopil v forum

Tudi jaz ravnam podobno. Zaprem zaslonko na vsaj f/9 in pod osvetlim s tisti EV kompenzacijo na -1, ponavadi pa kar na -2. In že je rdeče.

Aja, tisto včeraj je bila pa polna luna, zato ni hotelo biti rdeče :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 okt 2009, 08:53 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Ni vsak sončni zahod primeren za fotko kot jo ti želiš. Ponavadi je dinamični razpon svetlobe premočan in imaš ob pravilni osvetlitvi neba prežgano sonce ali pri pravilni osvetlitvi sonca pretemno nebo. P mojih izkušnjah je najlažje slikati sončni zahod, ko je nebo malce "hazy" (hm kako je to po slovensko?!?) - dobiš več rdeče barve in tudi sonce je zaradi delcev v zraku manj močno, pa še svetloba je lepše razpršena.

Lahko pa poskusiš z večimi posnetki različne osvetljenosti in jih potem naknadno sestaviš v eno sliko - po domače HDR.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 okt 2009, 10:31 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

evo moj najlepsi sonce

Slika

EXIF: Model: DMC-FZ20
EXIF: ExposureTime: 1/60 sekund
EXIF: FNumber: F/2.8
EXIF: ISO: 80
EXIF: FocalLength: 72mm

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 okt 2009, 14:53 
Odsoten
Pristopni član

Najlepša hvala vsem za odgovore! :workship:

Kar se pa lune zadnjih dveh noči tiče, pa nisem imel problemov z barvo.... :lol:

plizzzzzz - lepa je slikca, meni zelo všečna. Nekaj v tem smislu bi rad dobil od mojih fotk. Saj ne rečem: imam kup kičasto lepih sončnih zahodov s prežganim soncem ali pa rumenim - čeprav je blo dejansko krvavo rdeče in fotografija potem nima želenega efekta, kot bi ga sicer morakla imeti ravno zaradi tega. Menjam vse za enega z rdečim soncem!

LP

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 okt 2009, 15:23 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

kot je ze ratluk rekel.. ni vsak soncni zahod dober pa ceprav rtkao izgleda.
Tole sonce je bilo zelo pokrito z meglico oz. dokler ni sonce zad prislo je zgledalo kot oblaki skoz katere se nic ne vidi. PA se eno pravilo - pojdi precej v podosvetlitev... ze luno, ki se na prvi pogled zdi temno telo sprva 10x preosvetlis sele potem zastekas, da je zelo svetla in ce se prav spomnim lahko slikas s casi med 1/200 pa do 1/1000

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 7 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: