* *
Danes je 18 nov 2019, 10:13

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 68 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: Dojenčka v stanovanju
OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 14:44 
Odsoten
Pristopni član

Hvala Miran za enostavno razlago, se mi je zdelo da bo nekaj takega.

Mogoče kak predlog za boljši objektiv, ki bi bil sposoben takega slikanja, ker veliko ne bi investiral. Ali če postavim drugače, je boljši nakup dobrega objektiva ali dodatnega fleša? Nisem pa občutljiv na rabljene zadeve, tako da ne vem kako velik strošek tudi ne bi bil.

Hvala, lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 16:07 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Z bliskavico si boš definitivno kupil več svetlobe kot z objektivom. Dober objektiv pa tudi ne škodi :lol:

Sem bil pred časom v podobni dilemi, pa sem se odločil za prvo varianto. Noben, še tako svetel objektiv ti ne bo dal toliko svetlobe kot bliskavica. In če si boš malo naštudiral uporabo bliske, lahko čudeže delaš.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 16:12 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

O katerem aparatu pa govorimo?
Večina proizvajalcev ima precej cenovno ugodne 50mm 1.4 ali 1.8 objektive, kar bi z ISO400 recimo da kar zadostovalo.
Bliskavica bi bila tudi ok rešitev; ampak poskusi dobiti tako, da jo boš lahko prožil tudi drugače in ne le na aparatu (se pravi preko kabla ali wireless).
Pa kak odbojnik zna priti prav (najbolje kakega kitajskega zlato/srebrno/belo/crnega, ki se zvije v torbico).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 16:13 
Odsoten

Ja, vsekakor ti da fleš več svetlobe, treba ga je pa znati uporabiti.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 16:29 
Odsoten
Pristopni član

Olympus e-510 je aparat.

Z bliskavico se igrat mi ne bo problem, sem cel ta vikend s softboxom in stojalom po stanovanju strašil. :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 17:05 
Odsoten

To se pol pravi, da blisko očitno že imaš. Zdej pa res ne vidim več problema.

Aparat imaš, bliskavico tudi, pa softbox maš ... edino, kaj mi pade na pamet, če maš kljub temu pretemne fotke: a si bliskavico prižgal, al z ugasnjeno delaš :?: :twisted: :lol: :lol: :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 20:47 
Odsoten
Pristopni član

Evo, tale je še najslabša kar jih imam, ostale sem zbrisal:

Slika

To je to kar dobim iz aparata, če je otrok pri miru je vsaj ostra, svetlejše pa ne dobim.
Če dam hitrejši čas je temnejša. Je bila pa prižgana luč.

Ali hočem od aparata preveč, ampak ko sem imel doma K10, je bilo veliko veliko bolje.

Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 20:53 
Odsoten

Čakaj, kam si pa ti ta softbox nataknil? Na vgrajeno bliskavico? Ali na zunanjo?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 21:08 
Odsoten
Pristopni član

Tukaj ni softboxa še, naredil sem si home-made softbox na vtičnico in sem ga pač postavljal okoli "modela". Velik softbox,
recimo meter krat 60cm, sem delal približno po nekem načrtu z neta.

Zato tudi razmišljam ozunanjem flešu.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 21:19 
Odsoten

zzak je napisal/-a:
Zato tudi razmišljam ozunanjem flešu.

Ne razmišljaj več. Pojdi in ga kupi. Pa ne preveč šparat, da ne boš spet razočaran. Rajši boljši model, pa rabljenega.

Pri tej sliki, ki jo kažeš, pa mogoče dvigni ISO, pa magari kakšne namizne svetilke al pa kej okoli postavi. Vsak aparat, ki ima vgrajeno bliskavico, bi moral lepš sliko narest. A imaš pop-up flash vklopljen?

BTW, kateri aparat pa uporabljaš?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 21:32 
Odsoten

Čakaj, čakaj. Softbox se namesti na bliskavico. Z navadno žarnico nimaš šans, ker že sama po sebi (tudi 'gola') ne da dovolj svetlobe. Potem je že bolje, če uporabiš žarnico brez softboxa. Tako, da si kar ubodi en zunanji fleš. Pa še enkrat - nekaj takega, da boš lahko prožil tudi kadar ne bo priklopljen na aparat. To pa pač malo vprašaj na forumu, Olympusovega sistema ne poznam.

Drugače za eksperimentiranje z osvetlitvijo z 'navadno' žarnico zna biti zanimiva Osram Circolux (super se pa obnese tudi za kake sobne luči; one, ki visijo iz stropa).
Slika
Cca 15€ v 'vse, kar si želim'.
Sam sem jo kupil ravno za take experimente, pa so mi jo 'zaplenili' za jedilnico :(.
Ampak bliskavice ti ne bo nadomestila.
Aja, pa odsevnika ne pozabi (lahko tudi sam narediš ampak se pri teh cenah ne splača)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 21:36 
Odsoten
Pristopni član

Se bom pozanimal o teh stvareh, mi je vse to novo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 21:45 
Odsoten
napreduje v forumu

urosm je napisal/-a:
BTW, kateri aparat pa uporabljaš?

Kot je v temi že napisano je aparat Olympus e-510.

Se popolnoma strinjam, slika je VELIKO preslaba - že z vgrajenim flashom bi moralo biti veliko boljše. In tako kot ti je že rekel urosm - ne kupit vstopnega modela ker spet ne boš mogel narediti vsega tako, kot si si predstavljal... Ne spoznam se na Olyjeve flashe ampak (tudi to je bilo v temi že rečeno) vsaj to, da lahko glavo sučeš v vseh smereh in mogoče, kot je rekel odyn, tudi kak wireless sploh ne bi škodil.

Na netu pa obstaja super video "Nikon guide to creative lighting", ki ti bo razjasnil marsikatero stvar okrog uporabe flasha - priporočam ogled, čeprav nimaš Nikona, ker so nasveti itak bolj splošni...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 21:53 
Odsoten
Pristopni član

Z vgrajenim flešom tudi ne znam delat, sem probal vse funkcije in največkrat se zgodi kaj takega:

Slika

Najbolj ironično je pa to da sem ta aparat kupil ker naj bi bil prijazen do uporabnika-laika. Ampak sam z od
kolega Pentaxom delam čisto v redu fotke v avtomatiki.

Ampak sem pa vsaj dober krof spekel :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 15 jun 2009, 22:38 
Odsoten
napreduje v forumu

Ja, ta je kot iz "trotl kamere". Probaj natakniti nekaj polprosojnega čez flash (govorilo se je že o raznih variantah, od jogurtovega lončka, do one polprosojne dozirne posodice za pralni prašek). Ali pa beli list papirja pred flash, da ti odbija svetlobo v strop ali steno. Na ta način se boš rešil grobih senc, pa še v dojenčka ne boš direktno bliskal. Malo se še poigraš z močjo flasha in kompenzacijo osvetlitve in bi moralo biti veliko boljše. Za kaj več pa drugi flash...

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 68 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: