* *
Danes je 19 sep 2019, 01:32

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 13 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: E-fotografija : Hitropotezni šah
OdgovorObjavljeno: 05 maj 2009, 08:59 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Zgolj razmišljam, kaj te tip objavljanja v e-foto obliki nauči in kaj so njegove slabosti...

Dve stvari sta zagotovo pozitivni: kompozicija in izraznost. Moraš se potruditi, da izbereš bisveno in udarno, kratko in jedrnato. Kratko po mojem potegnejo teksture in prostornost / velikost (svoboda prostora). In kakšno zvezo ima to s šahom? Ker igram hitropoteznega (Blitz 3 minute za partijo), mi določene strateške navede škodijo pri klasičnem, kjer ni fora zgolj v pritisku in kjer je lahko izguba kmeta že izguba partije. No, fotografij v veeelikem formatu še nisem objavljal, ampak si jih želim. Ima kdo kakšen nasvet glede tega na kaj je treba biti pozoren, če greš iz 250Kb na papir in v realen prostor?

Na vrh

Naslov prispevka: Re: E-fotografija : Hitropotezni šah
OdgovorObjavljeno: 05 maj 2009, 09:24 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

Only one way to find out. Hitro daj svojo latest fotko sprintat kot plakat, potem pa poglej, kaj te na njej moti.
Takole čez prst bi rekel, da te bi znale motiti teksture. Majhna zrnca grobosti se hitro spremenijo v packe.
Ampak ne mene poslušat, ker nakladam - tudi sam nimam nobenih pravih izkušenj s papirjem in večjimi formati (tistih 10 fotk razvitih na A4 pač ne šteje). Bom tudi z veseljem spremljal temo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 maj 2009, 11:12 
Odsoten
napreduje v forumu

Po mojih (omejenih) izkušnjah bo verjetno bistvo v naslednjem: veliko eksperimentiranja, iskanja in pregovarjanja s ponudniki foto storitev (printanja) glede barv, svetlosti in kontrasta. Fotka, ki na ekranu v pomanjšani različici zgleda perfektno, bo na papirju pretemna. Potem boš isto nesel sprintat nekomu drugemu in bo presvetla in premalo kontrastna. Skratka popolnoma drugačna. In tako naprej. In vsak ti bo rekel, da oni to tako delajo že xy let in da se še noben ni pritožil, tako da si 100% ti kriv, ker si nekaj narobe naredil. In tako dalje. Najboljše, da kot prvo dobro skalibriraš monitor, potem pa pripraviš recimo 5 ali 10 verzij ene in iste fotke z različnimi nivoji svetlobe/kontrasta in daš sprintat (obvezno napisat, da nočeš nobenih ročnih popravkov). Tako hitro ugotoviš, kako moraš pripravit slike za svojega izbranega ponudnika printanja, da bodo na papirju izpadle dobro. Zna se tudi zgoditi, da bodo recimo črnobele fotke malo zelenkaste ali rozaste ali kaj tretjega. V tem primeru se ne splača prepirati se s fotolabom, ker bodo rekli, da je to popolnoma normalno in da drugače sploh ne more biti, ali pa celo, da oni ne vidijo nič zelenkastega ali rozastega. Če je tako, enostavno daš printat drugemu.

To je, kar se tiče svetlosti in kontrasta. Barve so pa potem še celo novo poglavje. Verjetno bo potrebno več iteracij poskušanja z različnimi količinami posameznih barv in saturacije, da najdeš optimum. Teoretično bi, če imaš skalibriran monitor, moralo špilat iz prve, ampak v praksi ni tako. V glavnem zato, ker vsak fotolab dela fotke malo po svoje.

Druga stvar, ki zna delat probleme, je ostrina. Ko fotko pomanjšuješ na 900px, neizogibno izgubiš detajle, potem pa z "ostrenjem" dodaš sliki občutek ostrine. Čeprav pomanjšana slika v resnici ni več tako ostra in detaljna kot original in tudi ne more biti, ampak ima samo oster videz (dokler ne pretiravaš). Če printaš v velikem formatu, to odpade. S premočnim ostrenjem narediš več škode kot koristi, ker se potem še bistveno prej vidijo artefakti zaradi ostrenja (sijaj okoli kontrastnih linij ipd). Tako da praviloma večji format kot printaš, manj je treba dodatno ostrit. Poleg tega se zna zgodit, da ti bo zmanjkalo pikslov za printanje pri 300dpi, tako da boš moral sliko povečat. Recimo za 45x30cm rabiš približno 5400px po daljši stranici, tako da za tak print boš skoraj definitivno delal upscaling. Ostrenje v tem primeru potem še poudari artefakte ekstrapolacije, tako da moraš biti še posebej previden.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 maj 2009, 11:26 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor / U-117
A se kretenoidove fotke da barvno pokvariti? :rofl2: Če pa že kdo mora pa pač da razviti/printati kakšno barvno karto in si iz tega naredi profil. Itak pa bi lab moral imeti te profile. Če ne, so šalabajzarji in greš drugam. Lahko pa sam printaš in se nimaš na koga drugega jeziti. 8)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 maj 2009, 11:36 
Odsoten
napreduje v forumu

MH0 je napisal/-a:
Če pa že kdo mora pa pač da razviti/printati kakšno barvno karto in si iz tega naredi profil.

Lahko poveš, kako točno se to naredi in kaj točno vse rabiš? Hvalaprosim. :)

MH0 je napisal/-a:
Itak pa bi lab moral imeti te profile. Če ne, so šalabajzarji in greš drugam.
Do zdaj sem profil našel samo na strani od mixija in sicer en generični profil za Fuji Frontier mašine, s katerim si nimaš kaj dosti pomagati. Vsepovsod, kjer sem osebno spraševal o profilih, so me pa samo debelo gledali... :|

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 maj 2009, 12:02 
Odsoten
Vreden zaupanja

Kraj: Že kje/Morska decva
Pošlješ, rečeš brez popravkov ...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 maj 2009, 12:08 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor / U-117
Miran Amon je napisal/-a:
MH0 je napisal/-a:
Če pa že kdo mora pa pač da razviti/printati kakšno barvno karto in si iz tega naredi profil.

Lahko poveš, kako točno se to naredi in kaj točno vse rabiš? Hvalaprosim. :)
Govorimo o takšni DIY metodi in ne o uporabi kakšnih specialnih spektrometrov. Z malo sreče bi torej moral dobiti spodobnen rezultat, če uporabiš npr. Kodak Q-60 ali kaj podobnega, da s tem prvo skalibriraš svoj skener, koliko se pač da. Eni bolj, eni manj. V lab pošlješ barvno karto od npr. ProfilePrism-a ali katerega podobnega SW-a in potem narediš profil. Tako nekako, no. 8)
Miran Amon je napisal/-a:
MH0 je napisal/-a:
Itak pa bi lab moral imeti te profile. Če ne, so šalabajzarji in greš drugam.
Do zdaj sem profil našel samo na strani od mixija in sicer en generični profil za Fuji Frontier mašine, s katerim si nimaš kaj dosti pomagati. Vsepovsod, kjer sem osebno spraševal o profilih, so me pa samo debelo gledali... :|
Sami šalabajzarji torej. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 maj 2009, 10:43 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Ja pismo, pa kdo je govoril o verodostojni reprodukciji barv :). Morda se glede na moje fotke to res lahko zazdi problem, ampak meni niti ne. Nikoli nisem zasledoval realističnosti (realizem že morda), in če printane barve že niso identične mi je pomembno, da dobro izpade. Tudi povečevanje za potrebe printa me ne skrbi.

Bolj sem mislil odpreti debato o filozofski razliki med tipom elektronske objave, katerega pojavnost je vezana na povprečno 19" monitor in omejeno količino informacije, ter tipom objave 40x50cm v oprijemljivi obliki in vsaj v teoriji povprečno 10 megapikslov.

Gre za to, kaj si kot fotograf zastaviš kot prioriteto, če veš da boš končni rezultat upload-al ali obesil na steno. Kje so razlike v pristopu in razmišljanju?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 maj 2009, 10:55 
Odsoten
Vreden zaupanja

Hja, odvisno koliko umetnika si. Ljudje so že zmagovali z mobitel fotkami in povečavami na 50x70cm.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 maj 2009, 12:31 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

:) to je pa tak zen budistični odgovor.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 maj 2009, 15:00 
Odsoten
Uporabniški avatar

hja tako je to ..
- odvisno kam bos potem tisti papir obesil, doma v kuhno ali spajzo ali pa dal 10, 20 fotk na razstavo
- in ali te bolj zanimal tehnicni vidik ali umetniski vtis.

sam sem nesec nazaj pripravil razstavo z 30x40 velikimi koncertnimi fotkami in moram reci da je kar nekej dela. Imel sem v glavnem čb pa nekaj barvnih z veliko crne, tako da je pasalo v koncept. Problem je da moras pri pripravi se enkrat skozi obdelave, saj morajo vse imet nekako enoten izgled. Velik problem je izbira. Sem imel pomoc kar ene parih fotgrafinj in fotografov. V glavnem so vsi trije fotostudiji, kjer sem probal delo opravili zelo dobro brez mojih napotkov, probal pa sem veckat na razlicne papirje. Izbral sem potem tistega ki je imel edini sjajno poceni varianto tega formata
Pri čb je problem da malce potegne na pri enem na zeleno pri enem na rjavo, ceprav so moji RGB imeli samo čb tone, a ni sile. Kar se tice ostrenja sem vse vrnil na defaultni sharp level od silkypix raw pretvorbe, kar je bilo vec se je potem opazilo v raznih sumih.
Problem je bil potem v odsevih v steklu in osvetlitvi prostora a na to pac nisem imel vec vpliva. Dobro pa se je obnese TV s projekcijo iz CDja s cca 200 fotkami, ki je kar pritegnil pozornost (te sem posharpal in zmanjsal na ciljno velikost 1600).

tu pa se linki z reporti o razstavi http://iztokx.blogspot.com/2009/03/fotografska-razstava-prostor-med-notami.html

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 maj 2009, 15:37 
Odsoten
Vreden zaupanja

Moj vidik je jasen, fotka mora biti dobra vsaj za 30x20 print, ki ga pogledaš od blizu in rečeš, ok je. Potem gre recimo v Galerijo na e-Fotografiji ali blog. Če je ustrezna le za web, pri meni pomeni, da pač ni ustrezna in dovolj dobra. Glede na to, da nisem pristaš neostrih fotk (pač nekaj želim imeti v kadru ostro v 99%), se tako velikokrat zgodi, da zadeva leti, čeprav bi bila v velikosti 900x600 pik čisto ok. To pomeni, da je recimo ostrina zamaknjena za nekaj centimetrov, kar je pri povečavi na papir vidno in izgleda obupno, če jo pomanjšaš pa ne. Ampak to je pač moj vidik, gledam na fotko bolj tehnično. Nekdo bi bil tudi s tem zadovoljen.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 maj 2009, 21:58 
Odsoten

Ja, zelo dobra poanta, Aleš. Sam objavim zelo malo fotografij, ki niso (nekatere celo močno) obrezane. Natančno kadriranje je vsekakor zelo pomembna (morda najpomembnejša) stvar, ki bi se je moral navaditi, če bi hotel tiskati na papir večjega formata. Čeprav imam sam raje fotke malega formata, ker moraš z njimi priti v bližji stik, da si jih lahko ogledaš - nekako bolj intimno izpade (ali pa je to izgovor zaradi zgoraj omenjenega rezanja :lol:).

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 13 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: