* *
Danes je 19 sep 2019, 01:29

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 20 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Fotografiranje krsta
OdgovorObjavljeno: 30 apr 2009, 16:46 
Odsoten
Pristopni član

Pozdrav vsem skupaj!

Sem hobi fotograf, večinoma tako za dušo fotografiram pokrajine in detajle iz narave, zanese pa me tudi v mesta, ampak z fotografiranjem krsta pa nimam nobenih izkušenj, zato bi vas prosil za vašo pomoč oziroma izkušnje.

Slikalo se bo za sorodnikovega sinčka, tako da ne gre za plačljivo delo, vendar bi vseeno rad naredil malo boljše fotografije,ki ne bodo le za spomin(v stilu, sam da se normalno vidijo glavni dogodki). Rad bi, da bi bile tudi tehnično dobre, problem ki ga pa vidim, pa je predvsem svetloba v cerkvah. Od opreme uporabljam Nikona D300 z objektivi 12-24, 35 1.8 in 85 1.8 ter bliskavico sb 800. Zanima me, kateri objektiv bi bilo najbolje uporabiti. Ali bi se dalo vse pofotkati z 35 1.8 kar se tiče kadra in zadostne svetlobe.Torej ali je 35 na d300 dovolj širok da ne bom imel problemov in hkrati recimo z 1.8,1/125 in ISO 800-1600 dovolj svetel, da bi se izognil flešu ali je to nuja? Če že flash, kako odbijati svetlobo glede na to, da v cerkvah to ne gre od sten in stropov.

Kakršenkoli nasvet glede uporabe opreme, svetlobe in na splošno ter glede česarkoli drugega več kot dobrodošel.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Fotografiranje krsta
OdgovorObjavljeno: 30 apr 2009, 17:24 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

To bo tak množičen krst z večimi dojenčki in polno cerkvijo babic, ki se bodo hotele videti na fotki ali samo za enega v intimnem družinskem krogu?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 apr 2009, 17:47 
Odsoten
Pristopni član

Mislim, da ne bomo edini na krstu in je možno, da jih bo več otrok. V čem pa naj bi bila razlika? Saj ko pride naš na vrsto, smo verjetno samo sorodniki v ospredju ali to potem kar stojijo v vrsti z dojenčki?

Ne vem, če je pomembno, ampak fantek, ki bo krščen, ima že 3 leta.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 30 apr 2009, 19:14 
Odsoten

Pojma nimam, ne pomnem, kdaj sem zadnjič videl krst. Mislim razlika je v tem, da če ne boste sami, se ne moreš igrati recimo s kakimi vnaprej postavljenimi odsevniki ali čem takim (kar bi pokvarilo sceno za ostale). No, pri troletnem fantku je tako ali tako verjetno malo drugače kot pri štručki, ki jo ima nekdo v naročju (drugačni motivi)?
Jaz bi se pri domačem župniku malo pozanimal, kako to izgleda in si približno naredil nek plan napada.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 maj 2009, 14:30 
Odsoten
Pristopni član

Odyn hvala za trud.

Res nihče nima nobenega koristnega nasveta oziroma izkušnje? :roll:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 maj 2009, 16:05 
Odsoten
vstopil v forum

Celotna zadeva je zelo preprosta in zelo hitro mine, zato kar brez strahu.
V glavi si pripravi spisek stvari, ki se jih splača pofotkati:
- skupinske s starši in sorodniki, z botrom in sestricami.. prej ali po obredu
- detajle, ki so načeloma pomembni (obleka, čeveljci, sveča, kak šopek; uporabno kot štof kasneje, če delaš album, hehe)
- obred (nagovor župnika, kakšno širšo s sodelujočimi, nato polivanje in maziljenje ter srečne starše/botre/babice) in kar paše zraven

Če se prav spomnim, se vmes prižge tudi sveča.. Tak da če malo poslušaš, boš že vedel, kam stopiti in kaj stisniti. Gotovo pa to vedo starši, ker jim prej razloži župnik.

Tehnično se ni treba preveč obremenjevat.. Vsekakor priporočam bolj zaprto zaslonko kot pa 1.8, zaradi globinske ostrine, seveda.. Razen morda za kak detajl. Najdaljši sprejemljivi čas je običajno okrog 1/60 še, 1/125 je pa že kar idealno. Odvisno pač od cerkve in vremena (če ima velika okna, heh). Saj cerkev bo tam že prej, se lahko spoznata malo...
Fleš ni nujen, za skrajno silo ga pa itak lahko hitro gor potegneš. Opremo imaš pa itak tako kot vsi "tahudi" :)

Upam, da je kaj pomagalo.. :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 maj 2009, 16:19 
Odsoten
napreduje v forumu

Sem bil decembra "fotograf" pri kolegu na krstu pa je vse skupaj tako hitro šlo, da sem komaj dohajal... Krst je bil končan v slabih 10 minutah, če nisem bil dovolj hiter mi je že kdo drugi vskočil v kader (nisem edini slikal, bila sta 2 krsta skupaj, pa še več ljudi je hotelo fotografirati...), laufal sem okrog skupinice (župnik, starši, botri) kot nor (žal tudi ostali "fotografi")pa sem vseeno marsikaj zamudil. Skratka dizaster, je pa za prvič še kar nekako ratalo, kolega je bil zelo zadovoljen, to pa je tudi najbolj važno - pač nisem (in nikoli ne bom) profi...

Župnik je rekel, da se lahko "fotografi" prosto gibljemo okrog in okrog, le da naj vsaj malo gledamo, da ne bomo preveč moteči za obred. Flash ni bil problem, bi pa lahko mogoče tudi brez slikal, ker je bila kar OK svetloba - lep, jasen dan in solidno svetla cerkev. Pač nimam izkušenj pa sem s flashom vsaj vedel, da ne bom imel kakih čudnih senc (seveda ga pa nisem mel direkt usmerjenega, pa prej sem malo "potreniral", da sem videl rezultate v prostoru).

Uporabil sem kar standardni zoom objektiv (18-70), pred in po krstu pa še malo fiksno 50-ko (F1.7) za portrete in malo špilanja z dof. Za več menjav ni bilo časa.

Kaj dosti ti verjetno ravno nisem pomagal saj sem tudi sam bolj začetnik, je pa bil ta krst vsaj pol krajši kot prejšnji, ki sem ga pa snemal s kamero - zgleda, da se to precej razlikuje od župnika do župnika.

lp
Matjaž

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 maj 2009, 17:37 
Odsoten
Pristopni član

Evo super, hvala obema za prispevka iz katerih lahko potegnem veliko. Malo me matra le, ker sem brez nekega standardnega zooma. #-o

Floyd1, kako pa si fotkal s flešom, če ne direktno? Verjetno nisi odbijal od sten, ker to v cerkvah pravzaprav ni možno? Si uporabil kakšen difuzor?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 maj 2009, 18:04 
Odsoten
Pristopni član

Če imaš priliko, pojdi pogledat, kako osvetljen je prostor oz. cerkev! Če je svetlobe dovolj, potem boš BP odnesel z iso od 800 do 1600...
Pri vsem tem je pomembno tudi to, kako "navihan" je otrok! Sam sem zasral 70% slik, ker je otrok neprestano mahal z rokami in nogami, sam pa sem bil takrat brez flasha in sploh neprimerno opremo, da bi lahko odpravil efekt zamegljenosti.

Je pa postopek tak, da se na začetku dosti moli bla bla, nato starši in botri ponavljajo neko besedilo jadi jadi, potem sledi pa glavni dogodek in sicer maziljenje z oljem in pa polivanje otroka z vodo, ter prižiganje sveče. Ta del je najbolj zanimiv, saj je odziv otroka in pa glede na njega tudi vseh prisotnih res tisto, kar si bi ti kot fotograf želel posneti. Pri meni je cela dvorana pokala po šivih od smeha in je blo dobro to zajeti v sliko.

Definitivno bosta prišla pri tem najbolj do izraza objektiva 35 in pa 85! Na koncu obreda bodi malo siten in naj se skupaj slikajo otroček pa starši, pa boter, pa stari starši z otročkom in vse mogoče kombinacije. Takrat bo zvenelo sitno, a ko boš dostavil razvite slike, bodo vsi presrečni in bodo hoteli povečave slik za na steno ... verjemi, sem izkusil na lastni koži.

Če je duhovnik posrečen tip in je za štose, se boste imeli noro fajn, to ti zagotovim. Ti pa priporočam za vsak slučaj, da imaš vseeno pri sebi flash!

to je to.. uživaj pri krstu!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 maj 2009, 19:32 
Odsoten
napreduje v forumu

Glede flasha: Obrnjen navzgor in ne čisto do konca izvlečen "wide angle adapter" (skratka tista prozorna plastika potem štrli ven, pravokotno na flash lampo in odbija svetlobo). Ne vem sicer, koliko je pomagalo, a kot sem rekel, svetloba je bila itak dobra, le malo za doosvetlitev. Začetnik pač kar se tega tiče, pa malo straha - ponovitve tu ni... Pa sreča, da je 12 MP na voljo - sem kasneje slike kar dosti porezal, pa je zgledalo veliko boljše.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 maj 2009, 08:50 
Odsoten
napreduje v forumu

Po mojih izkušnjah se da lepe slike naredit, če nastaviš tako, da ujameš večji del naravne svetlobe, s flešom pa malo doosvetliš. Tipično bi morale biti prave nastavitve nekje okoli f/2.8, ISO400 in recimo 1/30s ali 1/60s. Ob slabi naravni svetlobi tudi 1/30s ne bo predolg čas, ker bo fleš bolj močno upalil in sam zamrznil glavni motiv, naravna svetloba bo pa več ali manj samo mehko osvetlila ozadje. Fleš pa komot obrneš gor ali še bolje nazaj pod kotom 45°. Če ne bo ravno v neki hudi katedrali, se bo po vsej verjetnosti čisto dovolj odbilo od sten. Pazi tudi, kam se postaviš. Če lahko izbiraš, je najbolje, da imaš za hrbtom čim bližje steno. Lahko si pa tudi iz kosa belega kartona narediš enostaven odsevnik, ki ga z gumico montiraš na fleš, da si bolj ziher (lahko pa nekaj takega tudi kupiš), ker tisti mali kartonček bo bolj malo odbil. Če imaš to, potem fleš obvezno obrni gor, bo pa svetloba malo bolj trda kot če bi odbijal od sten. Jaz bi veliko večino poslikal s 35mm f/1.8 pri blendi 2.8-4. V vsakem primeru pa če imaš možnost, pojdi probat par dni prej... :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 maj 2009, 09:11 
Odsoten
Pristopni član

čas 1/60 bo v primeru, da bo krščenec nemiren oz. razigran vse drugo kot dosti. Verjemi, da bodo vse te hitre reakcije pustile zmazek na sliki - seveda če ti je to všeč, potem je to drugo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 maj 2009, 09:48 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Lahko, da njemu bo, vendar dvomim, da staršem tudi (zmazki namreč). Jaz bi to delal s flešem in natičnim odbojnikom ali še bolje z wireless TTL.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 maj 2009, 10:01 
Odsoten
napreduje v forumu

Saj pravim. Pod pogojem, da je večji del svetlobe od fleša, je tudi malo daljši čas ok. Edina razlika med 1/30s in 1/125s je potem v tem, da je pri 1/125s v ozadju vse črno, medtem ko je pri 1/30s osvetljeno tudi ozadje, ki ga fleš ne doseže (predpostavljam fleš obrnjen gor in z odbojnikom), je pa zaradi odprte blende tako ali tako zamegljeno. Ni pa to čudežni recept za vse situacije. Odvisno od kadra, postavitve, svetlobe...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 maj 2009, 11:09 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor / U-117
Miran Amon je napisal/-a:
Odvisno od kadra, postavitve, svetlobe...
Tako bi se lahko glasil odgovor na prvo vprašanje.

Pa glej, da ne narediš od celega procesa na začetku samo dveh fotk, ker boš potem čakal polnjenje fleša.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 20 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: