* *
Danes je 15 sep 2019, 19:52

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 19 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Sestrina poroka
OdgovorObjavljeno: 24 apr 2009, 11:01 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Prešernovo mesto
Živijo vsem skupaj!

Moje študijske obveznosti je pred kratkim stresla prošnja sestre, če bi bila lahko z bratom fotografa na njeni poroki v začetku julija. Sva precej tuhtala kako in kaj, pa sem si rekel, da probam najti nasvet še tu. Sem si pa dovolil odpreti novo temo, ker mi predstavlja zadevšna trenutno precejšen problem.
Najin prvi odziv, seveda nekako v stilu "UF, a ne bi raje najeli koga, ki se s tem poklicno ukvarja", je dal par užaloščenih očk na drugi strani. Sledil je pogovor, ki mi je dal misliti, da bi sestri precej pomenilo, če bi pravzaprav njena brata skakljala okoli in ovekovečila njun trenutek in ne nek tuj človek, tiste umetniške slikce pa da ji niti ne pomenijo toliko. Da bi jima za poročno darilo najela fotografa tako nekak ni postala primarna rešitev. Takratni sklep je potem kljub vsemu bil, da bova zrihtala slike, kako, bo, in zdaj tudi je, pa najin problem. :?
Tako zdaj doma gledam opremo, ki ni niti približno za slikanje reportažno-modne tematike, kar naj bi poroka bila, počasna, predvsem za leto 2009 slabim dinamičnim razponom, pomanjkanjem resolucije in nestanovitnim bliskavičnim sistemom in merjenjem svetlobe, slabo kontrolo dofa in ne ravno kraljevskim bokehom (E-1, 14-54, fl36). Pač meni služi dobro \:D/ , za pohajkovanja mi je zakon, samo tu pa zmrznem na celi črti. Mogoče pokrijem en del reportaže.
Potem gledam poročne fotografe po netu, kaj pa vem, veliko je mladcev, ki razkazujejo opremo, samo romantiko v njihovih slikcah je pa kar težko najti, verjetno manjka kilometrine. Me kar zmrazi, ko vidim vse tiste delne saturacije, ki jo uporabljajo kot kompenzacijo pomanjkanja fotozgodbe in "tistega" stika z mladoporočencema... Pustimo zdaj najboljše v Sloveniji, ker so verjetno že zasedeni, jih pa takaltak tudi moj proračun ne dohaja. Saj, tu obstajajo tudi odlični, ki ne bi zaračunali premoženja, oni fotonavdušenci z žilico za lepo, ki ponavadi slikajo le za bližnje, kar pa žal nisem...
Sem se dobil tudi s sveže poročenimi pari, da mi pokažejo svoje poročne albume. Predvsem se opazil, da fotostudiji nudijo neko generično, a po drugi strani zanesljivo storitev.
Zadnja ugotovitev je pa bila, da obstaja po novem v slo. trgovina, ki posoja fotoopremo. Priznam, to mi je pa pognalo kri po žilah. Canon 5dII z 24-70/24-105 in 580ko cca. 150eu čez vikend. Svojo opremo pa le za vsak slučaj in kakšen backup posnetek sem ter tja. Ne bo cerkvenega dela, obred bo pa na prostem, tako da bi lahko tudi olija aktivno vključil.

Glede na vse sta verjetno tu le dve rešitvi, fotostudio (roke stran in zanesljiva generična rešitev) ali pa midva z bratom (veliko dela in energije in nezanesljiv izzid). Tako se obračam na vas za nasvet (komur se bo seveda uspelo prebiti skozi zgodbico :D ). Mogoče kdo vidi kaj več in širše. Bom pa vesel vsakega nasveta! :happy:

Lep pozdrav, Peter

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Sestrina poroka
OdgovorObjavljeno: 24 apr 2009, 12:43 
Odsoten
napreduje v forumu

Če bo vse skupaj na prostem, potem tehnično ni problem narediti tudi s slabšo opremo, vse ostalo je samo vprašanje idej in kreativnosti. Glede na to, da sestri ni veliko do "tistih umetniških fotk", priporočam samo, da poslikaš vse sodelujoče in povabljene v kolikor toliko normalnih pozah, pa bo zadovoljna. Pa še vse detajle (obleka, šopek, prstana ipd) in vse ključne momente in to je to. Simpl ko pasulj... :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 apr 2009, 20:46 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Samo en pomislek: Če vzameš 5DII in navedena objektiva boš malo kratek in če prej ne povadiš znaš imeti težave z DOFom. FF je veliko bolj občutljiv na globinsko ostrino. Ker bosta dva fotografa, bi eden obvezno moral delati s crop kamero (40D/50D) in kakšnim univerzalnim teleobjektivom tipa 18-200 ali 18-270. Na porokah se prav s teleobjektivi zna ujeti kar nekaj neponovljivih trenutkov med mladoporočencema in tudi med svati. In ponavadi so take "neformalne / ukradene" fotke najbolj zaželjene, takoj za tistimi parimi "uradnimi".

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 apr 2009, 22:28 
Odsoten
vstopil v forum

Dva sta, bosta pa že naredila nekaj skupaj. En naj pofotka formalni del, magari z 14-54 in Ivanom, drugi naj pa ima našraufanga kakšnega fiksnega z 1.8, recimo z 85 1.8, če pa fiksni ne sede, pa kakšen zoom 70-200 2.8 za candid portrete in podobno. Mini dof res vedno vžge.

Kot zanimivost naj povem, da sem bil dva vikenda nazaj na poroki, pri zgornjih sosedih(jebi ga, sodelavec je pač vzel Avstrijko). Najela sta dva fotografa oziroma sta bila kar par. Ona je okoli skakala z 5dmarkII in 16-35 2.8, on pa je imel okoli vratu dve novi petki, na enem 35L in na drugem 85L.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 apr 2009, 08:22 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Si videl rezultate, mj1?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 apr 2009, 14:28 
Odsoten
vstopil v forum

Ne na žalost še nisem. Bi pa takole rekel, da za ceno, ki sta jo plačala, da če ne bodo resnično fenomenalne, na nivoju kakšnega M. Horvata ali še več, bi bil jaz razočaran.

Je prav zanimivo opazovati takšne profije na delu, vsak od njiju je imel še enega pomočnika zraven, ki je skakal z odbojniki in podobno.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 apr 2009, 14:34 
Odsoten

kaka pa je bla cena, če ni skrivnost?
lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 apr 2009, 15:10 
Odsoten
vstopil v forum

Okroglih 3000 evrov.

Par dni pred poroko so naredili popoldanski shooting njiju in njunga sinčka v Gradcu - takšne street fotke, to bo en album. Drug album zajema dopoldanske priprave na poroko obeh( oblačenja, razni detajli,...), tretji album samo poroko in četrti kasnejšo zabavo. Poleg tega bosta pa dobila še neke mešane mini albumčke. Toliko vem.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 apr 2009, 17:29 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Citiram:
Okroglih 3000 evrov.

:55a: :55a: :eyepoping: :shocked: :photo:

Lepa cifra, nikol ne bi reku da tok to stane ne glede a slika profi al pa pol profi. Zanimivo!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 apr 2009, 17:34 
Odsoten
vstopil v forum

pa res kar moraš odšteti takšne vsote,če hočeš zares na najvišjem nivoju fotke. sem malo poguglal in kar našel fotografe(tuje) s cenami najdražjih paketov tam do 3500€.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 apr 2009, 17:44 
Odsoten
Uporabniški avatar

No če štirje ljudje delajo nekaj dni (nedelja included) na projektu, se prevažajo od lokacije do lokacije, in recimo, da plačajo vse davke in prispevke od svoje dejavnosti, da naredijo dobre izdelke in da tudi oprema ni poceni in večna, je taka cena kar opravičena.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 jun 2009, 10:37 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Prešernovo mesto
Fantje, hvala vam za nasvete! Priznam, sem bil kar malo presenečen, ko mi ni noben odsvetoval tega fotografiranja. Sem hotel doma polej pokazat, da zadeva niti ni tako preprosta, kot si jo večina predstavlja. Ampak, mogoče je pa tako prav in nama bo delo uspelo O:)

Torej, brat bo slikal s 40d in 70-200 2.8, jst pa s sposojenima 5dII in 24-70, večji del. Uradno fotografiranje bo pa s 5ko v kombinaciji s 70-200 in 50 1,8 (žal nimajo na razpolago za izposojo kakšnega dobrega portretnega, smrk).
Največji problem mi predstavlja, kdaj uporabljati bliskavico. Sposodil si bom dve bliskavici 580exII, eno bom mel na aparatu, drugo pa wireless za protisvetlobo in uporabo z dežnikom. Dežnika in stojala še nimam in pravzaprav tudi ne vem kaj izbrati. Če imate kakšen nasvet, s predpostavko da bo zadeva za na teren in ne predraga, z veseljem prisluhnem. Zanima me tudi, pri splošnem fotkanju, koliko je e-ttl in softbox kombinacija zanesljiva? Ker bounce ne bo prišel v poštev, ker bo poroka na prostem, premišljujem, ali naj uporabljam softbox ali pa sploh nič... Zlasti čb tako zelooo sedejo brez fleša :)

Druga stvar je pa, da bom imel le en dan za sprobat aparat. Predvsem me pri 5ki II zanima, koliko posnetkov zdrži, dejansko, ne to kar lahko na netu preberem (cca 800) in pa v katerem formatu bi bilo najbolje slikat. Vsekakor bom izbral raw + jpeg, samo ne vem ali naj v polni resoluciji ali ne... Sem malo kalkuliral, 250 posnetkov na 8gb kartico, in če mislim narest v tistem dnevu in pol približno jurja posnetkov, mi potem še v razredu uhuh, way to go, zmanjka placa. Ivan je pač varčen :D

Še nekaj, kako naj narediva skupinsko slikco na travniku. Gledam po netu rešitve in mi je najbolj všeč slikanje iz višje točke. Samo mi ni čisto jasno, kako naj to izvedem. Če obstaja kakšna elegantna rešitev, sicer bom... improviziral :D

Še enkrat hvala za nasvete!

Uhuh, se pa že tolk veselim :happy:

Lp, Peter

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 jun 2009, 12:33 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

po moje cim manj komplicirat,.. sploh glede na to da ti je to ce prav razumem prva poroka, pa se aparat bos imel ki ga ne poznas (to bi tudi znal biti problem na mestu samem), tako da ce ze drugega ne bi jaz stvar bolj poenostavil, se tako bos imel verjetno vrh glave dela,.. poleg tega, zakaj pa fotkat v raw + jpeg,.. razen ce bos mogoce takoj printal slike (ce je tako potem ok, ceprav jih bos verjetno itak prek racunalnika printal in ne direkt), poleg tega, ce bos dalj casa fotkal kot npr samo obred ti zna biti jurja slik malo podcenjena stevilka, saj portrete in skupinske itak naredis v vec razlicicah da ti kdo od pomembnih ne mezika, itd .. skratka da so vsi lepi

lp in srecno na poroki

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 jun 2009, 13:48 
Odsoten
napreduje v forumu

Kraj: Kamnik
Peter - ne kompliciraj. Pogosto je tako, da časa ni prav veliko, fotografi s svojim postavljanjem gredo ljudem na živce, pa še kaj zgrešiš lahko.
Vse skupaj poenostavi - tako kot bi fotkal kaj drugega - preprosto, všečno, z idejami. Postavljanje "studia" je zelo zamudno - pospravljal boš zadevo, potem pa se ti bo zgodilo, da boš na naslednjo lokacijo dirkal kot Šumaher, na koncu ne boš uspel parkirat, pa boš še kaj zamudil :D

Resno - poenostavi, pa bo vse lažje in možnost uspeha bo precej večja.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 18 jun 2009, 14:01 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

KISS sistem se obnese.

Z marelami in stojali okol noret je bedarija (razen pri portretnem delu), enostavno ne boš dohajal postavljat. Rajši si dobi enega asistenta, ki to bo služil kot premično stojalo, lahko ti drži wireless flash za difuzorjem, odbojnike, pomaga kaj prestavit, koga ustavit ipd.

Pa na tak dogodek gret direkt z nepoznanim aparatom in ostalo opremo. Ne vem :roll: Jaz osebno bi raje slikal s svojim, ki ga dobro poznam, pa čeprav je slabši.

Itd., itd.

Za ta dnar, ko zgleda da ga boš zmetal za vse opisano, bi verjetno že skor profiča najel.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 19 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 21 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: