* *
Danes je 15 sep 2019, 19:39

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 16 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Akvarij
OdgovorObjavljeno: 05 feb 2009, 18:48 
Odsoten
vstopil v forum

Pozdravljeni,

Po dolgem času spet pri vas med fotografi :) Nekaj časa sem bil sedaj bol aktiven kot akvarist kot fotograf.
Me pa zanima, če ima kdo kakšne izkušnje s slikanjem akvarijev. Kaksne nastavitve priporočate. Sam sem kar nekaj že poizkušal, a ne morem priti do nekega željenega rezultata. Žal ne morem rib zamrzniti za 5 sekund :)
Hočem pa, da bi bile na sliki ostre in ne spackane. Tudi s svetlobo so veliki problemi, saj je ponavadi pri straneh akvarija svetloba manjsa.

Hvala za vaše nasvete!

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Akvarij
OdgovorObjavljeno: 05 feb 2009, 19:12 
Odsoten
napreduje v forumu

Ta bo sicer malo na pamet, a vendar si del odgovora povedal že sam: svetlobno močen objektiv bo verjetno nuja, (drugače pa veeelik zamrzovalnik, pa ni hudič, da jih ne bi uspel zmrznit :D ), pa malo višji ISO in verjetno še polarizacijski filter, da ne boš odsevov na šipi slikal...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 feb 2009, 19:47 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Kraj: Speči za kompom
Če imaš pokriti akvarij s lučjo zgoraj, potem niti nebi smelo biti problem s svetlobo (po prebranem pa predvidemvam da imaš domače izdelave oz manjši akvarij). Probaj s namizno lučjo zgoraj, pri tem pa prepreči svetlobo proti fotoaparatu (recimo karton na robu akvarija), na ta način bi moralo biti dovolj svetlobe v vodi in brez odsevov na zunanji strani. Fleš na fotoaparatu in osvetljitev prostora ugasni, ker ti bosta delala samo zgago, kar se tiče pa polarizacijskega - mislim da ti bo preveč svetlobe pobral.
Javi kako je ratalo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 feb 2009, 20:48 
Odsoten
napreduje v forumu

floyd1 je napisal/-a:
pa malo višji ISO in verjetno še polarizacijski filter, da ne boš odsevov na šipi slikal...

Višji iso že, samo pol. filter pa nikakor ne, ker ti pobere dve zaslonki ali več, ker če fotkaš zunej ko je oblačno pa s pol. filtrom že kaj hitro lahko streseš fotko tko da notri pa sploh ne, odsevov od kakšnih luči pa tako in tako ne bi odstranu

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 feb 2009, 07:40 
Odsoten
napreduje v forumu

Jaz sem ravno zadnjič probal, pa je to ena sama jeba. Svetlobe nikakor ni dovolj, razen če nimaš kake ornk močne lampe. Pa definitivno mora svetit od zgoraj. Se pa da za silo tudi s flešom, če ga obrneš gor, da se odbije od stropa. Ampak moraš bit ekstra previden in postavit vmes kak karton ali se pokrit s kako črno dekico, da ni kakih neželenih odsevov. V vsakem primeru pa rabiš svetlobno močan objektiv in visok ISO. Ker fora je v tem, da več kot je svetlobe, bolj so potem vidni razni delci, ki plavajo v vodi in jih na prvi pogled niti ne vidiš, tako da je v bistvu bolje, če ne slikaš pri premočni svetlobi, sploh pa ne od fleša. Pa še nekaj. Slikat moraš obvezno kmalu po tem (ampak ne takoj), ko si akvarij spucal in dal not frišno vodo, ampak to je itak samoumevno. Pač šipe morajo biti čiste, delci v vodi se pa morajo malo posest, da ni preveč pikčasto potem vse skupaj. Meni se ni dalo matrat, niti nisem rabil, tako da nisem naredil več kot par škljocev, najboljše, kar je ratalo, je pa tole (jebat ga, pač malo sfaljen fokus):

Slika

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 feb 2009, 08:05 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Gorenjska
Odboje na steklu najlažje preprečiš, če objektiv nasloniš na šipo, ali pa greš vsaj čim bližje, da že s svojim telesom preprečiš odboje. Obleci si kaj črnega :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 feb 2009, 08:20 
Odsoten
vstopil v forum

Hvala, no saj večina vaših nasvetov sem že poiskusil in prišel do zaključka, da imam čisto prešvoh opremo. Imam namreč en objektiv za vse (Nikon d80 + Nikkor 18 - 200mm VR). Edino kar pa še res nisem poiškusal je slikanje v RAW. To bom poiskusil jutri. Drugače pa, brez kakšne obdelave mi je sedaj najbolje uspela tale slika, ki je objavljena že tu: http://www.aquanubis.com/forum/forum6/topic5913-120.html#p60697
@grizliboy, akvarijska rastsvetljava je originalna in jo je skupaj 90W. Vendar pa mi nekaj ni jasno. Zakaj pride tu problem z osvetljavo. Saj ko tako pogledaš v akvarij je precej svetlo, veliko bolj kot ce pogledaš ne vem, po stanvanju pa je slika veliko bolj svetla ravno tako brez fleša. Tudi jaz sem najprej mislis, da je to šala mala, saj je vendar ogromno svetlobe, toda ko poiskusiš, pa še s tem svetlobnio slabim objektivom...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 feb 2009, 10:30 
Odsoten
napreduje v forumu

Škoda, da ni exifa zraven

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 feb 2009, 10:41 
Odsoten
vstopil v forum

Tu: http://www.aquanubis.com/forum/forum6/t ... tml#p59521 prva slika

1/20s
0.00eV
ISO 500
f/3.8

(Če kaj pomaga) Exif-a pa še vedno ne znam ohranit, če gre slika skozi photoshop, pa če tudi samo sprememnim velikost.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 feb 2009, 13:37 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

Uporabljaj Save as (in ročno izberi .jpeg) namesto Safe for Web. One bolj 'wide' fotke celega akvarija so kar dobre. Bližinske so pa malo zabrisane, ja.
Saj fotkič imaš na stojalu, ane?
Drugače pa fleš vrži v vodo in sproži :idea: :twisted:

Samo razmišljanje: nekaj ostrine ti po moje nujno pobere tudi šipa od akvarija. To je nekako tako, kot če bi pred objektiv našraufal en debel, nekvaliteten filter.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 feb 2009, 13:58 
Odsoten
vstopil v forum

Odyn je napisal/-a:
Saj fotkič imaš na stojalu, ane?

No ni ravno na stojalu je pa na sedezni in fiksiran z dekami :twisted: :) in nastavim na 2s zakasnitev..vem jaaaa :) kupit moram stojalo :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 feb 2009, 15:51 
Odsoten

Svetlobe ki potuje skozi zrak se je "manj zgubi", kot pa pri potovanju skozi vodo. Tako si jaz to predstavljam.

Probaj slikati v raw-u, stojalom (oz. na kakšni mizici, omarici, če nimaš stojala) in kasneje probaj še s ročnim fokusom (prvo probaj tako da ti fotoaparat potrdi fokus in takrat sprožiš, potem pa probaj še z malenkost pred in za fokusom - možno da voda in steklo zmedeta fokus).

Pa jaz bi probav v M modu (ročne nastavitve), dostikrat kar čudežno ratajo boljše slike kot če slikaš v enem od programskih (s, a, p) modov.
Nastavitve pa nekako takšne: iso 400-800 (na zaslonu bo viden šum, na 10x15sliki pa ne), f3,5, točkovno merjenje svetlobe.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 feb 2009, 16:39 
Odsoten
vstopil v forum

O hvala! Ja saj vedno fotkam pri ročnih nastavitvah. Pravzaprav ne vem kaj naredi avtomatika. No pri čisti avtomatiki, je verjetno najrej fleš.
Predvsem pa mi je dalo misliti tole:
grizliboy je napisal/-a:
potem pa probaj še z malenkost pred in za fokusom - možno da voda in steklo zmedeta fokus).

Bom poiskusil in potem poročal o rezultatih, če ima pa še kdo kakšno idejo pa... :)
Hvala!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 feb 2009, 17:35 
Odsoten

Pozabil prej napisat. Brez zakasnitve, ribe se kar naprej premikajo! :wink:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 feb 2009, 21:40 
Odsoten
Pristopni član

To sem se tudi jaz nekaj matral takrat še z 4mb kompaktom in kot je bilo že rečeno- znoriš zraven. Ena mojih koliko toliko uspelih (ampak še čisto neobdelana).
Z obdelavo bi se še dalo kaj postoriti. Ja ribe se vozijo sem in tja, tale bojna je bila edina bolj mirna, zadaj pa se vidi kaj se največkrat "ulovi" v objektiv.

Aja še podatki: navadna akvarijska svetilka f2,8 ISO200 1/17sec

Slika

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 16 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 22 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: