* *
Danes je 15 sep 2019, 18:56

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 59 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: prva poroka
OdgovorObjavljeno: 09 nov 2008, 09:42 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor
bear987654321 je napisal/-a:
MarkoB je napisal/-a:

Ko koncas s slikanjem na poroki si sele na 1/3 poti!

m.

odvisno kdo je stranka, pri nekaterih si šele na 1/34 pri drugih si že naredil vse. do sedaj sem posnel tri poroke od tega je bil eden tak kot si navedel, da si po slikanju približno na 1/3. imel pa sem dva ekstrema ki je fotke želel kar dva dni po poroki prevzet(na selekciji), ker so se mu zdele super(minimalna korektura). Spet drugi je kompliciral ko sto mater, ampak ker je šlo v vseh primerih za ožji prijateljski krog, sem rekel neka :)

Na sreco si pri poroki lahko izbiras par. Na nesreco si par izbira fotografa. Ponavadi se najdejo kompatibilni.
Vse 'pizdarije' so bolj ali manj zaradi kaksnega nesporazuma. Datoteke s slikami po poroki dat v dveh dneh je neumnost pa naj gre za kogarkoli. [-X
Verjemi, da sam sebi slabo delas, ce nic druga se bo kdo pri meni oglasil in zacel, joj kako ste dragi (to je skoraj obvezno na programu) pa pri bearu dobim ze slike drugi dan... se isti trenutek jim dam tvojo stevilko pa se ti z njimi ukvarjaj. ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 nov 2008, 10:17 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Kraj: Trzin
ne me narobe razumet, šlo je za kolega, ki ve koliko te stvari pri ljudeh ki se s tem ukvarajo stanejo. fora je bila pomojem samo v tem da nista hotela preveč komplicirat glede na to da je bila zadeva lastminute(ste bili profiji vsi prezasedeni :shock: ) pro-bono, čeprav sem bil več kot pripravljen spravit zadeve v eno lično fotoknjigo, izbrati par presežekov in jih do konca popedenati. ampak na koncu sta bila vseeno zadovoljna. ampak sej kakor sem napisal tukaj je šlo za ekstrem. sicera pa sej ni šlo za raw->.jpg barvna korektura in ostrenje sta bila opravljena, tu pa tam pa tudi kak crop. je pa res da ni bilo potem tistih čarobnih čb/sephia toniranih fotografij.

spet na drugi strani je kolega dobil popedane fajle zrihtano selekcijo(ki jo je mimogrede sam naredil), sestavljeno fotoknjigo, ampak ker je na eni strani manjkala tašča #-o (njegova krivda) sem pač zadevo sestavil še enkrat. s tem da je on sedel zraven, da vidi da to ni klik klik...next,save,send :twisted:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 nov 2008, 13:38 
Odsoten

Citiram:
ampak ker je na eni strani manjkala tašča #-o (njegova krivda) sem pač zadevo sestavil še enkrat.

Dobro bi bilo, da shraniš tudi verzijo brez tašče... čez dve leti jo lahko prodaš za dvojno ceno originala :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 nov 2008, 22:48 
Odsoten
Pristopni član

Si bom še jaz sposodil tole temo.
Do sedaj sem poroke in ostalo večinoma snemal (kolegi in žlahta), sedaj pa me je en kolega prosil, da mu poslikam poroko, pa bi prosil za kakšen nasvet.
Predvsem me muči slikanje v cerkvi, ker ne morem testirati. A je nastavitev beline priporočljivo, da se izvede ročno, ali lahko prepustim avtomatiki? Kako je z zunanjim flešem? Ali je odboj od stene OK, glede na to, da je cerkev velika oz. kako ga naj obrnem? Kakšne nastavitve aparata priporočate, kaj naj nastavim ročno, kaj lahko prepustim avtomatiki?

Za vsak nasvet bom hvaležen.

Aja, pa še za kakšen link od profi fotografov za poročne fotografije se priporočam, da dobim kako idejo za slike poročnega para.

Edit:
Oprema je sledeča:
Canon 400D + Tamron SP AF 17-50/2.8 + Metz Mecablitz 48 AF-1 Druge opreme žal nimam, bo pa še en dober kompakt za rezervo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 nov 2008, 22:54 
Odsoten
Uporabniški avatar

Zakaj ne mores testirat v cerkvi? A je zaprta?
Sam uporabljam M na aparatu in flashu. Ce stojis blizu stene lahko odbijes od stene in je kar za silo. Ce je cerkev bolj slabo osvetljena - ene so prave podzemne jame, se posebej sedaj ko je hitro tema in imas obred okrog 16 ure - najboljse rezultate dobis z odbojem studijske luci.

WB imam zmeraj na auto - pride cisto OK.

m.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 nov 2008, 23:02 
Odsoten
Pristopni član

No jaz čisto na manual ne bom zvozil, ker bom potem zamudil polovico stvari :^o
Bo treba najti en kompromis, imam žal premalo kilometrine.
Glede cerkve, a predlagaš, da se kar v eno odpravim in malo slikam, me ne bodo odnesli ven :oops:

Pa še to, ali imam za fleš rezerve baterije lahko navadne alkalne, glede na to, da imajo višjo napetost?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 nov 2008, 23:32 
Odsoten
Uporabniški avatar

Odpravi se v cerkev v kateri bos slikal. Ce bos testiral ko ne bo obrada te verjetno ne bodo nikamor metali. Lahko pa prej vprasas kaksnega bozjega delavca - ponavadi so v redu s par izjemami, ki iz ne vem kaksnega razloga ne pustijo slikanja s flashem med obredom poroke ali celo da bi stopil za njihov hrbet... bodi kar se da prijazen. Po moznosti od para izvedi kdo bo imel obred in govori znjim bos 100 % vedel kako in kaj, da ne bos presenecen, ko bos na usodni dan priletel in ti ne bodo dovolili bliskanja. Ce imas f/1.4 in f/1.2 objektive zna it skozi drugace si pa skoraj lahko v riti - vse do sem ni obvezno. Je bolj tvoja dobra volja in predpriprave ;)

Obvezno rezervne baterije kakrsne koli uporabljas vzemi minimalno en set za rezervo. Sam obicajno vzamem 1+3 ali 1+4 sete - od viska ne boli glava.

Ko enkrat nastimas nastavitve za M na apratu in na flashu ostajajo bolj ali manj identicne v cerkvi - zato pa obstaja test ;) Bolj vesci ze vemo kako nastavit, da ne pride ven ali samo crno ali samo belo. Drugace pa za zacetek flash na 1/8 na aparatu 1/100@4.0, ce zelis vec ambientalne svetlobe iz ozadja zmanjsas na 1/20 do 1/60 pri f/4.0. Ce je presvetlo das iz f/4.0 na f/5.6. Ce je pri f/4.0 pretemno das flash na 1/4 ali celo 1/2 (ne priporocam zaradi predolgega refreshanja) raje bolj odpres zaslonko - dokler pac lahko - malo pazis na DOF, da ne slikas vse pri f/1.2 ker potem spet ni za nikamor - pac das za par skljocev flash na 1/2 ali celo 1/1 in naredis tistih par nujnih posnetkov. Pazi da casi ne bodo preniski, saj bodo fotke neostre - se zna zgodit kljub flashu.

Upam, da sem ti kaj pomagal, ce ne sem te pa sigurno malce zmedel :) V glavnem pa osnove s katerimi imas odlicno izhodisce. Bolj je vse skupaj odvisno od osvetlitve v cerkvi in bozjega delavca in njegovega sefa ;)

Vsekakor priporocam prej test v pravi cerkvi sploh ce se nisi tam slikal. Ene so res prave podzemne jame kjer komaj dobis kaj pri ISO 1600 1/30@1.2!

m.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 nov 2008, 23:41 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pa se to... ce kaj slucajno zamudis mirno lahko ponovis. Ne sicer takoj ko si zamudil. Pocakaj malo bo ze vmes kje kaksna 'lukna'.
Ne jima dat vedet, da si zamudil - bodi diplomatski. Zadevo poskusas iz drugega kota, ipd.

No, pa na te 'lukne' se tudi ne gre zanasat. Vcasih jih enostavno ni. Je se najbolje, da nic ne zamudis :)

Kot profesionalni uradni fotograf imas hudo dosti veljave - takoj za zupnikom. Ko si pa izven cerkve, si glavni. Pretiravat sicer ni treba. Ce zelis stvar naredit OK je potrebno ljudi usmerjat - niso vsi manekeni in manekenke, da vedo kako in kam se postavit.

Za inspiracijo priporocam ogled DVDja Masters of Wedding Photography 1 in 2 - vseeno katerega.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 nov 2008, 23:53 
Odsoten
Pristopni član

Ful hvala za izčrpen odgovor. Mi bo v zelo veliko pomoč. =D=

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 nov 2008, 23:54 
Odsoten
Uporabniški avatar

nocni je napisal/-a:
Edit:
Oprema je sledeča:
Canon 400D + Tamron SP AF 17-50/2.8 + Metz Mecablitz 48 AF-1 Druge opreme žal nimam, bo pa še en dober kompakt za rezervo.

Objektiv OK, flash OK, aparata ne poznam.

Zacni danes molit, da zadeva ne bo pozno popoldan, da bo v cerkvi vec luci kot en 300 W reflektor na sredini usmerjen v strop :)

Zelim ti uspesno izpeljano zadevo.

PS: Ni kaj. ;)

m.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 nov 2008, 09:11 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Marko, se ti zdi pomoč wireless bočnega fleša koristna ali še ena stvar več, ki gre lahko narobe? Si ga kdaj uporabil? Pa daješ na fleš tudi kakšne odbojnike gor?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 nov 2008, 09:26 
Odsoten
Pristopni član

Kakšne so pa idealne nastavitve aparata za slikanje skupinskih fotografij (tukaj konkretno mislim, ko se po poroki zunaj vsi svatje skupaj slikajo), če pogoji to dopuščajo?
Kako zaprta naj bo zaslonka, da bodo vsi ostri in da se dobi največja kvaliteta slike?
Iso verjetno čimmanjši 100?

Kako se spopasti s sencami, če je močno sonce?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 nov 2008, 10:43 
Odsoten

f8 za sence pa fill flash
lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 19 nov 2008, 11:14 
Odsoten
Pristopni član

Hvala =D=

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 nov 2008, 11:35 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Ker o manirah fotografiranja v cerkvah ni, kolikor se spomnim, še nihče pisal, pa naj bo tokrat:
Dobro je, da poznaš obred.
Sestavo si lahko pogledaš tukaj:
http://sl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%A1a
Obred poroke sledi točki 1.2.2.
Pri poročnih mašah točke 1.2.3. pravilom ni, kolikor se spomnim.
Fotografiranje s flešem ni primerno med 1.3.5 in 1.3.6. Razni modeli to sicer počnejo, ampak od fotografa, ki se korektno obnaša se pričakuje, da je takrat kolikor mogoče diskreten z vsem svojim početjem.
Ves čas je priporočljivo, da se čimmanj sprehajaš levo desno čez prostor.
V prezbiterij (del okrog oltarne mize in pred oltarjem) sicer ni prepovedan vstop, vendar se o tem prej dogovori z duhovnikom, ki bo vodil obred. Predlagaj mu, da bi bilo to po obhajilu ali ob vstopu, vendar vprašanje, če boš tvegal v tistem momentu biti tako daleč od ženina in neveste. Mogoče bi lahko šel v prezbiterij za kakšno panoramo še med berili. To bo najmanj moteče.
Zaradi vsega tega je jasno, da moraš natančno vedet, kje je treba bit v določenem trenutku in prideš pravi čas na pravo mesto. Malo huda bo, če boš v trenutku poročnega obreda na koru in boš potem dirjal po stopnicah dol in čez celo cerkveno ladjo. :)
Tudi oprava fotografa naj bo primerna. Priporočam kričeče barve in brezrokavnike z velikimi napisi, tako da te vsi opazijo, ker je to dobra reklama. :lol:
Moje osebno mnenje pa je, da razen mogoče pri samem poročnem obredu, fleša ne rabiš. Pa tudi preveč fotk nikomur ne koristi (razen proizvajalcem diskov). Eno najlepših porok sem naredil na dva ČB 120 roll filma :) (2x12 posnetkov) in je bilo gor vse, vključno s skupinsko in krajino.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 59 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: