* *
Danes je 15 sep 2019, 19:32

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 59 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: prva poroka
OdgovorObjavljeno: 23 avg 2008, 00:48 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljeni,
kolega me je prosil da malo pofotkam njegovo poroko,
seveda sem mu takoj svetoval fotografa(vsaj za uradni del) ampak pravi da nima potrebe(mu ne pomeni toliko).
Zanima pa me:
na razpolago imam nikon d200 + sb 600 in naslednje objektive
Nikon AF-S DX 12-24 mm 4G
Nikon AF-S 24-70 mm 2.8G
Nikon AF 50 mm 1,8 D
Nikon AF-S VR 105 mm 2,8 G
Nikon AF-S DX VR 18-200 mm
Nikon AF- S VR 70-300
Kaj bi bilo najpametneje vzeti s seboj?
hvala in lp

Na vrh

Naslov prispevka: Re: prva poroka
OdgovorObjavljeno: 23 avg 2008, 03:26 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

a) Nikon AF-S 24-70 mm 2.8G in nič drugega
b) Nikon AF-S 24-70 mm 2.8G in Nikon AF-S DX 12-24 mm 4G
c) Nikon AF-S DX VR 18-200 mm

kombinacije z ostalimi objektivi so dokaj nerodne in neuporabne, med temi tremi se boš pa moral sam odločiti, niso po vrsti naštete (b) je seveda boljša kot a), vendar tudi bolj nerodna)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 avg 2008, 06:48 
Odsoten

seveda sem mu takoj svetoval fotografa(vsaj za uradni del) ampak pravi da nima potrebe(mu ne pomeni toliko).
Si govoril tudi z njegovo bodočo ženičko, če tudi njej "ne pomeni toliko"?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 avg 2008, 07:11 
Odsoten
napreduje v forumu

Jaz sem nedolgo nazaj fotografiral svojo "prvo" poroko (mislim prvo za denar). Naročnik je bila bodoča ženička in je tudi rekla, da ji(ma) slike ne pomenijo toliko. Samo, da je kaka fotka za spomin, je rekla. Na koncu je bila čisto obupana, ker od milijon slik iz kompakta od sestrične ni bila niti ena dobra in se mi je skoraj na kolenih zahvaljevala, ker sem jaz rešil situacijo. Računal sem za moje pojme smešno nizko ceno (ipak sem to delal prvič), rekla je pa, da bi z veseljem dala tudi 3x več.

V glavnem fotkal sem z entry level aparatom in kit objektivom 18-70mm (imel sem še 100-300mm, ampak ga nisem imel za kaj rabit) in je izpadlo najmanj solidno, če ne še kaj več. Sem pa na poroki od bratranca, kjer sem bil "družinski" fotograf, dejansko uporabil 100-300mm in dobil par fotk, ki jih uradna fotografa nista naredila. V obeh primerih bi pa prav prišlo kaj še bolj širokokotnega za kakšno bolj "spektakularno akcijsko" fotko (recimo, ko prideta mlada ven in ju zasujejo z rižem, potem kasneje na požrtiji ;) in podobno). Odvisno tudi, kako imaš namen poslikat, ali bolj tradicionalno ali v bolj reportažnem stilu. Za klasiko bo po moje dovolj samo tisti 24-70mm objektiv. Pri vsem tem je edina pomembna stvar pravzaprav flash. Jaz bi bil brez njega mrzel.

Torej nasveti iz mojih izkušenj:

1. Na kameri imej 24-70mm, v torbi pa še 12-24mm.
2. Imej vsaj en paket rezervnih baterij za flash.
3. Postavi dovolj visoko ceno, ne glede na to, kaj mlada rečeta okoli tega, koliko jima slike pomenijo.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 avg 2008, 09:37 
Odsoten
vstopil v forum

Torej vzemi (kot so že rekli)
Na kameri imej 24-70mm, v torbi pa še 12-24mm.
Imej vsaj en paket rezervnih baterij za flash.
+
na tvojem mestu bi vel še vseno 18-200 za vsak slučaj sabo.

In koliko je bil tvoja cena (Miran Amon)? + kolikokrat si pred tem že slikal poroke?

MARKO

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 avg 2008, 09:42 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Kraj: Trzin
ekstremni široki kot ti zelo prav pride pri raznih vstopih izstopih iz avtomobila in tudi "riža-akcija" je fajn, ker ti da tist feeling da si not(pod pogojem da si zelo blizu). samo potem boš poln riža :lol:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 avg 2008, 14:42 
Odsoten
napreduje v forumu

Svitas je napisal/-a:
In koliko je bil tvoja cena (Miran Amon)? + kolikokrat si pred tem že slikal poroke?

Hja, ne se smejat, 100€, slikal sem pa samo uradni del. Lokalni low budget foto studio za isto storitev pobere 150€ (mislim, da 45 fotk v albumu in ena velika), pa še za znance je šlo, tako da več niti nisem mogel zahtevat. Pred tem sem slikal samo še eno drugo poroko (kot backup družinski fotograf, ne za denar) in takrat sem zamudil par ključnih momentov, tako da sem dvakrat premislil, preden sem sploh sprejel. V glavnem, opravičujem se vsem profijem, ki jim taki, kot sem jaz, zbijamo ceno. Obljubim, da bom naslednjič definitivno računal vsaj 300€. :D

Še en nasvet: večini ljudi so spomini na pomembne dogodke zelo važni in so za slike (kakršnekoli, samo, da so, če so dobre, pa še toliko boljše) pripravljeni dobro plačati. ;)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 25 avg 2008, 15:13 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

tical je napisal/-a:
Pozdravljeni,
kolega me je prosil da malo pofotkam njegovo poroko,
Zanima pa me:
na razpolago imam nikon d200 + sb 600 in naslednje objektive
Nikon AF-S DX 12-24 mm 4G
Nikon AF-S 24-70 mm 2.8G
Nikon AF 50 mm 1,8 D
Nikon AF-S VR 105 mm 2,8 G
Nikon AF-S DX VR 18-200 mm
Nikon AF- S VR 70-300
Kaj bi bilo najpametneje vzeti s seboj?
hvala in lp

Dobra varijanta bi bila, če bi dal na D200 24-70/2.8 in si nekje sposodil še enega Nikona (pa magari D40) in na njega 12-24. Po mojih izkušnjah za menjavanje objektivov ni časa. Samo je pa eksterni fleš obvezen pri obeh, vsaj za notranje fotke... Mogoče wireless?

Ali pa 18-200 VR (ki ni slab) + SB600 + natični difuzor.

Aja, pa znotraj obvezno RAW, če autobalance zgreši.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 28 avg 2008, 14:54 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor
Vsi pravijo, da fotografa ne rabijo... ko jih nekako uspes prepricat spet ne rabijo tistega in onega... po poroki pa vsi hodijo okrog in iscejo 'spomine' pri stricih.
Ce lahko dajo za hrano ne vem kolk tisoc € lahko kaksnega jurja za fotografa tudi odskrnejo.

Zraven vzemi:
aprat + flash
1. Nikon AF-S 24-70 mm 2.8G (najbolj uporabna zadeva)
2. Nikon AF-S DX 12-24 mm 4G
3. Nikon AF-S VR 105 mm 2,8 G

2 in 3 bos pa videl kako in kaj.
Ce ne gres slikat je mogoce najboljse vzet samo 24-70 za par skljocev tu in tam naredit. Da se pa s tem 90 % na poroki poslikat, tudi ce si uradni fotograf.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 okt 2008, 11:30 
Odsoten
Pristopni član

Sposodil si bom tole temo...

Mene samo zanima, recimo če rečemo, da gre za poroko ali ima smisel uporabiti fiksni objektiv 50mm ?

Recimo zanima me to, če uporabim kit objektiv, ki ga dobiš poleg Nikona D90 - nikkor 18-105 VR, vemo da je svetlobno povprečen objektiv in z njim slikam v cerkvi kjer je slabša svetloba. Dejstvo je, da je potrebno uporabit tudi bliskavico, če hočemo imeti kolikor toliko nezapotegnjene subjekte na fotografijah. In če uporabim bliskavico dejansko me slabo osvetljen prostor ne moti več toliko in je vprašanje ali je še sploh smiselno uporabit recimo fixen svetlobno veliko močnejši objektiv ?
Kvaliteta slike je na srtrani fiksnega objektiva, kakor tudi kontrola globinske ostrine nedvomno, ampak izgubi se flexibilnost ostalih goriščnih razdalj in glede na to, da je pri obeh dejansko potrebna prisotnost bliskavice se sprašujem ali je še smiselno uporabit svetlobno močnejši objektiv in s tem izgubit na flexibilnosti ?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 okt 2008, 12:36 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Dokler je scena relativno statična in se maš cajt lepo postavt, je fixna 50ka pomoje super izbira. S stativom in zadostno svetlobo osebno raje fotkam v cerkvi celo brez fleša, v izogib potencialni tožbi za povzročitev epileptičnega napada :) Pač oceniš, če si svetlobno & prostorsko omejen ta opcija seveda odpade. Edin kriza je ker lahko na ta način zamudiš kakšen simpatičen detajl v ozadju, ampak načelno česar mladoporočenca ne vidita ti ne bosta zamerila :)

Če maš cajt in možnost je super, da se dan prej oglasiš v cerkvi in preveriš pogoje, ponavad zvlečem sabo punco, naredim par testnih posnetkov, in se nato odločim kaj uporabit.

Kot zanimivost, Miloš Horvat je recimo tudi razlagal da dela skoraj samo še s fixnimi objektivi in v glavnem brez fleša.

Upam da to kej pomaga, u končni fazi pa lahko pač sprobaš oboje pa se pol odločiš kaj ti bol ustreza :)

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 27 okt 2008, 15:23 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: celje
Kar je S... napisal je ok če imaš zadostno kilometrino za prvo poroko pa svetujen 18-200 + sb600 drugače se boš zgubil.
Lp

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 nov 2008, 15:27 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor
sreckoa4 je napisal/-a:
Sposodil si bom tole temo...

Mene samo zanima, recimo če rečemo, da gre za poroko ali ima smisel uporabiti fiksni objektiv 50mm ?

Recimo zanima me to, če uporabim kit objektiv, ki ga dobiš poleg Nikona D90 - nikkor 18-105 VR, vemo da je svetlobno povprečen objektiv in z njim slikam v cerkvi kjer je slabša svetloba. Dejstvo je, da je potrebno uporabit tudi bliskavico, če hočemo imeti kolikor toliko nezapotegnjene subjekte na fotografijah. In če uporabim bliskavico dejansko me slabo osvetljen prostor ne moti več toliko in je vprašanje ali je še sploh smiselno uporabit recimo fixen svetlobno veliko močnejši objektiv ?
Kvaliteta slike je na srtrani fiksnega objektiva, kakor tudi kontrola globinske ostrine nedvomno, ampak izgubi se flexibilnost ostalih goriščnih razdalj in glede na to, da je pri obeh dejansko potrebna prisotnost bliskavice se sprašujem ali je še smiselno uporabit svetlobno močnejši objektiv in s tem izgubit na flexibilnosti ?

Fiksni OK.
Za prvo poroko ali vsaj prvih par pa imet v torbi se kaj bolj za ziher (zoom).

Meni bi bilo idealno dva aparata na enem 24/1.4 na drugem 85/1.2. Kaksen 200 mm bi lahko bil v torbi ali blizini za vsak slucaj - vcasih pa ne mores vsepovsod zraven pridet.
Z zgornjima dvema se da naredit vec kot odlicen izdelek, ki bo nad pricakovanji vsakega para. Tudi tistih, ki se ne porocajo prvic ;)

Ko koncas s slikanjem na poroki si sele na 1/3 poti!

m.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 07 nov 2008, 20:44 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: na relaciji med Dovjem, Ljubljano in Pekingom
no, bodi pripravljen na vse...

na prvi poroki, kjer sem bil "backup" fotograf, so se mi 10 minut pred začetkom "odlomila" vratca za baterije od fleša... in sem se matral več kot 10 minut, da sem to nazaj naštimal (ja, če si živčen, določene zelo enostavne stvari pač ne gredo) ... :(

sem pa največ fotkal z 28-135IS...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 08 nov 2008, 22:44 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Kraj: Trzin
MarkoB je napisal/-a:

Ko koncas s slikanjem na poroki si sele na 1/3 poti!

m.

odvisno kdo je stranka, pri nekaterih si šele na 1/34 pri drugih si že naredil vse. do sedaj sem posnel tri poroke od tega je bil eden tak kot si navedel, da si po slikanju približno na 1/3. imel pa sem dva ekstrema ki je fotke želel kar dva dni po poroki prevzet(na selekciji), ker so se mu zdele super(minimalna korektura). Spet drugi je kompliciral ko sto mater, ampak ker je šlo v vseh primerih za ožji prijateljski krog, sem rekel neka :)

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 59 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 22 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: