* *
Danes je 24 okt 2019, 02:56

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 24 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Reflektor vs. flash
OdgovorObjavljeno: 01 jun 2008, 16:29 
Odsoten
Pristopni član

Kraj: Dolenjska
Zanima me, kaj uporabljate v svojih studijih, improviziranih ali bolj tazaresnih. Prednosti oz. slabosti reflektorja napram flešu? Sam mislim nekaj narediti v tem smislu, ker pa reflektorje že imam, si ne bi rad delal dodatnih stroškov.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 03 jun 2008, 16:56 
Odsoten
Pristopni član

Uf, zgleda da sem s to temo ustrelil v prazno!?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 jun 2008, 10:58 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

tudi mene zanima kaj na to temo...
lp

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 jun 2008, 11:07 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Razen orodja ne delam studijskih fotk, ko pa jih, takrat uporabim Walimex-ov šotor in tri reflektorje po 1000W. Nad zgornjim vhodom je na stojalu montiran kompakt - Olympus 7070 - in ker imam live na monitorju, lahko sproti delam korekcije postavitve, senc, osvetljenih delov, beline.

Nisem pa nek strokovnjak za studio, le po potrebi se poskušam znajt.
Ko sem pred tem slikal z bliskavicami, sem se krepko namučil, da je kaj izpadlo.

še enkrat: slikam v glavnem SAMO obdelovalno orodje, oseb nikoli.

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 jun 2008, 11:29 
Odsoten
Pristopni član

Torej, če prav razumem, je po tvojih izkušnjah lažje delati z reflektorji. Jaz sicer reflektorje, oz. delo znjimi dobro poznam, ker se profesionalno ukvarjam s tem, z bliskavicami pa nimam nobenih izkušenj.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 05 jun 2008, 11:43 
Odsoten

Reflektorji so ravno tako dobri kot bliskavice, prednost je to, da rezultat (sence itd) vidis v zivo, kar je pri flashih z model lightom vcasih nekoliko tezko, pa fotkas lahko tako hitro kot si zelis (pri flashu moras cakat, da se ponovno napolni). Njihova slabost je seveda vecja poraba elektricne energije (so konstantno na polni moci) in posledicno gretje.

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 jun 2008, 10:04 
Odsoten
pro

Kraj: Celje
tako fleši (govorim o studijskih) kot reflektorji imajo svoje prednosti in slabosti;
- osnovna razlika je delovna temperatura (poskusite cel dan delati ob parih 2kW reflektorjih), ki je pri fleših zanemarljiva, razen pilotke, ki vam osvetljuje objekt/subjekt toliko, da vidite, kako bodo padale sence itd...
- druga razlika je barvna temperatura - reflektorji od 2800 do 3200 K (razen HMI reflektorjev), fleši od 5400 do 6500 K, odvisno od tipa fleš žarnice, firme, kakovosti/starosti žarnice (s časom lahko niha).
- čas polnjenja je zanemarljiv in pri boljših fleših traja približno sekundo, studio in športna fotografija pa itak nimata nič skupnega ;)
- fleš oz. "žarnica" v njem lahko ima zelooo dolgo življenjsko dobo
- zelo opazna razlika je seveda moč; amaterski studijski fleši se gibljejo nekje od 200 do 600 Ws, profesionalni od 1200 do celo 6000 Ws; že pri 600 Ws lahko delaš na iso 100 in magari popolnoma zaprti zaslonki, medtem ko ti 1000 W (ni isto, kot Ws) reflektor ne da kaj bistveno veliko svetlobe (zato pa veliko več toplote) oz. je uporaba stativa skoraj nujna.

toliko za enkrat ;)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 jun 2008, 10:12 
Odsoten

hvala za pojasnila
lp

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 jun 2008, 21:05 
Odsoten
Pristopni član

matias je napisal/-a:
tako fleši (govorim o studijskih) kot reflektorji imajo svoje prednosti in slabosti;
- osnovna razlika je delovna temperatura (poskusite cel dan delati ob parih 2kW reflektorjih), ki je pri fleših zanemarljiva, razen pilotke, ki vam osvetljuje objekt/subjekt toliko, da vidite, kako bodo padale sence itd...
- druga razlika je barvna temperatura - reflektorji od 2800 do 3200 K (razen HMI reflektorjev), fleši od 5400 do 6500 K, odvisno od tipa fleš žarnice, firme, kakovosti/starosti žarnice (s časom lahko niha).
- čas polnjenja je zanemarljiv in pri boljših fleših traja približno sekundo, studio in športna fotografija pa itak nimata nič skupnega ;)
- fleš oz. "žarnica" v njem lahko ima zelooo dolgo življenjsko dobo
- zelo opazna razlika je seveda moč; amaterski studijski fleši se gibljejo nekje od 200 do 600 Ws, profesionalni od 1200 do celo 6000 Ws; že pri 600 Ws lahko delaš na iso 100 in magari popolnoma zaprti zaslonki, medtem ko ti 1000 W (ni isto, kot Ws) reflektor ne da kaj bistveno veliko svetlobe (zato pa veliko več toplote) oz. je uporaba stativa skoraj nujna.

toliko za enkrat ;)

Bravo, lepo si pojasnil par stvari neukim :wink:

Sicer so pa studijski fleši svetlobna leta pred reflektorji #-o

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 06 jun 2008, 21:37 
Odsoten

zigi je napisal/-a:
Sicer so pa studijski fleši svetlobna leta pred reflektorji #-o

Zal tudi po ceni... :?

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 jun 2008, 07:57 
Odsoten

pa pozimi ne rabiš ogrevanja
če maš reflektorje, :harhar:
poleti je pa itak dopust

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 jun 2008, 08:30 
Odsoten
Uporabniški avatar

Sam problem toplote rešujem s podaljškom, ki ima stikalo.
Je pa res, kar je zapisano zgoraj - razlika med bliskavicami in reflektorji je ogromna, verjamem pa da so tisto pravo studijske bliskavice, ali pa vsaj primerne žarnice, ki so menda tudi silno draga zadeva.
Vsaj za sedaj bom za tistih nekaj deset fotk na leto ostajal pri opisani kombinaciji, razen, če se na boljšjaku pojavijo kakšne zanimive rešitve, enkrat so že bile - razprodaja nekega studia.
Torej 'poor-men solution'. ki pa vendarle daje neke čisto uporabne rezultate. Vsaj meni.

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 jun 2008, 08:40 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Kraj: Mengeš - Ljubljana
Mah to z reflektorji je kar problem, če le nimaš kakšnih izredno močnih (govorim za te čiste amaterske studie).
Sam sem si postavil inproviziran studio za predmete in imam 3 reflektorje po 500W pa je žalost. Stativ obvezno, če hočem saj kulturno zaslonko in lepe čase.
Vglavnem moral bo zadevo posodobiti za en pameten denar seveda. 1000W so verjetno že malce boljši ali pač?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 jun 2008, 08:55 
Odsoten
Uporabniški avatar

Seveda je razlika med 500W in 1000W v osvetlitvi in tudi pri meni ni bilo nič, ke sem svetil z dvema po 500W. Teh 3000W sedaj se pa pozna, posebej v šotoru, ki lepo razprši svetlobo.
WB mi do sedaj ni delal problemov, konec koncev je cel šotor bel, pa sem lepo nastavil in zabeležil pravo belino.

So pa tudi kar precej dražje 1000W žarnice, približno trikrat, vsaj bile so pred leti ko sem šel v Osram ponje.

LP

P.S.: verjamem da je marsikaj boljše, moj moto pa je, "da ni važno kakšne barve je maček, le da lovi miši" :wink:

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Reflektor vs. flash
OdgovorObjavljeno: 30 mar 2013, 23:28 
Odsoten
Pristopni član
Uporabniški avatar

Bom kar tule vprašala za nasvet, namreč za darilo sem dobila šotor ... sedaj pa študiram katere žarnice naj kupim ... seveda se da zadevo osvetlit z navadnimi miznimi svetilkami v katere se vstavi samo kake močnejše žarnice ??? Sem totalni laik glede tega, zato bi bila kaka slikca tudi v pomoč ... sem finančno zelo omejena. Hvala! LP

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 24 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: