* *
Danes je 14 okt 2019, 04:55

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Temen objekt svetlo ozadje in doosvetlovanje
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2008, 12:02 
Odsoten
Pristopni član

Imam temen objekt na svetlem ozadju. Slikam s prioriteto zaslonke "Av" in jo nastavim na recimo 5.6. Avtomatika mi da čas 1/100. Ko naredim posnetek je ozadje preosvetljeno, objekt pretemen. Napravim korekturo osvetlitve v minus, za recimo 4 vrednosti zaslonke (-1,3) in dobim čas 1/250/f5,6. Sedaj je ozadje pravilno osvetljeno, vendar je objekt še temnejši.
Vstavim zunanjo bliskavico jo nastavim na TTL, napravim koretkturo izhodne moči bliska in ga povečam na +1,3. Posnetek je sedaj pravilno osvetljen.
Seveda sem tole testiral in si vzel čas, ampak na "terenu" potem nimaš časa in moraš v nulo zadeti že prvič.

Zanima me:

1.Kako rešujete ta problem in da na terenu čim hitreje najdete pravilno osvetlitev/korekturo osvetlitve in izhodne moči bliskavice za doosvetlitev?
V mojem primeru sem osvetlitev moral najprej popravil za -1.3, nato pa sem za isto vrednost povečal moč bliskavice.
Ali je to pravilo ali je bilo zgolj naklučje, da sta bili korekturi po vrednosti enaki, seveda enkrat v minus in drugič v plus.

2. Poskušal sem tudi tako, da sem apart nameril na svetli del (ozadje), zaklenil osvetlitev, ga premaknil na objekt, vendar v tem primeru nisem mogel uporabiti AF, tako da sem ostril ročno, kar je včasih lahko že problematično, glede na to, da za ročno ostrenje porabiš več časa.
Zanima me, če je to normalno, da se v primeru zaklepanje osvetlitve ne more uporabiti AF, ali obstaja kakšna fora, ki jo jaz ne poznam?
V tem primeru bi pač potem, ko sem zaklenil osvetlitev napravil kompozicijo na objekt, ter ga z flešem doosvetlil. Za koliko bi moral popraviti korekturo izhodne moči bliskavice?
Kakšna je razlika v načinoma delovanja bliskavice
med TTL (sem bral navodila ampak so preveč strokovno napisana in kot laik ne razumem- vem da TTL pomeni meritev svetlobe skozi objketiv) in TTL-BL?
Katera nastavitev je najboljša za doosvetlovanje?

Upam, da nisem prezahteven in da nisem vprašal kaj preveč "butastega"želim le tako domačo preprosto kmečko razlago bi se temu reklo.

lp

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2008, 13:10 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Tudi sam nisem nek 'stručko', verjetno celo nasprotno (kakor ugotavljam zadnje čase), pa vendar imam za take probleme le eno rešitev, ki se mi v veliki večini obnese - bliskavica na 'fill flash' in to je vse...

Lp

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2008, 15:12 
Odsoten
Pristopni član

Jaz v takih primerih uporabim funkcijo, ki ti omogoča 3 ali 5 posnetkov s korekcijami osvetlitve. En ali dva posnetka v "minus" in enako v "pus", ter en posnetek glede na nastavitve.

Druga metoda, ki jo uporabljam pa je, da izmerim svetlobo, zaklenem in potem postavim kader. AF pri meni deluje tudi v tem primeru. Svetlobo izmerim po občutku na različno osvetljenih delih in seveda za vsako naredim posnetek. Vmes pa malo vržeš uč še na histogram, da veš pri čem si.

Bliskavice pa še nimam kaj ekstra naštudirane.

lp.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2008, 15:24 
Odsoten

Kateri fotkič pa je to, da zaklene AF pri uporabi ae-l? Morda je kje v nastavitvah, da se funkciji loči?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2008, 16:14 
Odsoten
Pristopni član

ja sem pozabil napisat zraven...uporabljam Nikon d50 in sb 600.
Lial....praviš Fill Flash to je doosvetlitev...mam prav? ali uporabljaš TTL ali TTL-BL?
Kakšna je razlika med omenjenima načinoma.
Tisto o zaklepanju osvetlitve AE-L in da potem ne dela AF pa se mi ne zdi logično...sigurni je kak hakelc ko ga moram še naštudirat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2008, 16:34 
Odsoten

Kraj: Ignore mode: Kajtimar
"Zakleni svetlobo" na na ozadje in uporabi TTL oz fill-bliskavico. Izkušnje dodajo kakšen + ali minus z bliskavico.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2008, 17:24 
Odsoten
Pristopni član

aha hvala....nekaj novega sem zvedel.

Da pa lahko uporabljam AF med tem ko imam zaklenjeno svetlobo, pa sem moral opraviti manjši poseg v nastavitvah menija.

Bega me tisti Fill flash (napolniti, zapolniti), ker v navodilih za sb600 nikjer ni omenjena beseda "Fill " samo načini "TTL", način "TTL-BL" in "M" način, katerega še pa itak nič ne razumem.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2008, 17:26 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
@Frakelj:
(mašina mi je všeč nick - 'naša krajevna skupnost' PRESS)

Ne vem, kako to gre pri Nikonu, sam slikam z Minoltami in Sony-ji, zato ne vem, če ti kaj pomaga. (Stane dobro pozna oba sistema, mogoče bo kaj dodal)

Na hitro sem škljocnil pred par minutami:
Posnetek v še vedno malo svetlo nebo, veja spredaj pa je kakršna je.
Slika

in tole je z vklopljeno opcijo fill flash:
Slika

Obe fotki sta izreza dela, kjer se ta dodatek/manjko fleša lepo vidi
Če ti kaj pomaga...

LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2008, 19:34 
Odsoten

Citiram:
Bega me tisti Fill flash (napolniti, zapolniti), ker v navodilih za sb600 nikjer ni omenjena beseda "Fill " samo načini "TTL", način "TTL-BL" in "M" način, katerega še pa itak nič ne razumem.

Kaj pa kaj na temo slow sync?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2008, 19:56 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Kraj: Zemlja (začasno)
Frakelj je napisal/-a:

Če je bliskavica v TTL BL (Automatic Balanced Fill-Flash) bo avtomatično uravnavala osvetlitev glavnega subjekta in ozadja. Pri TTL bo uravnavala le osvetlitev glavnega subjekta, v M(anual) moraš pa sam uravnavat moč bliskavice, se pravi ročno-avtomatsko.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 16 mar 2008, 21:05 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Maribor / U-117
Za veliko večino situacij se tudi meni najbolj obnese to kar pravi lial. A + FP TTL ponavadi kompenziran nekje okrog -0,7. Če so pogoji stabilni pa M + FP TTL, ker se mi zdi, da lahko lepše odločam ali bo ozadje za kako blendo pod- ali preosvetljeno.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: