* *
Danes je 14 okt 2019, 05:45

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 18 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Ali znamo uporabljati tisto kar imamo?
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 10:01 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Kraj: Mengeš - Ljubljana
Ja to vprašanje se mi zadnje čase velikokrat pojavlja. Kolikor spremljam forum so vedno borbe, kaj kupiti, kaj si lastiti, kateri objektiv je boljši ..... na koncu nas pa verjetno večina ne zna izkoristiti nii to kar imamo. Res smešno.
Zakaj gre? Lastim si K100d in kit objektiv ter še nekaj manualcov. Ob prebiranju forumov in podobnega me vedno vleče v nakup nove opreme, potem pa pridem na Pentaxovo galerijo in grem za foro pogledat kaj ljudje znajo iztisniti iz "cenenih" in "nič vrednih" kit objektivo. Pa bom priložil kar nekaj primerov:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Fotke so za moje pojeme iz tehničnega vidika fantastične oz. skoraj brezhibne.
Kje ga torej biksamo?
Imamo v glavi vse narobe nastavljeno? Ne znamo fotke dobro obdelati ali preprosto ne znamo fotografirati?

Verjetno vsega po malo. Vem pa, da me je ob pogledih na take fotke, s tako opremo, kar malce sram zakaj sploh hodim gledati, kdaj pride nov objektiv in kolišna bo cena :)

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Ali znamo uporabljati tisto kar imamo?
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 10:15 
Odsoten
Smetar leta 2006
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Pakul je napisal/-a:
Fotke so za moje pojeme iz tehničnega vidika fantastične oz. skoraj brezhibne.
Kje ga torej biksamo?
Imamo v glavi vse narobe nastavljeno? Ne znamo fotke dobro obdelati ali preprosto ne znamo fotografirati?

Vprašanje je,kje ga ti biksaš....si mal preveč posplošil zadevo. :lol: :wink:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 10:18 
Odsoten
Makro mojster
Uporabniški avatar

Pakul, ne vem kaj vse ti slikaš, ampak, če ti je dovolj en objektiv... če delaš samo fotke v stilu kot so zgoraj, pol res ne rabiš kaj več, je bolje kupit kompakta

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 10:59 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

..sej clovek ima prav.
Na netu je tud na kupe fotk s kompakti, ki so odlicne. Po moje, ce si naprimer na kompaktu in mislis, da bos z nakupom DSLR bolje fotkal, je to napacno razmisljanje. Sele, ko poznas razlog zakaj in kaj nabavit potem je cas za to.

btw za novo leto sem dobil fotaparat Lomolitos (plasticna verzija lomo-ta)
fajn zadeva :))

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 11:32 
Odsoten
Marsal

Saj večina tistih, ki imajo tudi na naši strani dobre fotke v galeriji se v forumu o razni foto opremi niti ne oglašajo.

V predvčerajšnjem intervjuju mi je fevžer lepo rekel. Danes je fotooprema 30% celotnega dela.
no že leta 2002 pa je za prvo revijo e-fotografija rekel. "Danes biti fotograf ni več nobena umetnost"!

Umetnost pa je naredit dobro fotko. To pa bi marsikdo v Galeriji naredil in jo je tudi s kompaktom. A je vedno tako, da si tudi v tehniki vedno želimo več. Povsem sprejemljivo je, da se tudi o tehniki da več poudarka kot o sami fotografiji. Tak je svet in ljudje in le tako gre razvoj naprej. Le spoštujmo eno in drugo.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 11:41 
Odsoten
vstopil v forum

Se strinjam z zapisanim, saj sem se sam znašel v popolnoma enaki situaciji:
Do sedaj sem slikal s 350-ko in sigminim ekvivalentom kit objektiva. Novega 40D sem pričakoval težje kot 6 letni otrok božička oz. dedka mraza. Sledilo je še poldrugi tisočak steklovine in ostale kramarije, tako da si sedaj lastim za kakšen razred boljši komplet foto opreme...

...slike so pa še vedno enake.

OK, naročniki fotografij so sami opazili, da imam novo opramo, a kar se turističnih in slik za dušo tiče, so ostale prektično na istem nivoju. Bolj kot priraastek opreme, se pozna nekaj malega več izkušenj v PS-ju.

Po mojem mnenju je vedno treba vlagati v najšibkejši člen verige, saj se v tem primeru "dvigne vrednost" močnejših. Če preprosto matematično ponazorimo:

Idealni sistem:
1 x 1 x 1 = 1
oz.
100% x 100% x 100% = 100%

povprečno slab sistem:
0,5 x 0,3 x 0,2 = 0,03

če povečamo najmočnejšo komponento za 10%:
0,6 x 0,3 x 0,2 = 0,036
Z dodatnimi 10% smo pri vložku v najmočnejši člen pridobili 0,006 oz. 0,6%

če povečamo najšibkejšo komponento za 10%:
0,5 x 0,3 x 0,3 = 0,045
Z dodatnimi 10% smo pri vložki v najšibkejši člen pridobili 0,015 oz. 1,5%

Mogoče sem res navedel precej splošno dejstvo, samo pri prebiranju foruma sem tudi sam opazil, da na to prepogostokrat pozabljamo.

Zadnjič spremenil Horse, dne 07 feb 2008, 11:50, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 11:44 
Odsoten
Makro mojster
Uporabniški avatar

Horse je napisal/-a:
...slike so pa še vedno enake.

PS: OK, naročniki fotografij so sami opazili, da imam novo opramo, a kar se turističnih in slik za dušo tiče, so ostale prektično na istem nivoju.

ni vse v slikah, tud uporabnost opreme nekaj šteje.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 11:49 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Sigurno je veliko na tem, kar si napisal, Pakul. Ampak to je foto forum in ljudje ki so si izbrali fotografijo za hobi, postanejo malce zasvojeni s tehniko.
Podobno je tudi, če greš na avdiofilski forum, ker so ljudje pripravljeni plačevati velike količine denarja za kable ali menjati odlične kompente, ker ima ona druga kao malo boljše visoke.
Ali na avto forum, kjer bodo ljudje do nezavesti menjali pleh...

Če bo tebi uspelo, da ne boš padel v ta đir brez konca, boš prišparal precej keša za druge stvari v življenju, ki so enako ali bolj pomembne.

Definitivno se da s kit objektivom posneti odlične fotke. Odlične fotke so nastajale že pred xx leti z mnogo slabšo opremo od današnjih kit kompletov.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 11:51 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

http://www.e-fotografija.com/forum/view ... 759#221759

Špil je že bil brihten... :roll:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 12:39 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Kraj: Trzin
seveda jih večina ne izkoristi, saj v temu je čar. sam ugotavljam da v dslr svetu vsak mesec spoznam kaj novega, kar ne morem trditi za kompakta ki sem ga imel prej, katerega sem v dobrem letu spoznal do potankosti in ugotovil da ima neke meje(makro,tele, uporaba dofa,itd...). v dslr te meje ni oz je močno prestavljena in res nas večina amaterjev le te nikoli ne bo dosegla, če pa že pa še vedno lahko dokupiš nov objektiv in mejo prestaviš, v tem je čar vsega tega heca. vsaj jst tako na to gledam.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 12:41 
Odsoten
Predsednik FK e-foto
Uporabniški avatar

Kraj: Kranj
Še vedno se spomnim Slowenienove ugotoviteve izpred par let - mislim, da je bilo nekje takrat, ko je ven prišla 20D (se opravičujem, če bom kako besedo napačno citiral, a se mi resnično ne da brskati med tisočerimi posti):
Imate lahko tudi 90D, pa boste delali še vedno enake fotke.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 13:01 
Odsoten
Makro mojster
Uporabniški avatar

MarkoPolo je napisal/-a:
Še vedno se spomnim Slowenienove ugotoviteve izpred par let - mislim, da je bilo nekje takrat, ko je ven prišla 20D (se opravičujem, če bom kako besedo napačno citiral, a se mi resnično ne da brskati med tisočerimi posti):
Imate lahko tudi 90D, pa boste delali še vedno enake fotke.

al pa z aparati iz pralnega praha :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 15:27 
Odsoten
napreduje v forumu
Uporabniški avatar

Kraj: Mengeš - Ljubljana
misfits je napisal/-a:
Pakul, ne vem kaj vse ti slikaš, ampak, če ti je dovolj en objektiv... če delaš samo fotke v stilu kot so zgoraj, pol res ne rabiš kaj več, je bolje kupit kompakta

Mislim, da nisi najbolje razumel, kaj sem hotel povedat. Sem tudi napisal, da nimam enega objektiva in da so fotke glede na opremo odlične iz tehničnega vidika.
Namensko sem dal primer samo z kit objektivom preko katerih je ponavadi največ pritožb. Sej vem, da ni vse samo rezutat ampak tudi v kakšnih pogojih ti nek objektiv sploh dovoljuje, da fotkaš...vendar roko na srce nas je večina malce bolanih v glavi s to tehnikalijo in bi s tem, da bi se več posvetili tehniki ali celo obdelovanja, naredili veliko več, kot pa blesavo sledili marketingom, ki nas šopa z novimi izdelki.

@ginger..pa si ziher, da sem preveč posplošil? :roll:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 16:37 
Odsoten
Uporabniški avatar

Osebno zase vem da kar sem kupil se je kasneje tudi poznalo na kvaliteti same fotke.
Predvsem pa sem kupil doloceno opremo da sem sploh lahko poslikal kar sm zelel.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 07 feb 2008, 16:58 
Odsoten
Uporabniški avatar

Pakul je napisal/-a:
...vendar roko na srce nas je večina malce bolanih v glavi s to tehnikalijo in bi s tem, da bi se več posvetili tehniki ali celo obdelovanja, naredili veliko več, kot pa blesavo sledili marketingom, ki nas šopa z novimi izdelki.

@ginger..pa si ziher, da sem preveč posplošil? :roll:

s tem se pa globoko strinjam.

nej kr gospod doktor pove... (ups a ni lih on neki o novih ff-nabavah govoru zadnic)

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 18 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: