* *
Danes je 25 maj 2020, 17:39

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 48 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Avion v naletu
OdgovorObjavljeno: 29 maj 2004, 19:19 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Torej problem je: avion v naletu, bližje od 200 - 300 m, kako nastaviti aparat za dober (oster) posnetek.
Malce sem poskušal na Brniku, pa je vse, kar je uspelo, uspelo le na večji razdalji. Največji problem je bil v naletu, se pravi pri slikanju potniškega letala v pristajanju od spredaj. Ko je enkrat čez, problem ni bil več tako izrazit, večinoma so vse fotke več ali manj uspele (če odmislim to, da je bil frčoplan že dlje, ker se je le treba obrnit, pa škljocnit še enkrat).

Slika

Slika

Tole je še kar, čeprav daleč od tega kar želim, prva fotka je z zoom-om cca 16X, druga pa brez...Vmes so dve, ki jih nima smisla kazat :cry: :cry: :cry: se pravi to kar ni uspelo, posnetka brez zooma, v celi velikosti aviona, na oddaljenosti recimo cca200 in 100 metrov.

Kakršnikoli nasveti bodo dobrodošli!

LP

Aleš

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 maj 2004, 21:21 
Odsoten
vstopil v forum

Kraj: Trzin
Hm, avjoni so moj vrtiček...
Odvisno, kaj hočeš. Glede na tvojo trenutno postavitev (si blizu osi steze in slikaš letalo v finalu = neposredno pred pristankom), kar pomeni, da ga slikaš od spredaj/zadaj. Bliže ko ti je letalo, težje ga boš fokusiral, saj se zaradi slikanja "v njegovo pot" razdalija hitro spreminja. Tu bi ti predlagal, da počakaš na EN posnetek, ko si prepričan, da ga je fokus "ujel" - to je v tej fazi najpomembneje (nikakor ne imej na 'burst fire', ker se zadeve odvijajo prehitro, da bi mlinček karkoli sam ustvaril). Glede na to, da ti bo letalo blizu, upoštevaj tudi, da bo pravilno osvetljeno le-to, ne nebo. To večinoma pomeni slabše svetlobne pogoje, saj avjon navadno ni osvetljen od spodaj => večji ISO pripravi že vnaprej.
Mogoče kdaj sprobaj tudi kakšno fotko s strani, da dobiš letalo v bok, tik pred pristankom. Na Brniku imaš za ta namen priročno speljan makedam vzporedno s stezo. Opazuj, kje se letala dotaknejo tal in si po možnosti postavi 1,5 do 2m visoko lestev, da te ne bo motila žičnata ograja. Takšna pozicija (z boka) je super za trening 'panning'-a, če si boš kdaj omislil DSLR in kaj več od 200mm.

Črt
(bom poskusil objavit' kakšno letalsko še s časov diapozitivov...sem presedlal šele pred kratkim ;) )

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 29 maj 2004, 21:30 
Odsoten
Borec za FILM
Uporabniški avatar

Kraj: Deutchland
To je vse skupaj mala sola dinamike hehehe obstajajo razne tabele za premikajoce se predmete kako ujeti da bo stvar ostra al bo ostra pa odzadje zabrisano al bo vse ostro al bo malo zamazano kr nekaj varjant je.Sicer jaz za nobeno tabelo ne vem kje bi se to nahajalo ponavadi pa v kakih foto prirocnikih.Sicer je pa to isto kot sport tu ti Ogabe zna kaj povedat :wink:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 maj 2004, 05:23 
Odsoten
Uporabniški avatar

Hvala, Črt, to je kar nekaj koristnih napotkov.
Na tisti posnetek z ujetim fokusom pa sem čakal, vendar ni šlo. Res je, da sem imel samo tri priložnosti (včeraj popoldne - jet + London + Skopje) in ne vem če sem izbral ravno primerno lokacijo: stal sem točno v osi steze, na travniku, kakšnih 20 metrov pred ograjo letališča.
Praviš, da naj ne slikam na 'burst'. Prav ta možnost me najbolj muči - serija posnetkov v zadnji sekundi... ti posnetki so narejeni z HP-jem, naslednje grem delat z Minolto 7i, opcija 'bracket', prav zaradi osvetlitve.
Bo pa težko ujeti spet en ugoden dan, brez sonca (ali bi bilo to bolje?)
Na bočne posnetke sem tudi že mislil, trenutno mi je pomembna fotka pred pristankom, po možnosti taka, kjer bi bi večino slike zavzel prednji del trupa letala. Torej na manj kakor 100 m.

Slowenien, res je, čakam tudi na kakšno mnenje Ogabeja...

LP

Aleš

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 maj 2004, 07:17 
Odsoten
vstopil v forum

Kraj: Trzin
No, za burst govorim iz izkušnje z EOS50, ki je amaterski in star. Z njim raje počakam na tisti en posnetek, kot pa da bi tiščal 'in kar bo, bo'. Njegov AF pač ne zmore tega. S kakšnim boljšim aparatom, ne dvomim, bi šlo.
Glede sonca - želi si ga čim več. Tudi, če imaš spodnji del trupa manj osvetljen, glavno je, da prideš na čim krajši čas osvetlitve, vsaj v tvojem primeru (če sem prav razumel, želiš zajeti čim več trupa od spredaj). S pozicije, kjer si stal, s tem ne bi smelo biti problemov, ker ti sonce cel dan sije izza hrbta - razen ob zori, ko ga imaš pred sabo (poleti ob cca. 5h zjutraj, sem probal ;) ). Bolj problematična (zaradi sonca in oddaljenosti) je razgledna ploščad na letališki stavbi, ko praktično vedno gledaš v sonce...

Še vprašanje, da ne odpiram nove teme: kaj moram naredit', da bo Sigma 170-500 delala na EOS300D? Mi javlja error, pa če imam prav v spominu, jo je treba poslati v tovarno, da zamenjajo čipe (?)

Črt

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 maj 2004, 07:36 
Odsoten
vstopil v forum

Kraj: Kranj
Črt je napisal/-a:
Še vprašanje, da ne odpiram nove teme: kaj moram naredit', da bo Sigma 170-500 delala na EOS300D? Mi javlja error, pa če imam prav v spominu, jo je treba poslati v tovarno, da zamenjajo čipe (?)

Mislim da ni potrebno v tovarno, to naredijo ze na nasem servisu. Kontaktiraj zastopnika, baje je taka zamenjava brezplacna.

LP
David

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 maj 2004, 07:37 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Kamnik
Kontaktiraj Sigmo (Jure Javoršek) ali pa kakšen servis (npr. Beseničar), pa ti bodo najbolj vedeli pomagati.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 maj 2004, 09:55 
Odsoten
Padel v boju

Kraj: Ljubljana - Domžale
Lial ne vem sicer koliko tvoj fotič zmore. Jaz sem slikal na uni makadamski poti ob mreži. tako da sem bil malo iz osi piste. Uporabil sem enotočkovno merjenje svetlobe pa ISO 400 (300D + sigma 55-200+sončna zaslonka). Praktično so vse fotke o.k. Nisem pa rafalno šklocal. Pa skylight 1b filter mam gor.
Če maš čas pa danes pod krvavec pridi k padalci gredo bolj počas... :wink:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 maj 2004, 10:16 
Odsoten
Uporabniški avatar

Ja, problem je v tem, da tudi sam ne vem, koliko zmore :wink: :wink:
Vse te zadeve z višjim ISO, pa rafalno, pa zaslonka nameravam preiskusit v naslednjih dneh.
Na makadamu mi ne pride v poštev, fotka naj bi bila kar se da od spodaj navzgor, trebuh pa špica, morda še del kril...
Saj eno tako sem naredil, samo totalno mim focusa. :cry: :cry:
Je pa malce foto-adrenalina zraven - precej omejeno število poskusov. Bi moral it na kakšen Orly, pa trenirat, vem...
Za krvavec sem bral, pa za Postojno tudi, samo danes je Gospodov dan (tekma F1) in pred 16.00 se ne ganem... potem bo pa že vse passe.
Hja, kolk je laži rožce fotkat, ja. Al pa štekarje... :wink: :wink: :wink:

LP

Aleš

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 maj 2004, 10:27 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Kraj: LJLJZQZX
Sarajevo 16:25 Canadair CRJ 200 LR
Dubrovnik 17:15 Canadair CRJ 200 LR
Skopje 17:20 Airbus A320
Split 17:30 Canadair CRJ 200 LR
Pristina 17:35 Airbus A320
Vienna 17:50 Canadair CRJ 200 LR
Moscow 18:20 Airbus A320
Budapest 18:50 SAB 340

se mi zdi da se ob 16:00 sele zacne akcija... to so samo pristanki

mogoce bom celo jaz sel sprobat (familija ima druge planove PRESS) :lol:

LP Darko

P.S. kolikor bom pac lahko s svojim PURPEN objektivom (18-55)
zoomiral (desperatly seeking 70-300 PRESS) :lol: :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 maj 2004, 10:36 
Odsoten
Uporabniški avatar

No potem se pa mogoče spet srečava!
(temnomodra Vectra, nič oprana)

LP

Aleš

P.S.: Darko, od kje štartaš? Če...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 maj 2004, 10:46 
Odsoten
Uporabniški avatar

startam iz kosez... s svetlomodrim Cliom...
če bodo doma gospa dovolili :wink: :wink:

jest nimam take srece kot Binetov kuža... namreč da imam dobrega
gospodarja :wink: :wink: :wink: :wink:

LP Darko

ce bom sel bom tukaj ob ene 15:30 do 16:00 napisal...

LP Darko

P.S. bi pa bilo dobro da mi kaksne star (bel :wink: ) macke kej razloži
o fotkanju... sem bolj ta zelene sorte kar se tice blend pa filtrov :lol:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 maj 2004, 11:29 
Odsoten
Uporabniški avatar

Ma v Kosezah te jaz poberem, če ti to pride prav...
Je to skoraj mimo, če grem iz Most, pa ta skoraj je pravzaprav čist

Je pa en problem: NI starga mačka :cry: :cry: :cry: (star še, mačke mam tud, pol se pa neha :cry: :cry: ) Tko da za blende pa to ti bom glih tolk povedu, kokr o Svahiliju... :cry: :cry:

No boš napisal, če ti scena odgovarja (dva greenhorna skupi, ampak minus + minus je plus!! :wink: :wink: )

LP

Aleš

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 maj 2004, 14:49 
Odsoten
Uporabniški avatar

Odhajam(o) v sirsi zasedbi (familija hoce zraven PRESS)
da sprobamo opremo na CRJ-jih in ZrakoBUS-ih

Mogoce bo pa kaksna fotka ratala... mamo komplet
arzenal s seboj 300D, A40, MV500i... pa se dva rešpetlina :lol: :lol:

LP Darko

P.S. mogoce pa kdo pride s ta dolgim :wink: (70-300 PRESS)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 30 maj 2004, 16:19 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: Velenje
evo enga pr pospesku :arrow:

Slika

pa jadrilico ma uzadi :lol:

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 48 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: