* *
Danes je 25 jun 2019, 12:34

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Canon Flash 580 EX 2 problemi
OdgovorObjavljeno: 01 dec 2016, 12:59 
Odsoten
Pristopni član

Živjo.

Imam nekaj problemov s svojo opremo. Upam, da je kakšen Canon veteran/majster tu, ki bi mi znal malo pomagati.

Problem imam s Canon flashom 580 EX 2. Fotoaparat je pa Canon EOS 5D.

1. Če flash nastavim na manual način in fotoaparat na AV način, mi fotoaparat na spreminja časa osvetlitve, ko spremenim zaslonko. Čas osvetlitve je vedno na 1/200 s ali pa 1/8000 s, če imam vključen tisti H za high speed sync. Ta problem sem šele zdaj opazil, in nisem siguren, ali je to nek nov problem, ali mi tako že ves čas deluje, ker večinoma uporabljam ETTL način na flashu. In se sprašujem, če mi tako deluje že ves čas, ali je to normalno, ali je napaka?

2. Podoben problem imam, ko nastavim flash na manual način in fotoaparat na TV način. V TV načinu pa mi fotoaparat ne spreminja zaslonke samodejno, ampak je vedno na 22, oz. max zaprti zaslonki, ne glede na to kak čas osvetlitve nastavim. Isto se sprašujem, ker sem to šele sedaj opazil, je normalno, ni?

3. Problem imam tudi, da mi flash samodejno spreminja način ETTL v TTL. Takrat se mi zgodi, da se sploh ne sproži, oz. sploh ne morem slikati, večkrat pa, da flash osvetli z max močjo in je fotka totalno prežgana. To se mi zadnje čase dogaja zelo pogosto in ko sem pregledal neke stare fotke sem opazil, da mi je isto delalo že pred leti, ampak se je takrat to zgodilo veliko bolj poredko. Kdaj se mi prestavi v TTL samo za eno fotko, kdaj pa tako ostane in moram flash vzeti s fotoaparata in ga nazaj namestiti, da pridem spet v ETTL.
Ko sem malo brskal po netu sem videl, da ima veliko ljudi s tem težave in da naj bi bile napake v vezju ali pa software-u flasha.

4. Še en problem je pa od kar so te težave s TTL sem opazil še eno čudno zadevo. Kdaj fotkam s flashom in mi fotko obarva v modro, ali celo v rdečo barvo. Zgleda kot, da bi mi spremenilo white balance. Recimo naredim več zelo podobnih fotografij iz iste pozicije itd. in mi bo nekaj fotk obarvalo v modro. Se pravi je nemogoče, da bi se svetloba od flasha odbila od kakšnega modrega predmeta, ker nekatere fotke so ok, druge pa modre. Flash pa tudi ne more spreminjati barve. Je lahko tu težava na samem fotaparatu.

Omenil bi še, da imam na fotaparatu predzadnji firmware. Mogoče bi lahko tudi to vplivalo na kake težave. Vsekakor želim namestiti čisto zadnjega, ki je na voljo, ampak ko sem gledal navodila, svetujejo da uporabiš CF kartico med 8 MB in 2 GB. Moja najmanjša, ki jo imam je pa 4 GB. Moram še ugotoviti, kje bi si lahko izposodil tako majhno kartico, je ne bi rad kupil samo za update.

Pa še nekaj. Julija ali avgusta so mi na objektivu 24-105 mm zamenjali zaslonko. Bi lahko tudi to kaj vplivalo na moje težave, ker so se te težave začele tako pogosto pojavljati po menjavi zaslonke. Da kaj niso dobro nastavili itd.? Imam pa samo en objektiv, tako da nisem preizkusil kako deluje z drugimi.

Rad bi, da dela vse kot je treba, ker če fotografiraš kak pomemben dogodek kot je poroka ipd. in ti v ključnem trenutku začne oprema take početi, je res beda.

Skratka je kaj kar bi lahko naredil sam (razen firmware update), z nastavitvami itd. preden nesem vse nazaj na servis?

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Canon Flash 580 EX 2 problemi
OdgovorObjavljeno: 02 dec 2016, 00:09 
Odsoten
vstopil v forum

Kraj: Maribor
Kadar kamero nastaviš na samo izravnalni program AV (prednost zaslonke) lahko to vrednost samo sam spreminjaš, bo pa se ti spreminjal čas osvetlitve v odvisnosti od osvetljenosti kadra. Av način je namenjen za izraznost fotografije, zato se za fotografiranje pokrajin uporablja zaslonka med 8 do 11 ali več, večja zaslonka 2 do 3,5 ali 4 pa je primerna za portrete.
Nastavitev kamere na samo izravnalni program Tv (prednost časa osvetlitve) pa prilagaja (spreminja) zaslonko. Torej deluje ravno nasprotno od nastavitve Av.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 dec 2016, 09:08 
Odsoten
Pristopni član

Ja telepilot vsega tega kar si napisal se zavedam. Ne razumem pa kaj hočeš povedati, glede mojih težav.

Ti bom dal konkreten primer, da bo bolj jasno. Sem v zaprtem prostoru. Flash nastavim na manual 1/32 vključen je H za hight speed sync, nastavitve fotoaparata so Av način, zaslonka 4, ISO 800. Fotografiram in dobim zelo temno fotko. Razlog, ker mi je čas osvetlitve izbral 1/8000 s.
Uporabim iste nastavitve, le da tokrat izklopim H in sedaj dobim malo preosvetljeno fotko. Razlog, kot sem že omenil, če izklopim H mi izbere čas osvetlitve 1/200 s.
Uporabim spet iste nastavitve, le da tokrat izberem ETTL način na flashu in dobim dobro fotko, ne glede na to ali vklopim, ali izklopim H na flashu. Razlog, ETTL prilagodi moč flasha samodejno in tudi čas osvetlitve je tokrat 1/15s in ne 1/8000 s, ali 1/200 s. Kot v prejšnjih dveh primerim.
Če izklopim flash, Av način tudi deluje normalno.

Naredim vse to še enkrat v istem vrstnem redu, le da tokrat nastavim zaslonko na 13. Dobim čisto temno sliko z vklopljenim H, ker mi je spet izbral 1/8000 s čas osvetlitve. Izklopim H in dobim nekoliko pretemno sliko, ker mi je tokrat izbral čas osvetlitve 1/200 s. Nastavim ETTL način in dobim pravilno osvetljeno sliko.

Nato uporabim na flashu manual način 1/32 z vklopljenim H, in na fotoaparatu Tv način, izberem čas osvetlitve 1/320 s in dobim zelo temno fotko. Razlog, zaslonko mi nastavi na 22. Naredim isto, le da izklopim H na flashu in dobim malo svetlejšo fotko, ker mi čas osvetlitve avtomatsko nastavi na 1/200 s (kar je logično) in ga lahko samo podaljšam, zaslonko mi pa spet nastavi na 22.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 dec 2016, 15:20 
Odsoten
vstopil v forum

Ne vem kako lahko ti v Av samo izravnalnem načinu fotografiranja nastavljaš čas. Čas osvetlitve si zaslonka sama izbere. Če pa ti uporabljaš ISO 800 bo pač čas tudi 8000. Pozabi na visoki ISO ob uporabi bliskavice. Različne nastavitve bliskavice se uporabljajo za različne pogoje osvetlitve. Osnovna razlika je v osvetljenosti subjekta v prostoru ali na prostem. V prostoru je največkrat subjekt fotografije bolj osvetljen kot ozadje, na prostem pa je v večini primerov ozadje svetlejše od subjekta fotografije. Temu primerno se izbira način dela bliskavice.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 dec 2016, 16:10 
Odsoten
Pristopni član

Ti sploh nočeš razumeti kar napišem. Evo samo za tebe sem ravno opravil še en test.

Flash manual način, uporabim min vrednost bliska - 1/128, vklopljen H , na fotoaparatu Av način, zaslonka 22, ISO 50 in pritisnem na sprožilec. Rezultat, popolna tema, čisto črna fotka, ker glej ga zlomka mi je spet izbral čas osvetlitve 1/8000 s.
Nato uporabim iste nastavitve in izklopim H na flashu. Rezultat, spet popolna tema, vendar mi je tokrat izbral čas osvetlitve 1/200 s, ampak je bil očitno še vedno prekratek.

Ponovim test, le da ugasnem flash, in mi izbere čas osvetlitve 25 s, da dobim normalno osvetljeno fotko.

Dodal bi še, da sem ravno namestil zadnji firmware, ki je na voljo. Sem tvegal s 4GB kartico, čeprav priporočajo največ 2GB. Mi je vseeno uspela uspešna namestitev. Glede 1. in 2. problema sigurno ne pomaga, za ostale težave pa še ne vem, ker bi moral malo dlje časa testirati.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 dec 2016, 17:30 
Odsoten
vstopil v forum

Napiši kaj si fotografiral in kakšna je svetloba ambienta.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 dec 2016, 10:37 
Odsoten
napreduje v forumu

Kraj: Ljubljana / Sneta sekira
V nastavitvah (verjetno na fotoaparatu) lahko nastaviš ali ti izbere najkrajši možen čas ali pa čas, ki bi ga izbral, če ne bi imel fleša.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 06 dec 2016, 11:40 
Odsoten
Pristopni član

Te nastavitve imam v CF nastavitvah na fotoaparatu. Je res kar praviš, ampak tam lahko izbereš avtomatsko nastavitev, ali pa da je čas fiksen 1/200 s. Ampak to deluje le kadar si v ETTL-u, če izbereš na flashu manual nastavitve, to več ne deluje.

Preden sem na tem forumu opisal svoje težave sem malo pogooglal in nisem nič našel. Par dni nazaj sem poskusil ponovno z drugačnimi iskalnimi besedami očitno, ker sem našel to stran http://photo.net/canon-eos-digital-camera-forum/00Hk20 . En isto sprašuje kot jaz (čeprav ni dal vseh podrobnosti) in ostali pravijo, da je to normalno, da to tako deluje. Govorim za 1. in 2. problem, ki sem ju opisal.

Kako je pri Nikonu ne vem, če ima pa še kdo Canon DSLR s flashom pa lahko to sam preizkusi in mi pove, če se motim.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 8 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: