* *
Danes je 17 jun 2019, 21:48

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 18 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Objektiv za portrete
OdgovorObjavljeno: 12 jul 2016, 21:06 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljeni,
odločil sem se nabaviti nov objektiv ker mi moj osnovni objektiv ne zadostuje več, sploh pa na področju portretnega fotkanja.

Najprej me zanima če je dovolj f2.8 ali je bolje da iščem objektive z f1.8?

Malo sem se sprehodil po ponudbah in nekako prišel do nekih modelov, ki bi eventuelno prišli prav če seveda nisem brcnil v temo :) (sem se začel ukvarjat s fotografijo in počasi spoznavam zadeve). Modela ki sem ju nekako dal v ožji izbor sta:

Nikon objektiv 50 mm AF-S F/1,8 G
Tamron SP AF 17-50 mm F/2,8 Di II

Naprošam za pomoč pri nakupu optimalnega objektiva. Cenovno sem pripravljen seči v žep max do 350 €. Seveda pa so vaši nasveti zame kot zlato, zato kar pogumno mi predlagat tudi druge modele, če seveda veste da so boljši.

Trenutno imam objektiv 18-140mm in me zanima kakšen objektiv poleg portretnega je fino imeti saj sem naletel na nemalo omejitev pri fotografiranju z omenjenim objektivom.

Hvala za vaše nasvete

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Objektiv za portrete
OdgovorObjavljeno: 12 jul 2016, 21:48 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

Pri omejenem proračunu je dilema kar težka ... pri 50 mm je 2.8 tudi lahko dovolj.
Če imaš dva objektiva 17-50/2.8 in 1.8, potem je boljša kombinacija s 35/1.8 kot s 50/1.8.
Sicer pa je dobro imeti objektive, ki pokrijejo območje od 10mm do 500mm s čimbolj odprto zaslonko
in makro objektiv. Načeloma se na tvojem fotoaparatu to lahko pokrije s približno štirimi objektivi.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 jul 2016, 19:15 
Odsoten
vstopil v forum

Kateri fotoaparat pa sploh imas?
Za kaksne portrete? Iz katere oddaljenosti? Samo obraz ali polportret ali celo telo?

Kaj pricakujes od dobre portretne fotografije?

ti si dal na voljo en zoom in en objektiv s fiksno goriscnico. Ta med seboj nista primerljiva.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 jul 2016, 20:14 
Odsoten
Pristopni član

Imam namreč nikon D5300, sicer ne prav profi aparat ampak za učenje mislim da je dovolj :). Imam namen sicer v prihodnosti nakupiti boljšo zadevo ampak se moram najprej naučiti dodobra izkoristiti trenutno zadevo in sprovati vse kar je možno :).

Načeloma bi to bili portreti računam tako na obraze kot polportrete. V fazi slikanja kot sem sedaj pričakujem od fotografije predvsem, da se naučim uporabe vseh tehnik in izboljšanje trenutnega znanja (boljša slika kot jo imam sedaj z 18-140vr). Nisem neki advanced uporabnik, je pa zaželeno, da dobim za vložek čimveč (ekonomist pa sem še vedno).

Kot vidim iz vajinih predlogov bi v mojem primeru bil 35mm objektiv boljša izbira ali se motim? Kakšen predlog pa mi data glede objektivov? Katerega naj nabavim?

Mogoče še nasvet za makro fotografijo kaj se tukaj gleda in kakšen je recimo osnovno dober objektiv že ker sta načela temo?

Hvala za nasvet

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 20 jul 2016, 21:34 
Odsoten

Odsvetujem 35mm, ker popači obraz pa še zelo blizu moraš. 50/1,8 je klasika za začetek.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 21 jul 2016, 12:56 
Odsoten

Tamron 60/2.0, Nikkor, Sigma,Tamron, Tokina (90,100 ali 105mm/2.8 ) makro so vsi
tudi dobri portretni objektivi. Nove verzije s stabilizacijo so seveda dražje.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 jul 2016, 15:56 
Odsoten
Pristopni član

Super, hvala za nasvete.

Sedaj pa sem v dilemi izbiram namreč med dvema objektivoma in to sta:

Tamron AF SP 90 mm F/2,8 Di Makro 1:1 (Nikon)
Tamron AF SP 60 mm F/2 Di Makro 1:1 (Nikon)

Kateri se vam zdi najboljši za nakup. Povprašal sem malo fotografe v bližini pa mi svetujejo 60mm kaj menite vi?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 24 jul 2016, 23:25 
Odsoten

Od teh dveh 60. Če bi pa 90 bil s stabilizacijo, pa tega. Niti ne toliko zaradi stabilizacije, kot zaradi notranjega ostrenja - 60 in 90 VC imata pri ostrenju vedno enako dolžino.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 jul 2016, 12:00 
Odsoten
vstopil v forum

Kar se tiče goriščice, moraš predvsem razmislit, kako velike portrete in s kakšne razdalje želiš delat, poskusi s kakšnim zoomom kaj ti odgovarja.
Imam Tamrona 60/2. Optično se mi zdi čisto fajn za portrete, lepo zamegli ozadje, dober od nekje F/2.8 naprej (skoraj noben objektiv ni perfekten pri svoji najširši zaslonki). Pri F/2 malo soft in nekako desaturirane barve, tudi zanimiv efekt, ampak itak mi osebno ne sedejo najbolj porteti z ostrimi očmi in mehkim nosom ;) Je pa problematičen mehanično. Ne da bi izgledal nekvalitetno narejen, ampak... AF nima omejilnika fokusa na običajno ali makro področje, tako da če aparat izgubi fokus, "skenira" čez celo območje, kar traja ene nadležne tri sekunde. MF pa tudi ni vredu... je "instant MF override" ampak je obroček na začetku trd in potem malo skoči (Nikonovi podobni niso trdi, imajo pa ponavadi nekaj mrtve zone).

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 05 avg 2016, 22:07 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljeni!

Ne bom odpirala nove teme ampak bom srečo poizkusila kar pod to temo. Morda pa pride kakšen odgovor.
Že vnaprej se opravičujem vsem profesionalcem tukaj na e-fotografiji, ker žal nisem prebrala gore literature in o digitalni fotografiji vem res samo osnove iz treh knjig Scotta Kelbya. Zato me ne "zavajajte" s strogo tehničnimi odgovori :).

Na kratko, sem mama, ki je za poročno darilo pred 4 leti dobila Nikona 3100 z osnovnim kit objektivom 18-55. Pred rojstvom hčere je prišel v hišo (po nasvetih prebranih tukaj) 50mm objektiv 1.8. Ker je 50mm fiksen, bi rada nabavila zdaj še en objektiv s katerim ne bom rabila skakati okrog moje enoletnice kot da mi gre za življenje. Torej zoom objektiv.

Še dalje bi rada ostala pri portretnih fotografijah. Nekako po občutku mislim, da je samo za zgornji del portretov dovolj ta 50mm. Kaj pa za cele portrete, recimo družinska fotografija? Tokina 16-28 ali Nikkor 18-200 ali kaj tretjega? Seveda mi bolj ustrezajo slike kjer je bokeh prisoten. Kakšno rešitev bi mi predlagali, da me finančno ne bo vrgla na rit :)? Budget imam nekje do 500eur.

Že vnaprej hvala!

P.s. Sem prebrala veliko tem in zdaj se od vseh podatkov še manj vem odločiti kateri bi bil pravi.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 12 avg 2016, 14:15 
Odsoten
vstopil v forum

Če hočeš za cel portret uporabljat širokokotni objektiv bokeja najbrž ne bo prav veliko...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 13 avg 2016, 20:21 
Odsoten

Tamron 17-50/2,8 VC.
Dobiš super ohranjenega za 250-300 eurov, oster, kot je treba, zaslonka 2,8 omogoča zamegljeno ozadje, stabilizator je pa tudi odličen.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 avg 2016, 19:38 
Odsoten
Pristopni član

Zdravo, po premisleku in nasvetih pri beseničarju sem nabavil Tamron SP 90 mm F/2,8 Makro 1:1 Di VC USD in sem pogojno zadovolen. In sicer če hočem slikar portrete ljudi na žurkah in podobno moram bit zelo oddaljen da sploh ulovim folk. To mi prej ni noben povedal, drugače je ok objektiv pri slikanju v statičnem položaju (studio ali doma). Prav zato za slikanje na žurkah/porokah iščem nov objektiv, predlogi?

Pri makro slikanju pa se kot kaže moram še izurit saj mi ne uspejo narediti ostre slike kot bi si želel. Sedaj bolj od vsega me zanimajo vaši predlogi za portretne objektive. Gledam pa 35 ali 50 mm saj je ok ali ne? Kaj mi predlagate? (aparat nikon d5300). Ali bi vi vzeli z stabilizacijo? Meni večina odsvetuje stabilizacijo za take objektive...

Fotografiram pa običajno ljudi nekje od pasu navzgor, če fotografiram cele pa se običajno poslužujem kita ali pa stopim konkretno nazaj da ujamem celo telo (je to sploh ok?).

Hvala za vaše nasvete in lep večer

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 avg 2016, 19:50 
Odsoten

ro-bi je napisal/-a:
Tamron 17-50/2,8 VC.
Dobiš super ohranjenega za 250-300 eurov, oster, kot je treba, zaslonka 2,8 omogoča zamegljeno ozadje, stabilizator je pa tudi odličen.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 29 avg 2016, 21:12 
Odsoten
Makro mojster
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Za žurke pa res ni makro objektiv, razen, če so povabljeni tudi komarji :lol:

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 18 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 29 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: