* *
Danes je 21 okt 2019, 22:38

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Objektiv za portrete?
OdgovorObjavljeno: 11 okt 2015, 11:02 
Odsoten
vstopil v forum

Ideje za izbiro steklovine na APS-C senzorju (morda v prihodnosti prehod na full-frame). Iz zgodovinskih razlogov sem na Minolti (A bajonet).

Od steklovine imam 16-50 2.8 ; 35mm 1,8; Tamron 70-200 2,8 in Minoltin offenrohr 70-210 3,5-4,5.mm

35mm je za portret cloveka v okolju cisto OK ampak iscem nekaj za res lepe portrete obraza ali samo zgornjega dela telesa.

Pri 50mm z blendo 2,8 ne morem dovolj zabrisat ozadja,
Pri cca 100 mm na zoomu pa moram stati kar dalec stran

Razmisljal sem o 85mm 1,4 ampak me cene odbijajo..... in zdi se mi d,a bo na crop-senzorju prevelik

Ali obstaja kaj rabljenega svetlobno mocnega v rangu 50-80 mm ?

P

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Objektiv za portrete?
OdgovorObjavljeno: 11 okt 2015, 11:35 
Odsoten
Pristopni član

Sonyeva 50 1.4 in 1.8. Če pa se kje prodaja rabljen, pa naredi domačo nalogo in preveri obicajne bolha, ebay,... kje se ze najde.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 okt 2015, 11:38 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet

Kraj: Speči za kompom
Ker pravis da rabis za portretno fotografijo, predvidevam da so to bolj stoječe osebe in ne kakšni razposajeni otroci. Torej lahko tudi objektive s ročnim ostrenjem? Za A nastavek je recimo:
http://www.foto-klik.si/objektivi-za-so ... -za-sony.6
http://www.foto-klik.si/objektivi-za-so ... -sony.html

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 okt 2015, 15:35 
Odsoten
napreduje v forumu

Jaz imam Samyanga 85/1.4 in je fajn, pod pogojem, da ne loviš momentov, ampak si vzameš čas za fokusiranje. Meni sicer večinoma stoji v omari, ker imam še milijon drugih igračk, portretov pa ne delam veliko, in še na emount sem šel, z adapterjem pa je zadeva kar precej velika. Mogoče bom rabil prostor v omari...

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 okt 2015, 16:04 
Odsoten
vstopil v forum

Miran Amon je napisal/-a:
Jaz imam Samyanga 85/1.4 in je fajn, pod pogojem, da ne loviš momentov, ampak si vzameš čas za fokusiranje. Meni sicer večinoma stoji v omari, ker imam še milijon drugih igračk, portretov pa ne delam veliko, in še na emount sem šel, z adapterjem pa je zadeva kar precej velika. Mogoče bom rabil prostor v omari...

Tole more bit pa en sam veselje ekvivalentno tistim ki se zbasejo v usnje z rdeco zogico v ustih in pustijo prebicati dokler ne izustijo magicne besede da je dosti.

Brez AF pri 1.4 in 85mm, se sam premaknes za cm, pa si zahebu. Začne mah na teb rast preden trofneš en fokus na kakšen statičen motiv.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 okt 2015, 16:29 
Odsoten
napreduje v forumu

rokselan, ti nimaš pojma #-o

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 okt 2015, 16:36 
Odsoten
vstopil v forum

A bejž, dof pri 1.4 in 85mm je pri obraznem oz. doprsnem portretu kak 1 cm,dva in ostrit ročno že nekoga ki je pri miru, je težko, da pa bi šel s tem lovit spontane portrete in otroke, pa še toliko bolj.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 okt 2015, 17:07 
Odsoten
napreduje v forumu

Če se že nekaj hočeš pričkat, se vsaj drži zgodbe, ne pa da vsakič obrneš ploščo. Najprej si o statičnih motivih, zdaj bi že otroke lovil. #-o

Jaz trdim, da če imaš čas za fokusiranje (se pravi imaš statičen motiv), se da ročno fokusirat pri 85mm in f/1.4, in to z večjo natančnostjo in zanesljivostjo, kot to dela avtomatika. In tudi ne dosti počasneje. Dof je pri 85mm in f/1.4 pri obraznem portretu drugače še manj kot 1cm (sicer ne vem, zakaj bi to delal, ampak ok, naj bo), kar pomeni, da je treba izostrit zenico in ne recimo trepalnice. Zaupaš avtomatiki, da bo res zadela zenico in ne trepalnice?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 okt 2015, 17:54 
Odsoten
vstopil v forum

Glej, dejstvo je da si s temle objektivom zaradi pomanjkanja af kar se uporabnosti tice izjemno omejen in kot si rekel, če imaš čas ampak res čas in polno skledo potrpljenja in se lotiš kakšnih rožic in drugih statičnih stvari, pa še to ne več, če je svetloba slabša in ti vse v evf migeta in to je to, za kakšne portrete ali karkoli drugega kjer nimaš časa 15s ostriti, pa ni in se mi zdi ne najboljši predlog nekomu, ki sprašuje tukaj če obstaja kaj svetlobno močnega med 50 in 80mm, kar nakazuje da je še bolj začetnik.

Kakšna fajn 50ka sigma ali sony se dobi na bolhi z afjem za manj cekinov kot pa tale manualc, ki je do 2.8 precej mehek.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 11 okt 2015, 18:19 
Odsoten
Pristopni član

rokselan je napisal/-a:
Miran Amon je napisal/-a:

Tole more bit pa en sam veselje ekvivalentno tistim ki se zbasejo v usnje z rdeco zogico v ustih in pustijo prebicati dokler ne izustijo magicne besede da je dosti.

Brez AF pri 1.4 in 85mm, se sam premaknes za cm, pa si zahebu. Začne mah na teb rast preden trofneš en fokus na kakšen statičen motiv.

:lol: :lol: Nekateri pa imate primerjave,čeprav se najdem v tem.Sem sprobal prav tega 85/f1.4,tist ki ima veselje se to it,naj se gre,zame ni. Kakšen prime 50 bo taprav.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 okt 2015, 07:53 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Kraj: Gorenjska
Uh, tale ne bi smela biti težka. Ko že imaš 16-50 in 70-200, verjetno lahko sam preizkusiš, katera goriščnica ti najbolj ustreza? Edino, če nisi spraskal oznak z objektiva?
Aja, imam 1.4/85 MF in z nekaj vaje z lahkoto izostrim pri 1.4. Tak objektiv pač kupiš zato, da ga goniš na 1.4. Sicer pa kupiš 1.8., ki je pri AF razližicah nekako le tretjino cene 1.4 AF ali pa enako stane kot 1.4 MF

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 11 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 31 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: