* *
Danes je 28 maj 2020, 14:11

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 3 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Bliskavica Canon speedlite 430ex ii in Canon D60
OdgovorObjavljeno: 18 apr 2014, 08:38 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljeni,
Od včeraj sem novi lastnik bliskavice Canon speedlite 430ex ii. Imam aparat D60 in se prvič srečujem z delom z bliskavico zato je moje vprašanje za iskušenega fotografa gotovo za neumno.

Če v zaprtih prostorih uporabim M način in bliskavico na ettl (avtomatika ) F 5.0, Čas 1/60, ISO 100 mi indikator osvetlitve kaže močno podosvetlitev - fotografija je vseeno dokaj normalno osvetljena. Če hočem z dvigovanjem ISO vrednosti "izravnati" indikator osvetlitve mi ISO prileze do 2000+. Ali naj pri nastavitvah upoštevam izključno indikator ali naj "našponam" bliskavico in pustim maksimalno zaslonko in čas 1/60 (ali krajši). Kot začetnik dela z bliskavico ne vem ali bliskavia dela normalno ali je kaj narobe z avtomatiko pri bliskavici. Kot laik sem se predstavljal, da ko je bliskavica nastavljena na avtomatiko indikator nastaviš na sredino in slikaš. Mogoče je moje vprašanje nejasno samo drugače ga ne znam postaviti.Kaj mi svetujete?

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem,

Boštjan

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Bliskavica Canon speedlite 430ex ii in Canon D60
OdgovorObjavljeno: 18 apr 2014, 21:52 
Odsoten
Pristopni član

Če se prav spomnim, deluje to samo pri avtomatiki.

Od polavtomatike se lahko za AV način uporabi to nastavitev:
C-Fn I -7 Flash sync. speed in Av mode (navodila, str. 253)?

Pri M je po moje vse ročno, tudi bliskavica.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Bliskavica Canon speedlite 430ex ii in Canon D60
OdgovorObjavljeno: 19 apr 2014, 16:05 
Odsoten
vstopil v forum

Če imaš na M in bliskavico na ETTL, pomeni da kontroliraš ambientalno svetlobo(luč, dnevna svetloba) z časom in zaslonko in ISO, fleš ti pa osvetljuje avtomatsko s predbliskom, seveda samo v omejenem dosegu fleša. Indikator osvetlitve v iskalu ti kaže pravilnost osvetlitve ambientalne svetlobe (glede na avtomatiko kamere) in nima nobene zveze z osvetlitvijo fleša. Fora slikanja s flešem je v tem da imaš kontrolo nad svetlobo in da poiščeš pravo razmerje med ambientalno svetlobo okolice in svetlobo fleša. Jaz v zaprtih prostorih ponavadi za začetek dam na ISO 800, do konca odprem zaslonko in nekoliko podosvetlim in odbijam od stropa ali stene, s tem dobim nekje čas 1/50s. S tako dolgim časom ponavadi še ujameš nekaj svetlobe okolice in fotka ni videti tako ˝amatersko˝. Moraš vedeti da krajši ko je čas, manj svetlobe iz okolice boš dobil na fotki. Pri 1/250s v prostorih prevladuje svetloba fleša ( pri ISO 800) in če je prostor prevelik za fleš boš dobil osvetljeno samo ospredje, ostalo bo pa tema, rezultat bo amaterski :D.

lp

Preštudiraj tole stran, imaš zelo dobro razloženo s primeri, plus še vse ostalo kar se fleša tiče.
http://neilvn.com/tangents/flash-photog ... e-shutter/

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 3 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: