* *
Danes je 28 maj 2020, 19:44

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 6 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Profi CPL Lee Wide angle filterski sistem
OdgovorObjavljeno: 11 jan 2014, 16:45 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Zanima me vaše mnenje glede filtrskega sistema Lee za širokokotne objektive :
1. Lee krožni filter CPL 105mm
2. Lee 100x100mm CPL
Sam menim, da če se uporabi vsaj eden prehodni filter pred krožnim CPL 105mm (moramo uporabiti Lee upgrade kit)
imamo vinjetiranje do19mm, pri uporabi 100x100mm CPL (kot drugi sprednji filter) pa lahko uporabimo kot 17mm in 18mm brez vinjetiranja.
Prav tako pa se mi zdi 100x100mm bolj primeren za objektive širše od 24mm saj je polarizacija bolj enakomerna,
na drugi strani pa nimamo možnosti fine nastavitve polarizacije in smo vezani na vstopni kot 90°.
Temo sem odprl, da bi standardno uporabo filtriranja pri pokrajinski fotografiji malo bolj osvetlili še posebej, ker gre za kar drag sistem.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Profi CPL Lee Wide angle filterski sistem
OdgovorObjavljeno: 11 jan 2014, 17:09 
Odsoten
napreduje v forumu

V razmislek, uporaba polarizatorja pri širokih objektivih daje precej neenakomerno obarvano nebo, ker pač objaktiv zajema tako širok del neba, da na enem delu polarizator deluje s polno močjo, na drugem pa praktično z nično močjo.

Osebno imam ND filtre velikosti 150x100, poli imam pa običajen navojni cirkularni, ki pri 18mm ne vinjetira (mora pa biti edini na objektivu).

W.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 22 jan 2014, 11:40 
Odsoten
Pristopni član

Jaz imam 105 CPL za moj LEE istem.

Popolnoma se strinjam z winter007 kar se tice neenakomerne polarizacije neba, kar je tezave in posledicno uporaba zelo omejena. Potrebno pa je povedat, da se CPL ne uporablja zgolj za temnenje in izboljsavo kontrasta ne nebu. Veliko krat hoces iz prvega plana pobrati kaksen odsev oz. povecati kontrast. Takrat se neenakomerna polarizacija prakitcno ne pozna in je CPL se kako dobrodosel in uporaben.

Drugi primer prakticne uporabe so vertikalni kadri, kjer kot ni tako eksremen in se da tudi na nebu dobiti dokaj enakomerno polarizacijo.

Ne, da bi delal reklame :), pa vendar. Poglej mojo zadnjo objavljeno fotografijo. Ceprav je kot sirok sem uporabil CPL. BRez njega ta fotka ne obstaja, ker se prvi plan "utopi" v odsevu neba in popolnoma zgubi svoj namen in tezo.

Ce si pokrajinar si ga privosci.

Marko

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 jan 2014, 11:12 
Odsoten
napreduje v forumu

http://photorumors.com/2014/01/23/new-s ... f2-8-lens/

Če kdo išče rešitev za Samyang 14mm 2.8 lečo. Pametno bi bilo verjetno preverit, če ima še kakšen proizvajalec poleg Cokina to velikost filtrov.

W.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 31 jan 2014, 17:00 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Dobra rešitev za Samyang 14mm 2.8 in Nikon 14 - 24 zoom objektiv je tudi Hitech Lucroit Super Wide Holder System and Hitech 165mm x 200mm ND graduated filters (ProStop Kits). V ponudbi imajo tudi 10 stop filters.

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 14 feb 2014, 21:08 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Ravnokar sem preskusil Lee 100x100mm CPL skupaj z ND filtrom velikosti 150x100mm, vinjetiranja ni bilo tudi na 17 mm! Polarizacija se mi je zdela tudi na 17mm zelo vredu (na fotki je bilo veliko jasnega neba) in dosti boljša (bolj enakomerna), kot če bi imel na objektivu na primer samo filter Hoya HD CPL, kjer je polarizacija bolj pasovno omejena pri 17mm. Zakaj ta razlika si ne znam razložiti - mogoče kdo ve. Je pa seveda omejitev pri uporabi Prehodnega ND filtra skupaj z Lee CPL 100x100mm, ker se CPL ne mora ločeno zavrteti (ko je horizont vodoraven) in moraš uporabiti najmočnejšo polarizacijo (kot 90°). Če se uporablja Lee 100x100mm CPL samostojno pa sploh ni problema, ker Foundation Kit skupaj s CPL lahko na adapterskem ringu nastavi poljubni kot vpadne svetlobe. Lee 100x100mm CPL daje zelo prijeten učinek in ni tako oster, kot pri nekaterih navojnih okroglih CPL (na primer Hoya HD CPL in tudi Heliopan Slim Circular Polarizer SH-PMC), zato se verjetno tudi zdi polarizacija pri širokem kotu dosti bolšja (bolj enakomerna).

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 6 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 25 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: