* *
Danes je 21 nov 2019, 03:58

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 7 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Ostrenje preko neskončnosti
OdgovorObjavljeno: 27 dec 2003, 22:22 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Lahko kdo pove kaj o fokusiranju preko neskončnosti? Kakšni objektivi to omogočajo? Ali prav razumem, da naj bi to bila le kompenzacija zaradi temperaturnih sprememb in kontrakcije/ekspanzije leč?
A bi si bilo to mogoče narisati na papir? Jaz si fizično tega (še) ne predstavljam...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 jan 2004, 21:20 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Tle smo pa zmrznl, ni odgovora. Tud jaz si ne znam predstavljat, ostrenje preko neskončnosti.
Mango kje si pa to našel?

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 jan 2004, 22:01 
Odsoten
vstopil v forum

Kraj: Kp, spol: Moški
Obstaja, obstaja,...
Sicer ne vem, če je "ostrenje preko neskončnosti" pravi izraz za to.
Imajo ga bolj tele- in tele-zoom objektivi iz ravno teh razlogov kot jih je navedel mango.
Pri objektivih, kjer nimajo te možnosti, neskončni objekt fokusiraš-ostriš tako da pomakneš fokusirni obroč do konca v levo, pri objektivih, ki imajo možnost "ostrenja preko neskončnosti" pa ta možnost odpade. Potrebno je ostrenje s pomočjo matiranega stekla. In, če v tem primeru pomakneš fokusirni obroč do konca, bo neskončni objekt izven fokusa (pri normalni temp). Pri AF objektivih pa za ostrenje itak skrbi avtomatika.
Za narisat opisan primer ni problema, samo kako ga spravit tle na forum je pa druga štorja.

LP,

breskvica

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 jan 2004, 22:18 
Odsoten
Marsal

Nariši, daj screen slike, ali slikce risane poskeniraj, pa bom objavil.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 18 jan 2004, 22:39 
Odsoten
vstopil v forum

Kraj: Kp, spol: Moški
OK, ti pošljem na mail.

LP,

breskvica

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 19 jan 2004, 00:25 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Švarcenberg ali fojba.
Matjaž (in drugi forumci),

poglej(te) na svoj L-objektiv (npr. 70-200 - ga imam ravno v roki, da sem preveril), pa boš opazil, da lahko zasučeš obroček za nastavljanje ostrine preko črtice za neskončnost. Ta črtica velja za "normalno" temperaturo !! Pri višjih temperaturah se (zaradi razteza optike) npr. premakne tudi fokus v t.i. hiperfokalno ravnino.

Nekateri objektivi pa potrebujejo hiperfokalno distanco (torej premik fokusne točke PREKO "običajno" nastavljene točke neskončnosti) tudi zaradi različnih nastavkov za objektiv (npr. konverterje, predleče, ....) in predvsem pa za uporabo infrardečega filma valovne dolžine 800nm.

Pa še namig za lastnike DImage: pri Minoltini D7i si dobil neostro sliko (v daljavo), če si manualno zasukal ostrino čisto do konca. Za ostro sliko si moral 2-4 korake (poslušaj zelo tiho klikanje AF-motorja !) nazaj zavrteti.

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 19 jan 2004, 10:57 
Odsoten
Marsal

Še nikoli nisem bil pozoren na to, ker se s tem problemom nisem srečal. Meni na SLR kamerah AF zadovoljivo deluje, kadar pa sem ostril ročno pa sem se zanesel na oko. Je pa zanimivo tole. Vedno spoznaš nekaj novega. In logično je, da se zaradi nekaterih elementov spreminja lastnost objektiva. In ker o tem nisem še nič bral, niti bil pozoren na to, da gre lahko ostrenje tudi še preko, hvala za to temo. Poučno. Evo vidite. Vedno se učimo, zato kar zanimivega veste, povejte še drugim. Tudi na ta način bo forum v nekaterih delih bolj strokoven, poučen itd.
Hvala Alex

Breskvica pa mi je tudi že poslal nekaj fotk objektiva kjer se lepo pokaže kako gre obroč preko neskončnosti, kmalu pa bo poslal še tekst in bom objavil njegov članek.

Ko bo več vprašanj in seveda članov, ki imajo znanje in so ga pripravljeni podati, bi bilo kar eno malo bolj tehnično poglavje odpreti.

Matjaž

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 7 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: