* *
Danes je 14 nov 2019, 07:01

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 186 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 nov 2004, 19:36 
Odsoten
Lahko že verjamete v nasvet
Uporabniški avatar

Kraj: 666
No Bine vidiš sej ti jaz pomagam :wink: drugač je bil pa tudi na tem forumu en link do tega kar vam govori Bine sam najdet ga je treba

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 nov 2004, 19:37 
Odsoten
Vreden zaupanja

Kraj: Že kje/Morska decva
Otroci ... vsi po vrsti.

A.

Na vrh

Naslov prispevka:
Odsoten
napreduje v forumu

Kraj: LJUBLJANA / MURKA
Tocno Bine, torej ce bos hotel videt vse tri avte enako, se bos moral z 1:1 premaknit blize ali z 1,6 dlje od okna. Spremeni se torej perspektiva, vendar kot sem rekel ze veckrat pri tako dolgih goriscnicah bodo avti v obeh primerih skoraj enako veliki. :wink:

Na vrh

Naslov prispevka:
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Koper
se enkrat... fotoaparat nekam fiksno postavim...
slikam rozico s 100 mm objektivom.
postem isto rozico slikam z 20 mm objektivom, kar na istem aparatu, brez ga premikat.
potem v photoshopu iz 20 mm slike izrezem samo centralni del.
razlika med eno in drugo sliko bo samo v resoluciji in globinski ostrini.
perspektiva bo ista.

kdor ne verjame naj poskusi, kdor ne verjame in noce poskusit je pa filozof. ga je strah da bi dejstva sla proti njemu ;)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 nov 2004, 19:39 
Odsoten
Smetar leta 2006
Uporabniški avatar

Kraj: Ljubljana
Bine...srce moje...pred seboj imam množico ljudi,pred njimi 2 stativa...na enemu 1Ds..na drugemu 20D.Na obeh enaka objektiva npr.24 mm.Naredim škljoc,sprintam fotke...bom videl na obeh fotkah isto sceno(iste ljudi),ali ne?
Hvala za potrpežljivost.LP

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 nov 2004, 19:41 
Odsoten
Uporabniški avatar

Kraj: Koper
milos: perspektiva se bo v tvojem primeru spremenila, ker bos spremenil polozaj fotoaparata.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 nov 2004, 19:47 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Kamnik
Ginger... bova privat tole midva.
Evo že pišem pp.

(Za poznavalce Alan Forda pa: Izgubljeni slućaj hehe)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 nov 2004, 19:49 
čakte, čakte, zdej pa je že vse pomešano, nekaj cajta se strinjam z enim, nekaj z drugim. še vedno pa njabolj verjemem sebi
začelo se je nekako s tem, da se nekdo ni strinjal da je 300mm "navadnega" lahko dejansko 480 na digitalnim zaradi vse manjših razlik v poudarjanju perspektive v območju telezuma, kot je prej že miloš, se mi zdi zapisal. jaz pravim samo to, da je tale "crop" pr slikanju z zumi v korist ker objekt dobiš dejansko večji na fotki, z poudarkom da primerjaš s filmom. in tako je ta isti , ki se ni strinjal s temi "povečavami zapisal:
Z drugimi besedami: zorni kot pri aparatu, ki ima crop faktor 1.6 in z objektivom 300mm, je tak, kot bi bil pri 480mm objektivu na 1:1 kameri. ..
kar ves čas govorim, čemu pol sploh ta diskusija.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 nov 2004, 20:00 
čak dohtar je vprašal:
Bine...srce moje...pred seboj imam množico ljudi,pred njimi 2 stativa...na enemu 1Ds..na drugemu 20D.Na obeh enaka objektiva npr.24 mm.Naredim škljoc,sprintam fotke...bom videl na obeh fotkah isto sceno(iste ljudi),ali ne?
mislu si, a bo not ves tisti folk, ki je pr 1ds tudi na 20d, in odgovor je ne(kar bodo tisti ob strani izpadli ven), samo perspektiva pa bo enako izražena na obeh. še enkrat, v bistvu se ta crop obnaša kot zum, s to razliko, da je perspektiva in tudi dof verjetno enak tisti goriščnici, ki je odčitaš na objektivu in ne množiš s cropom (1,6 ,1,3 al kar že).

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 nov 2004, 20:03 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

REMI` je napisal/-a:
se enkrat... fotoaparat nekam fiksno postavim...
slikam rozico s 100 mm objektivom.
postem isto rozico slikam z 20 mm objektivom, kar na istem aparatu, brez ga premikat.
potem v photoshopu iz 20 mm slike izrezem samo centralni del.
razlika med eno in drugo sliko bo samo v resoluciji in globinski ostrini.
perspektiva bo ista.

kdor ne verjame naj poskusi, kdor ne verjame in noce poskusit je pa filozof. ga je strah da bi dejstva sla proti njemu ;)

:shock: AJA? Jaz sem si pa tole drugače predstavljal... da perspektiva ostane še vseeno primerna objektivu z 20mm (rožica velika, ozadje majhno). Ker pri 100mm bi po mojem ozadje bilo večje glede na rožico, ki bi še vedno ostala enako velika ( 8) )... A sem fejst falil? :oops:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 nov 2004, 20:03 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Kamnik
Ales_borlak je napisal/-a:
Otroci ... vsi po vrsti.

A.

Manj pokroviteljstva in več konkretnosti ne bi škodilo.

Sicer pa moj zadnji prispevek na to temo:
manjši zorni kot NE pomeni, da je objekt bolj približan (torej bolj zoomiran), ampak pomeni, da je okrog (avta) več ali manj "motečih elementov".
Če bom imel body z 1.6 cropom + 300mm objektiv in mi NE bo uspelo prebrati registrske tablice na oddaljenem avtomobilu, mi bo to garant uspelo, če bom imel 1:1 body + 480mm objektiv.

Tule si poglejte kalkulator, pa primerjajte.
http://www.sweeting.org/mark/lenses/

pa-pa.
:hand:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 nov 2004, 20:04 
Odsoten
napreduje v forumu

Kraj: LJUBLJANA / MURKA
REMI` je napisal/-a:
milos: perspektiva se bo v tvojem primeru spremenila, ker bos spremenil polozaj fotoaparata.

Ja sej ce hoces imet enako veliko sliko z enakim objektivom moras to storit. Ali pa vzames 480mm na 1:1 in imas enako sliko. Sprememba bo se vedno v perspektivi, le da bo ta sprememba neznatna ker se razlika v perspektivi najbolj pozna na kratkih goriscnicah.
Sicer pa v vsaki knjigi o fotografiji kjer je razlozen pomen goriscnic so primeri slik kjer je isti subjekt (ponavadi dajo kaksen drevored in cloveka) slikan z razlicnimi goriscnicami. Tam se lepo vidi da je razlika v perspektivi najbolj ocitna pri objektivih tja do 50mm, (recimo ogromna je razlika med 35 in 24mm) nad 100mm pa je razlika v perspektivi neznatna... in to je bistvo cele zgodbe. :wink:

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 nov 2004, 20:05 
Odsoten

JA! In ali ni to v nasprotju z remi'jevo doktrino?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 nov 2004, 20:05 
Odsoten

Sedaj sem pogledal skozi dva aparata, postavljena na enako razdaljo od omare!Pri digitalnem sem zoom naštimal na 40mm, pri slr pa na 60 mm!
Vsaj v kukalu sta zajeta kota zelo podobna!Je pa vprašanje, ali se skozi kukalo vidi enak del posnetka- če je razlika je samo za par % !
Lahko pa sami sprobate na enak način!
L.P.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 01 nov 2004, 20:07 
Odsoten
Vreden zaupanja

Kraj: Že kje/Morska decva
Bine, pogovarjate se o temi, vsi trobite isto stvar, le malo drugače jo zapojete.

A.

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 186 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 33 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: