* *
Danes je 13 dec 2019, 06:42

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 33 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: KOMPAKT HYPERZOOM 28-300mm F3,5-6,3 ASPHERICAL Makro
OdgovorObjavljeno: 21 nov 2003, 10:50 
Odsoten
vstopil v forum

A kdo kaj pozna tale sigmin objektivček, predvsem kakšna je kaj kvaliteta slik in uporabnost makra???

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 21 nov 2003, 11:54 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Kamnik
Načeloma velja, da razmerje (28-300) naj ne bi bilo večje kot 1:3.
Ampak meni je ta objektiv kar všeč. in se mi zdi zelo uporaben.
Ker sem amater. In 20 let nisem prijel kamere v roke.

Nisem ga še uporabljal z DSLR, ampak samo z analognim EOSom in imam občutek, da ga bom tudi z DSLR kar vrtel.

Makro osebno nisem uporabljal, zato težko rečem. Sem pa videl nekaj fotk, ki jih je hči naredila (analogni EOS) v secirnici na veterini, ampak nisem imel ravno veselja, da bi jih dolgo gledal. Želodec pač :oops: .

Bottom-line: kot Matjaž ponavadi napiše: vse je dobro, če vemo za kaj uporabljamo.
Sem ravno danes gledal letošnji "Portfolio" revije Wildlife (zmagovalci vsakoletnega tekmovanja). Ena najboljših fotk je bila narejena s "plastičnim" Canon 28-90, ki pride v kitu z analognim EOSom.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 21 nov 2003, 11:58 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Imam test tega objektiva, in ga bom objavil. Zdajle pa ne vem kako in kaj. Mislim, da je primerjan s Tamronom, naslov sem pa najbrž dal, Objektivi za popotnike.

Matjaž

Ja zdaj pa vem Bine, zakaj imaš 300mm na starem aparatu. Secirnica, želodec. Ko pa se enkrat navadiš na vse in želodec zdrži, pa se počasi približuješ in na koncu je že 28mm premalo. potem pa ono predlečo, o kateri sem že pisal. HEC.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 21 nov 2003, 12:07 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

28-300 si je kupila hči, po lastni presoji in s svojimi prihranki (no ja, nekaj je še Ata zraven primaknil ;-)).
Pred dvema letoma je bila poleti tudi na nekem foto tečaju in ga je izbrala ravno zaradi uporabnega makra in pa kot objektiv za potovanje po Skandinaviji.

(Ker Ata takrat še ni bil zainteresiran zapraviti eniih 200 jurjev za 14 ali 20mm ;-)).

Je pa res, da ta objektiv želi imeti lepo vreme 8) .
Ti bom ob priliki pokazal mojo kolekcijo polarnih medvedov iz NY, če ne boš preveč strog :oops: .

BTW: sem pa sinoči prebral dokumentacijo in parkrat pogledal skozi 28-300 (in 28-90). Toliko, da se naučim šofirati. Je pa hudič, ker ne vidim informacij v iskalu in moram potem na LCD display gledati, zato me zanima, koliko so uporabni dioptrijski nastavki, o katerih sem bral v priročniku? Imaš s tem kaj izkušenj?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 21 nov 2003, 12:17 
Odsoten
Marsal

Kraj: Ljubljana
Bine katerih informacij ne vidiš???
Dioptriski nastavki???

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 21 nov 2003, 13:08 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Ne vidim tistih zelenih številk :oops:
čas ekspozicije, zaslonka, flash, itd...

Na vrh

Naslov prispevka: Ocala ali nastavek?
OdgovorObjavljeno: 21 nov 2003, 14:48 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Švarcenberg ali fojba.
Bine,

ni mi jasno zakaj ne vidiš (je pa res, da je vidni kot/slika dokaj majhen(a); če iskalo primerjam s dobro staro Olympus OM-1, me obliva znoj, ko se spomnim na 10D).

Torej, gledaš skozi iskalo brez očal in ne vidiš informacije npr. o zaslonki itd... (domnevam da imaš starostno presbiopsijo/si daljnoviden)? Lahko si sicer dioptrijo nastaviš na koleščku desno, zunaj/zgoraj ob iskalu. Če pa to zaradi specifične napake vida (kombinacija kratko in daljekovidnosti) ne pomaga, potrebuješ bifokalne leče (aua, so kar drage).

Morda pa iščeš kotni nastavek za iskalo (ne vem kako se reče prav v slo, v nemščini je Winkelsucher): v nekem forumu pravijo, da odlično deluje Minoltin nastavek, pa še posebej drag ni. Lahko ti pošljem sliko.

Če pa čisto nič ne vidiš, hmmm, ...
Sem ravno na kameri probal vključiti funkcijo "pes vodnik" ... pa na enkrat nič ne vidim več ..... tema ... kje je moja bela palica ..... Runo, pa kam me vlečeš ..... :D

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 21 nov 2003, 15:01 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Vidim meglene, zelene številke.

Najbrž sem preveč Matjaževe PDFje prebiral :shock:
Sicer pa imam dioptrijo (-0.25), moja šibka točka pa je globinski vid, oziroma ne-vid. Drugače pa vidim daleč k daljnogled ;-).

Tisti gumb za izostritev sem že malo preizkušal, pa ni neke vidne razlike.

Sicer pa sem imel v mislih dodatek, ki je opisan na strani 174 (E-Series Dioptric Adjustment Lenses). Gre za nastavek za na iskalo (eyepiece).

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 21 nov 2003, 15:13 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Nastavek je za razširitev območja dioptrije: od -4 do +3. Vendar praviš, da imaš -0,25 (rahla kratkovidnost), torej zate nastavek ne pride v poštev (pa še rahlo zoži vid. kot).

Verjetno imaš (kot zgoraj že domnevam) presbiopijo, t.j. starostno pogejeno izgubo sposobnosti očesa za akomodacijo za blizu. Poleg korekcije miopije potrebuješ še korekcijo vida s konvexno lečo. Če nočeš nositi dvoje očal (ene za blizo/bralna očala, drugo za daleč), si nabavi bifokalne leče. Najbolje pa da greš k oftalmologu/optiku na pregled vida.

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 21 nov 2003, 15:32 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Hm. Vedno sem bil daljnoviden.
Pred 3 tedni sem bil pri okulistu.
In mi je predpisal -0.25.
Svet je postal lepši ;-) in vse mi je precej bolj jasno postalo :lol: : še za 10d sem se lažje odločil, hi,hi.

Uporabljam pa ista očala za branje časopisa, za 17" TFT monitor (1024*768; pri 1280*1024 so črke premajhne) in za TV. Pa seveda za avto.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Ocala ali nastavek?
OdgovorObjavljeno: 21 nov 2003, 16:50 
Odsoten
vstopil v forum
Uporabniški avatar

Kraj: Idrija
maningi je napisal/-a:
Morda pa iščeš kotni nastavek za iskalo (ne vem kako se reče prav v slo, v nemščini je Winkelsucher): v nekem forumu pravijo, da odlično deluje Minoltin nastavek, pa še posebej drag ni. Lahko ti pošljem sliko.

maningi, lahko napišeš kak podatek kako priti do te pripravice?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 22 nov 2003, 10:02 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Bine je napisal/-a:
Hm. Vedno sem bil daljnoviden.
Pred 3 tedni sem bil pri okulistu.
In mi je predpisal -0.25.
Svet je postal lepši ;-) in vse mi je precej bolj jasno postalo :lol: : še za 10d sem se lažje odločil, hi,hi.

Bine,
leče s minus (-) dioptrijo so konkavne leče (D=1/f) in so namenjene za korekcijo kratkovidnosti. Ne govorim na pamet. Res nisem oftalmolog, sem pa končal medicinski faks.

Vzemi časopis pa poglej, koliko blizu so zate črke še dovolj ostre, in sicer v celem vidnem polju. Če je ta razdalja okrog 10-15 cm je ok. Sicer pa bova midva tvoj problem težko rešla preko neta - boš moral vprašati okulista, vzroki za opisani problem so namreč lahko številni.

Morda je zate bolj primeren podaljšek okularja (str. 176; levo zgora; EP-EX155), ki premakne oko malce bolj nazaj. Preden ka nabaviš ga sprobaj, sem že slišal, da se malce zoži vidno polje, kaj nekaterim ne ustreza.

Sicer pa se oglasi, če želiš sprobati moja objektiva za 10D.

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Ocala ali nastavek?
OdgovorObjavljeno: 22 nov 2003, 10:09 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Rokomawh je napisal/-a:
maningi je napisal/-a:

maningi, lahko napišeš kak podatek kako priti do te pripravice?

Rokomawh,

tole pripravco osebno nimam, bom opisal le tisto, kaj sem prebral na Canon-forumu:

Sledeči kotni nastavki naj bi pasali:

a) Canon typ C (drag!)
b) Canon typ B + adaptor S iz kovine ( http://www.digitale-slr.net/foren/canon ... p?id=54505 ), brez adaptorja baje ne sedi dobro.
c) kotni nastavek OM. Je premičen 360° + ima povečavo 1,2x bzw. 2,5x. Slabost: zrcalno obrnjena sika.
d) Minolta VN (povecava do 2x) http://www.fotokoch.org/slr/15153.shtml
e) kotni nastavek za Rollei SL35E baje tudi paše.
f) morda pa pride v postev tole: http://www.fotokoch.org/slr/12831.shtml (eypice extender).
g) baje paše tudi nek model od proizvajalca HAMA (25€); Model 33207 Pravijo, da gre tudi na D60.

Kje se vse to lahko v SLO nabavi, pa ne vem, morda bo Matjaž znal kaj več povedati.

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 22 nov 2003, 10:44 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Alex,

hvala za razlago.
Časopis lahko berem brez očal tudi na 10cm (Delo), pa tja do 50cm.
Z očali seveda ne morem tako na blizu brati (lahko bi se pomatral, ampak je jasno, da je to matranje oči).

Če gledam TV (recimo teletekst), lahko dobro berem brez očal, vendar so črke že malo bolj meglene, impresionistične ;-).

Mislim pa, da je moj izvirni problem v tem, da mi ne funkcionira globinski vid. Se spomnim okulističnega pregleda za vozniški izpit. Ko je bilo treba gledati neke "gumbe", eni so bili kao pritisnjeni noter (eden od 10ih v vsaki vrsti), vendar jaz nisem videl nobenih razlik.

Jasno je, da ne moreva tega reševati v tem forumu; v bistvu me je zanimalo, če je še kdo s podobnimi težavami in je morda že preizkusil te dodatke.

Anyway - pejmo nazaj na tematiko objektivov.
Vsekakor sem zelo zainteresiran, da si pogledam tvoje objektive (kaj pa imaš?), še posebej zato, ker Jure ne bo imel nič zame pred 05.decembrom...

Kako in kje se lahko dobiva?
Hvala za prijaznost in lep weekend,
Bine.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 22 nov 2003, 10:55 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Bine,

si že malce pozabil na tvojo dilemo (kakšen teden) nazaj, kateri objektiv nabaviti. Poglej: http://www.e-fotografija.com/forum/view ... light=#582 pa se boš spomnil. :D

Imam 17-40/4.0 L in 70-200/4.0 L. Bom ti poslal mobi-št. na elektronsko pošto. Pa pokliči in se bova dogovorila. Sicer pa sem doma v Črnučah, v Ljubljani.

lp,
Alex

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 33 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 23 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: