* *
Danes je 15 dec 2019, 13:47

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 49 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 09:13 
Odsoten
pro

Kraj: Malo tu, malo tam
Razlika med fiksnimi in zoom objektivi je pri vseh, ne samo pri Canonu ali samo pri Olympusu. Nekateri zoom objektivi so dobri, ostri itd. in predvsem dragi, se vedno pa so in bodo slabsi kot fiksni (mogoce se razlike ne opazi pri uporabi ampak razlika (vecja ali manjsa) je in bo). Na zalost ni druge ze zaradi same tehnike (drugacni pa tako ali tako ne morejo biti ce hoces da je zoom :) ).

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 09:15 
Odsoten
Padel v boju

Kraj: Grosuplje
Tole 50 uporablja Dobokovič za svoje portrete. Je rekel da mu je veliko boljša kot tisti kit objektiv (14-54) ,ki ga dobiš zraven. To pomeni, da bo že nekaj na temu. Čeprav se tudi meni čudno zdi ;)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 09:23 
Odsoten
Padel v boju
Uporabniški avatar

Kraj: Švarcenberg ali fojba.
pele je napisal/-a:
Tole 50 uporablja Dobokovič za svoje portrete. ....Čeprav se tudi meni čudno zdi ;)

Nič ni čudno. To je za E-1 najboljši objektiv (glede resolucije), ki ga lahko kupiš.

lp,
Alex

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 09:32 
Odsoten
napreduje v forumu

Kraj: Ljubljana
Kot kaže je bil samo Pele pri Dubokoviču, oz. je samo on še kaj drugega kot model gledal :lol: !
Sicer pa vem, da so in bodo fiksni vedno kvalitetnejši od zoomov.
Vprašanje sem v bistvu postavil, ker se je Matjaž tako začudil :oops: in očital Olyju revno izbiro objektivov ( če prav razumem :cry: ).

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 09:36 
Odsoten
Padel v boju

Mene je pri Dobokoviču samo tale E-1 matral in malo sem Petra spraševal kako pa kaj?

Citiram:
in očital Olyju revno izbiro objektivov

Jah kaj veliko jih res ni samo čakam ta tale Sigma pride pa še ostali potem pa..... :)

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 09:51 
Odsoten
pro

vm je napisal/-a:
in očital Olyju revno izbiro objektivov

Ja na zalost ima ZELO revno izbiro objektivov. Ne recem, da moras imeti 50+ objektivov kot jih ima Canon ampak kaj vec kot 4 ali 5 bi se pa ze spodobilo. Sploh ce ciljas na pro userje. Pri tem ti ne pomaga da je tisti objektiv, ki ga ima, super objektiv. Ce je samo eden (in ni zoom 12-1200 :) ) potem pokrijes zelo zelo majhno stevilo uporabnikov, pa se polovica tistih se jih bo premislila, ker nihce ne ve ce ne bo cez leto, dve, sedem rabil se kaj zraven.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 09:51 
Odsoten
Marsal

ogabe je napisal/-a:
Osebno mislim, da je f2 za portrete ze malo premalo. Pri 2.8 imas nos v fokusu usesa pa ze kar nekaj cm ven iz fokusa. Pri 2.0 je so pa ze oci ven iz fokusa, tako da je slika ze kar smesna (ostre oci, bluran nos in blurana usesa) :)

Pri Oly-ju lahko tole vzameš malo drugače. Ekvivalent (35mm) je ta makro 100mm. Riše pa z goriščnico 50mm. kar pomeni, ker ima Oly majhno tipalo in prilagojene objektive, da ima več globinske ostrine kot DSLR z neprilagojenimi objektivi.

In ste spoznali zadnjič v studiju kaj je dobra blenda za portret. 8. Manjše blende 2. 2,8 fotografi radi jemljejo zunaj, da se zabriše ozadje. Vendar tu že velja zgornji Ogabejev zapis. V studiju pa imaš kontrolirano ozadje in z zaslonko 8 dosežeš boljši zapis objektiva in dobro ostrino od začetka nosu do konca glave.

VM. Posredoval si dobre izkušnje in hvala ti. Veš pa da je treba informacije pravilno podati. In naštel sem tri faktorje, ki bodo Olyju še nekaj časa grenili življenje. Povedal sem že, da bo njihov 4/3 sistem v polni luči zaživel v letu 2006.

Razlika med fiksnim in zoom obstaja in bo obstajala. Seveda teoretično. Saj tudi slabo narejen fiksni objektiv ne more konkurirati dobremu zoomu. Povedal sem že, da je vsak objektiv v samo enem območju odličen. Fiksni ne riše enako dobro v različnih metražah. Pri zumu pa je problem še menjava goriščnice. Torej napak še toliko več možnih.

In v mnogo napak objektivov sem se že pred leti prepričal, ko sem jih več preizkusil. In dobil sem mnogo zanimivih rezultatov.

Recimo Tamron 28-200 (4 leta nazaj) nima enakega kota zajema pri neskončno (190mm) ali pri 2m oddaljenosti od motiva (160mm). Velika razlika do tistih zapisanih in obljubljanih 200mm.

Sigma 50-500 je pri 200mm goriščnice na 30m oddaljenosti od motiva bolje risal kot 200mm f/2,8 L canon s fiksno goriščnico. Ampak samo v tem primeru je bilo tako. Vse ostale goriščnice so bile močno povprečne. In ker nisem verjel sem šel dvakrat fotografirat. Takrat sem pleskal sliko še na film.

Enkrat sem šel v Canon skladišče in za preizkus vzel 14 objektivov. Sem bil tudi nad nekaterimi tistimi s fiksnimi goriščnicami razočaran.

Seveda pa je "razočaranje" plod velikih zahtev in zahtevnega testa. Za mojo uporabo mi pa povprečni objektivi dobro služijo. Še večji problemi pa so sedaj na digitalu, ker marsikateri objektiv ne dosega risanja v taki ločljivosti kot jo zahteva tipalo. O tem je Alex že nekajkrat opozarjal.

VM brez :( . Ker ti je Oly na dobri poti da mu uspe. In 50mm macro je za svoje pravo "macro" delo odličen objektiv. seveda pa je dober tudi za ostalo. Samo ve se. Če bi imel Oly že pravi portretni objektiv potem ti fotografi ne bi govorili kako je pa 50mm macro super za portrete! Že to, da ima ta objektiv možnost ostrenja od samo nekaj 10cm od motiva ti da vedeti, da je prirejen za bližnje delo. Kar pomeni, da ko se premikaš do neskončnosti potekajo drastične optične spremembe. portretni objektiv pa ima drugačne lastnosti. Ostriš lahko šele od 1,2 ali 1,8m. Saj nikoli ne lezemo v portret. Odmik od njega mora biti tolikšen, da se model še dobro počuti. In zato ti objektivi delujejo odlično od 2m do 4m. Naprej pa je lahko že slabše. Vsak objektiv ima svoje zahteve "macro, portret, šport, itd) in za to je tudi narejen tako, da v teh primerih v določenem razmerju najbolje deluje.

Uf, uf. Sem že pol romana napisal. No želel sem razložiti, da ima tudi vsak objektiv svojo "pravo" vrednost v samo določenem razmerju. Da se ve, da je tista "macro" odličen za portret iz trte zvita. Dobro, se ve, kakor za koga. In ko se vprašaš zakaj tako pravijo, veš odgovor. In seveda še to, kaj je dobro je stvar posameznika. Za nekoga je lahko odličen portretni objektiv "fish eye" za drugega 28 - 300mm, tretji pa najboljše naredi kar s kompaktom. In še prav imajo! Ne bom pa se strinjal, da so to najboljši objektivi za portret.

Matjaž

Zadnjič spremenil matjaz, dne 17 maj 2004, 09:56, skupaj popravljeno 1 krat.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 09:52 
Odsoten
napreduje v forumu

Zaenkrat jih je pet. Od 22 do 600 mm ( 35mm) :) . Z dvema pokriješ 28 do 400 mm. :D
Sigma pripravlja dva cenejša zooma (verjetno na fotokini ), ki pa bosta verjetno primernejša za consumer body.
Kupci v ZDA in GB dobijo zraven Zuiko OM adapter, s katerim gre večina Zuiko OM objektivov na E-1 8) . Za naš trg ga (še?) ni :x !

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 10:02 
Odsoten
Padel v boju

Citiram:
Sigma pripravlja dva cenejša zooma (verjetno na fotokini ),

Sej sta bila predstavljena že na Pma. Ne vem kaj čakajo. :(

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 10:08 
Odsoten
Marsal

Če bi Sigmi dovolili, bi na tak način kot sedaj pripravili kar celotno paleto objektivov za E-1. Kot prvo, jim Oly tega ne bo pustil, kot drugo, bo treba objektive res pripraviti tudi iz strani Sigme za 4/3.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 10:10 
Odsoten
Borec za FILM
Uporabniški avatar

Kraj: Deutchland
Citiram:
Če bi Sigmi dovolili

To jaz ne stekam kak dovolili.vsaj po mojem lahko firma nardi kar hoce ce to ne gre pol ne vem kak je :?

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 10:12 
Odsoten
Padel v boju

Ah kje slowenian. Sigurno imajo patent in brez dovoljenja ne smeš nič.

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 10:14 
Odsoten
Padel v boju

Pa še nekaj Olympus se bo malo za***** če ne bo dovolil še drugim proizvajalcem izdelave objektivov. Res jim bo to kar nekaj pobralo samo ljudje bodo raje kupovali e-1 ker bo imel večjo izbiro objektivov in cenovno...

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 10:16 
Odsoten
Marsal

4/3 standard je odprt. To pa še ne pomeni, da ni nikakršnih patentov. Mislim, da je bajonet sam "odprt" za vse. Samo elektronika za Oly bodi pa najbrž ni kar prosto odprta.

Matjaž

Na vrh

Naslov prispevka:
OdgovorObjavljeno: 17 maj 2004, 10:20 
Odsoten
pro

Sigma lahko naredi za Canona kar hoce, ker tako ali tako nima s Canonom nic. Vsi objektivi so rezultat reverse engineeringa ne pa pogodbe ali cesa drugega s Canonom, ki bi jim omogocal da naredijo objektiv, po Canonovih standardih (pa ne v optiki ampak v elektroniki). Kako imajo narejeno z Olympusom pa ne vem. Ampak takoj ko imajo kaksen dogovor, ki jim omogoca da dobijo podatke o elektroniki od Olympusa, pomeni da jim tudi Olympus lahko rece "ne gospodje tega pa ne boste dali ven".

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 49 prispevkov ]  Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 40 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: