* *
Danes je 17 nov 2018, 16:04

Časovni pas: UTC + 1 ura

Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Prvi koraki
OdgovorObjavljeno: 02 jul 2018, 19:35 
Odsoten
Pristopni član

Pozdravljeni,

Pred kratkim sem se lotil slikanja z DSLR fotoaparatom, ker želim imeti bolj kvalitetne slike, predvsem, ko potujem s kolesom več dni ali pa tudi z avtomobilom. Najbolj za to me je navdušil moj bratranec, ki se je mesec dni potepal po Sibiriji in s svojim starim Canonom EOS 400D kazal fotografije s potovanja.
Da ne razlagam, na dolgo in široko sem se sam lotil podobnih podvigov in nabavil Canona z objektivom Tamron AF28-300mm F/3,5-6,3 XRDi.

Test sem naredil v Krajnski Gori, vendar težava se pojavi, da mi od 10 slik uspeta 2. Največjo težavo vidim v ostrini slike. Slikam na več možnih načinov. P in ISO avtomatsko. Ali pa spreminjam iso do max 400. Včasih tudi na AV in F nekje med 8 in 11. Zadnje čase se igram tudi s spreminjanjem časa.

Je težava v objektivu ali nastavitvah?

80% bi slikal pokrajine, ali pa izlete. Ostalih 20% pa kakšne družabne dogodke (rojstni dnevi v družinskih krogih) ali pa morda kakšen koncert, čisto za hobby.

Veliko sem se poglobil tudi v teorijo, berem knjigo od Daniel Lezano: Biblija Digitalne fotografije in članke na spletu, ter spremljam forume.

Bi bilo morda potrebno nabaviti kakšen fiksni ali standardni objektiv?

dnevno namenjam caa uro časa, za učenje/zbiranje informacij in fotografiranja.

Na vrh

Naslov prispevka: Re: Prvi koraki
OdgovorObjavljeno: 02 jul 2018, 21:15 
Odsoten
Svetovalec v resnih temah

Sicer te knjige nisem bral. Je pa nenavadno, da si že toliko časa porabil in se nisi niti osnov uspel naučit.
Matjaž je pred leti napisal eno knjigo (naslova se zdaj ne spomnim)- kratka in jedrnata- prvo osvoji čisto osnove , kaj pomeni odprtost zaslonke, kako to vpliva, potem kaj dosežeš z spreminjanjem ISO, pa kaj z časom....

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 02 jul 2018, 23:35 
Odsoten
vstopil v forum

Kraj: Maribor
Poznavanje kamere in menijev v kameri je zelo pomembno, zato beri navodila za uporabo. O nastavitvah kamere se pomeni s kakšnim "CANON mačkom". Tisti P (profi v šali) program ni najbolj uporaben za izraz fotografije. Najbolje je kar z začetkom se navaditi na M način uporabe kamere. Z vajo ti bo kar prišlo v prste da boš vedel kateri kolešček kam in zakaj premakniti.
Pa mnogo uspeha in veselja s fotografijo!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 03 jul 2018, 11:39 
Odsoten
Pristopni član

ro-bi je napisal/-a:
Sicer te knjige nisem bral. Je pa nenavadno, da si že toliko časa porabil in se nisi niti osnov uspel naučit.
Matjaž je pred leti napisal eno knjigo (naslova se zdaj ne spomnim)- kratka in jedrnata- prvo osvoji čisto osnove , kaj pomeni odprtost zaslonke, kako to vpliva, potem kaj dosežeš z spreminjanjem ISO, pa kaj z časom....

Hvala za odgovor,

glede osnov so mi zadeve jasne, predvsem ISO pa odprtost zaslonke. Težave mi dela predvsem čas in ostrenje (AF). Bom pobrskal glede te knjige

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 03 jul 2018, 11:40 
Odsoten
Pristopni član

telepilot je napisal/-a:
Poznavanje kamere in menijev v kameri je zelo pomembno, zato beri navodila za uporabo. O nastavitvah kamere se pomeni s kakšnim "CANON mačkom". Tisti P (profi v šali) program ni najbolj uporaben za izraz fotografije. Najbolje je kar z začetkom se navaditi na M način uporabe kamere. Z vajo ti bo kar prišlo v prste da boš vedel kateri kolešček kam in zakaj premakniti.
Pa mnogo uspeha in veselja s fotografijo!

Hvala. Priznam, da navodil o fotoaparatu nisem temeljito prebral. Se bom posvetil tudi temu in fotografiranju na M

Sam objektiv pa je ok ta?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 03 jul 2018, 12:22 
Odsoten
vstopil v forum

Kraj: Maribor
Objektiv je OK. Vkopljemo imej stabilizacijo in AF, pa bo odlično deloval, pa tudi navodila za objektiv temeljito obdelaj!

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 03 jul 2018, 14:48 
Odsoten
Pristopni član

telepilot je napisal/-a:
Objektiv je OK. Vkopljemo imej stabilizacijo in AF, pa bo odlično deloval, pa tudi navodila za objektiv temeljito obdelaj!

Hvala, grem v akcijo :D

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 09 jul 2018, 19:59 
Odsoten
vstopil v forum

Če zapiraš zaslonko na f8 do f11 in uporabljaš objektiv 28-300, sem skoraj prepričan da dobivaš predolge čase osvetlitve in posledično stresene fotke, sploh če je oblačno vreme. Ne boj se uporabljat višjih ISO tja do 3200 ali še višje, pri novejših aparatih to ni noben problem...bolje malenkost bolj zrnata, kot pa stresena neuporabna fotka. Če fotkaš v telefoto območju 200 ali 300mm statične motive, jaz obvezno uporabljam 1/300s in krajše, pa se še kdaj prikrade kakšna stresena fotka, kljub stabilizatorju. Na širšem koncu ne uporabljat daljše od 1/30s v nasprotnem primeru rabiš stativ. Zaslonke ne zapiraj brez potrebe na F11, bolje malenkost manj globinske ostrine kot pa stresena fotka. Na širokih kotih se ponavadi itak ne opazi tako hitro, če je nekaj manj globinske ostrine. Ne glej, vsaj na začetku ne, 100% povečav na računalniku :wink:

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 10 jul 2018, 11:29 
Odsoten
Pristopni član

komar89 je napisal/-a:
Če zapiraš zaslonko na f8 do f11 in uporabljaš objektiv 28-300, sem skoraj prepričan da dobivaš predolge čase osvetlitve in posledično stresene fotke, sploh če je oblačno vreme. Ne boj se uporabljat višjih ISO tja do 3200 ali še višje, pri novejših aparatih to ni noben problem...bolje malenkost bolj zrnata, kot pa stresena neuporabna fotka. Če fotkaš v telefoto območju 200 ali 300mm statične motive, jaz obvezno uporabljam 1/300s in krajše, pa se še kdaj prikrade kakšna stresena fotka, kljub stabilizatorju. Na širšem koncu ne uporabljat daljše od 1/30s v nasprotnem primeru rabiš stativ. Zaslonke ne zapiraj brez potrebe na F11, bolje malenkost manj globinske ostrine kot pa stresena fotka. Na širokih kotih se ponavadi itak ne opazi tako hitro, če je nekaj manj globinske ostrine. Ne glej, vsaj na začetku ne, 100% povečav na računalniku :wink:

Hvala, tole pa mi bo zelo prav prišlo. Sem pa res imel strah pred višjim ISO in drži, da ni tako kritično, saj že 800 se mi je zdelo zelo veliko.
Ker v v teoriji sem bral, da bi naj časi bili npr: 300mm 1/300 ali več, 55mm 1/60 ali več itd...

V kolikor bi imel objektiv 18-55mm pa pri ostrini ni tako kritično, če so daljše osvetlitve?

Na vrh

OdgovorObjavljeno: 23 avg 2018, 20:55 
Odsoten
vstopil v forum

Dreambass je napisal/-a:
komar89 je napisal/-a:

Hvala, tole pa mi bo zelo prav prišlo. Sem pa res imel strah pred višjim ISO in drži, da ni tako kritično, saj že 800 se mi je zdelo zelo veliko.
Ker v v teoriji sem bral, da bi naj časi bili npr: 300mm 1/300 ali več, 55mm 1/60 ali več itd...

V kolikor bi imel objektiv 18-55mm pa pri ostrini ni tako kritično, če so daljše osvetlitve?

Nekako osnovno pravilo je, da ne dobiš stresene in neostre fotke (pri objektih kateri se ne premikajo), da uporabljaš pravilo goriščnice npr: 100mm daš čas osvetlitve vsaj 1/100 ali 18mm vsaj 1/18s itd... Če se objekt premika moraš uporabljati še dosti krajše čase, sploh pri športu. S kilometrino pride občutek za nastavitve samodejno in sploh ne razmišljaš preveč o nastavitvah ampak bolj o kadru, tajmingu itd...
Tale simulator sem že večkrat limal. Zelo uporabna zadeva dobro naštudiraj in ti bo vse precej bolj jasno:

https://camerasim.com/camerasim-free-web-app/

Na vrh

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
Napiši novo temo Odgovori na temo  [ 10 prispevkov ] 

Časovni pas: UTC + 1 ura

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov

Ne morete pisati prispevkov v temi
Ne morete odgovarjati na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu

Pojdi na: