Članek s strani E-Fotografija.com

Članki
Težave digitalne tehnike / Kompakt proti DSLR
By Matjaž Intihar
Jul 13, 2003, 22:01

Kompakt ali DSLR? Bistvo je, da se s kamero spoznate! Predvsem njene zmožnosti in način delovanja. Le tako se rešimo vprašanj, "le kaj je z mojo kamero narobe"?

S prihodom vse več DSLR kamer med digitalne fotografe pa prihaja do novih težav! Po članku "prah na tipalu" se je ta "velika" težava tudi pri serviserjih umirila. Sedaj je na vrsti "neostrina DSLR kamer".

Z mojo digitalno SLR kamero je nekaj narobe!

Priporočam, da si za enostavno fotografiranje vaših izletov, potovanj, družinskih dogodkov in predvsem za vaše oko kakovosten všečen posnetek v družinskem foto albumu, izberete kompaktno kamero. Tako sem zapisal zaključek poglavja o kamerah na 4.str. Revije e-Fotografija št.18.

Takole pa sem zaključil na 7.str.: Fotograf, ki pa z DSLR kamero deluje tako kot s kompaktno pa zelo hitro spozna, da so fotografije iz kompaktne kamere "boljše". Začne jih motiti, da iz DSLR ni ostrine, globinske ostrine, kontrasta in všečnih zasičenih barvnih tonov. Vedite, v datoteki iz zrcalne kamere je vsega v izobilju, samo izkoristiti je treba nastavitve na kameri kot kakovostnejše tipalo in zapis do te mere, da na koncu fotografija iz DSLR pokaže višjo kakovost kot tudi všečnost.

Kdo bo na koncu bolj zadovoljen s svojimi fotografijami? Lastnik kompaktne ali lastnica DSLR kamere.


 

1. Pozdravljeni

Na spletni strani vašega podjetja, ki je zadolženo za uvoz aparatov sem našel vaše ime in ker ste odgovorni za tehnična vprašanja se obračam na vas za pomoč.  

Sem kupec digitalnega zrcalno refleksnega fotoaparata ………. Najprej sem natančno in v celoti prebral vsa navodila, tako priložena kot tudi ocene, teste in ostale materiale na internetu. Po malo več kot enomesečni uporabi smatram, da aparat obvladam dokaj dobro. Zadnjih 20 let se ukvarjam, sicer amatersko, s fotografijo in lahko rečem, da sem daleč od laika na tem področju. Z digitalno fotografijo se ukvarjam zadnje tri leta. Pred tem sem imel zmogljive zrcalno-refleksne aparate, od digitalnih pa fotoaparat z 10 x zoom-om.

 

Poleg aparata imam dva objektiva in sicer 18-125mm in 75-300mm, ki sem ju kupil poleg aparata in stativ, ki ga uporabljam dokaj pogosto. Slednje navajam zato, da bi lahko analizirali vzrok težav, o katerih prosim za pomoč. Problem namreč je ostrina slik. Nikakor ne morem biti zadovoljen z ostrino, ali pa sem pričakoval preveč. Od takega aparata bi vsekakor pričakoval več. Glede na to da ima 8 mio-ski senzor mi to ne pomaga, saj slike niso ostre tako, da bi mi resolucija veliko pomagala. Slikal sem z vsemi možnimi resolucijami v JPEG kot tudi v RAW formatu.

 

Prijavil sem se na tečaj da bi ugotovil, ali je posredi moje neznanje ali pa je to limit, ki ga ta fotoaparat zmore. Vas pa prosim za informacijo, ali mi glede tega vprašanja lahko kaj pomagate, ali ste imeli podobne pripombe od drugih kupcev in ali je mogoče, da je napaka stvar izdelka kot unikata in ne izdelka kot modela. V primeru, da gre za problem izdelka, kaj naj naredim? Kako bi ugotovili, ali je problem samo pri mojem aparatu, ali pa je to pač sistemska zmogljivost.  

 

S spoštovanjem .....

 


2. Pozdravljeni, ali mi lahko kdo odgovori na vprašanje.

Imam novi zrcalno refleksni aparat. Ko sem naredil več fotografij v slabi svetlobi (v zaprtem prostoru) z uporabo fleša - sem dobil neostre fotke. In to pri času 60/sek, ki ga nastavi avtomatsko. Pri tem času bi morale biti slike OK. Najbolj me čudi, da je fotka malo neostra tudi v primeru, ko je bil aparat na stojalu. Fleš je originalen.

 

Hvala za odgovor.

 

Lep pozdrav

 

... 


3. Spoštovani

Pred kratkim sem kupil vaš aparat z možnostjo menjave optike. Aparat sem po nekaj dneh odnesel na servis, ker utemeljeno sumim, da je z napako. Toda na hitro so me odpravili z oceno, da je z aparatom vse v najlepšem redu. Pošiljam vam nekaj fotografij posnetih z novim in mojim starim kompaktom. Ostrina slike je na slikah od kompakta očitno boljša. Zato sem še vedno prepričan, da aparat ni ispraven. Ker mi servis zagotavlja nasprotno, vas kot uvoznika prosim, da pri vašem pooblaščenem serviserju intervenirate. V nasprotnem primeru bom aparat z oceno da je neispraven vrnil v trgovino.

 

P.S.

Priložene so fotografije iz kompaktnega in novega aparata.

 

V pričakovanju ugodne rešitve...

 


Kaj je boljše, kompaktna kamera ali DSLR? Enotnega odgovora na to vprašanje ni. Lahko pa se vprašamo katera kamera za kateri način fotografiranja. Tu še enkrat poudarjam. Kompakt za vse, ki si želijo všečne fotografije v družinskem albumu brez posebnega znanja uporabe kamere. Torej “nameri in sproži”, kompaktna kamera poskrbi za vse ostalo. Ko pa boste od fotografije želeli več, bo naprej potrebno predvsem mnogo več fotografskega znanja. DSLR kamera je v načinu uporabe in delovanja pravi “butl” naproti kompaktni. Toda DSLR nam omogoča, da sami mislimo s svojo glavo v fazi fotografiranja in kamero upravljamo. Vemo pa tako iz filmskega kot danes iz digitalnega sveta. Le malo je danes v veliki množici fotografov, ki sploh potrebujejo kamero za kaj več. To nam govori že danes množica “mobitel” fotografov.

Kompakt proti DSLR v sliki!

  

V mnogih mojih zapisih ste že lahko ugotovili, da ima vsaka kamera in razred kamer svoj točno določeni namen. Na koncu prvega članka (revija št.18 ) - članek bo objavljen tudi na portalu) o primerjavi kompaktnih in DSLR kamer želim še enkrat poudariti, da se ne zaletite v nakup DSLR kamere, z mislijo, da bo še boljša fotografija prišla kar sama od sebe. Verjemite, da je na začetku uporabe DSLR kamere, oziroma preskok v DSLR svet bil in je še tudi danes lahko močno boleč.

 

O razlikah med kompaktnimi in DSLR kamerami pišem predvsem iz dejstva, da je množični pohod v DSLR svet s prihodom Canon EOS 350D in sedaj še z Nikon D50 in Pentax *istD L, že marsikaterega fotografa streznil.

Ob prvi in nadaljnji uporabi DSLR kamere se mnogi fotografi ne morejo sprijazniti, da je njihov kompakt naredil "za njih" videno, "boljšo" fotografijo. Ne zavedajo se, da je treba večino datotek iz DSLR kamer za višjo kakovost dodatno obdelati. Da je treba s kamero tudi delovati, torej nastaviti marsikatero nastavitev za višjo kakovost in predvsem kakovosten zajem motiva. Niti ne vedo, da so osnovni objektivi močno povprečne kakovosti in na sliki poudarijo množico napak. Kar naenkrat se odkriva vinjetiranje (temni robovi na sliki), slabša ostrina, popačenje slike in misleč, da je pokvarjen objektiv, ga odnesejo na servis. Zaradi množice novih fotografov v DSLR svetu bo zopet treba spoznavati osnove same tehnike, t.j. foto kamer, objektivov, predvsem pa uporabo časa osvetlitve, zaslonke, občutljivosti, goriščnih razdalj in na koncu kakovost vseh naprav. Tudi v DSLR velja pravilo, malo denarja malo glasbe!

 

Že po držanju kamere vemo, da tega fotografa rešuje samo popolna avtomatika. Kompaktne kamere imajo množico avtomatskih rešitev za končno všečno fotografijo.

 

Najbolj zanimivo je dejstvo, da se na opremo in kakovost gleda kot na vložen denar. Kako DSLR kamera in objektivi iz “najnižje cenovne stopnice” ne morejo zagotoviti vrhunske kakovosti. Misleč, da je DSLR kamera nekajkrat dražja od njihovih prejšnjih kompaktnih kamer.

Vsem želim povedati, da se nam, ko prestopimo DSLR vrata odpre popolnoma nov svet. Lep, prijazen, kakovosten, toda samo v primeru, da se bomo trdo učili, fotografirali in spoznavali lastne napake. Učimo pa se lahko na dva načina. Daljši samostojno, ali hitrejši na strokovno vodenih foto delavnicah. Predvsem pa sami kmalu spoznamo, da je delovanje v DSLR svetu zelo drago, tako kot vsak drug hobi.

 

Pred leti sem že zapisal. Vstop v SLR svet je pravi “preskok”. Tako miselni kot delovni. Z leti prakse pa vsak spozna, da brez teh kamer ne gre več! Pa ne zaradi kamer, ampak zaradi lastnega znanja in spoznaja, da nam SLR kamera nudi “kontroliranje” posnetka. Predvsem pa spoznamo, da za dobro fotografijo ni pogoj najboljša kamera, ampak v večini primerov samo fotograf, ki za kamero stoji!

 

Dobra oprema še ni zagotovilo za dobre fotografije. Danes ni malo novih fotografov, ki si za vstop v fotografijo izberejo že na začetku najboljšo opremo. In večina njih je s kakovostjo fotografij nezadovoljnih. Večkrat sem že slišal, da je njihov prejšnji kompakt izdelal boljše fotografije. Vedno pravim, prav imate! Se bo treba z DSLR še krepko spoznati.

 

Še želite v DSLR svet? Dobro razmislite preden vstopite v njega. To ni samo enostaven prestop med “boljše” kamere. Kot prvo vedite, da sploh ni rečeno, da so boljše. Tudi tu se je treba vprašati, “zakaj kamero potrebujem”!

Če za družinsko, popotniško in hobi fotografijo za vaš domači album, potem bo DSLR kamera že na začetku pokazala svoje zobe in brez dodatne obdelave v programih za obdelavo fotografij ne bo šlo. Na primerih, ki v nadaljevanju lahko vidite samo prve težave, ki kažejo, da je lahko kompaktna kamera za večino fotografov mnogo primernejša kot DSLR. Zato se ni čuditi, da mnogi novi lastniki DSLR kamer razočarano gledajo svoje posnetke in se pritožujejo, kako je njihov “kompakt” delal boljše fotografije. 

Vedite, da je DSLR kamera v prvi vrsti naprednejša samo zaradi celotnega sistema, ki ga nudi, t.j. množice dodatne opreme in v največji meri zaradi kontroliranja samega posnetka, globinske ostrine s pomočjo zaslonke ter na koncu zaradi možne hitrosti delovanja. Že od prvih številk revije in v člankih na portalu vemo, da nam DSLR kamera nudi močno boljše procesiranje podatkov in da je zato fotografija v vseh detajlih lahko mnogo kakovostnejša od tiste iz kompaktne kamere. Toda kako, če pa nam naše fotografije potrjujejo, da nam kompakt naredi všečnejšo fotografijo. Bistvo je v pravih nastavitvah na kameri v fazi foto­grafiranja in nato v nadaljnji obdelavi slike. Šele takrat slika iz DSLR oživi, oziroma pridobi krepko boljšo kakovost in všečnost zaradi množice podatkov, ki so iz kompaktnih kamer in preračunavanja podatkov v njih že izgubljeni. Primerjave pa so prikazane na naslednjih straneh.

Sedaj veste. Brez “glave” ne hodite v DSLR svet! Ne misliti, da že samo zaradi uporabe DSLR kamere pride do “boljših” fotografij.

Pravilne nastavitve in dobro držanje kamere so temelj za tehnično brezhibno fotografijo.

Največja težava fotografiranja z zrcalno refleksno kamero so dolge goriščnice, neprimerno držanje kamere in predolgi časi osvetlitve. Stresenih posnetkov je v vaših foto albumih veliko več kot tistih popolnoma ostrih. Ne krivite že takoj na začetku slabo kakovost objektiva. Spremljajte čase zaklopa. S pomočjo ogleda zajete slike na zaslonu fotograf danes hitro spozna, da tista trditev, kakršna goriščnica, takšen je še dovoljen najdaljši čas osvetlitve ne velja.

Sony DSC-H1. Brez težav do dobre fotografije.

Pentax Optio WP. Tudi s kompaktom se da!

HP R817. Si za popotniško fotografijo želite še več?

HP R817. Kamera ve kaj si vi želite. Na prvem mestu všečnost. Barve, ostrina, kontrast so v večini primerov že močno dodani.

HP R817. Potrebujete še več? Če je motiv zanimiv, vas po kameri vprašajo samo tisti, ki mislijo, da tak posnetek pa lahko naredi samo kamera najvišjega razreda.

Canon EOS 20D. Povprečen objektiv in rezultat je nevšečna fotografija z napakami. Ni vse v tem, da na kameri piše DSLR. Je treba za kakovost izbrati tudi pravi objektiv, zaslonko in čase osvetlitve.

EOS 20D. S kvalitetnim pogledom skozi iskalo DSLR kamere pa laže izravnamo horizont, ocenimo globinsko ostrino itd. Če fotograf zna izkoristiti prednosti DSLR kamere potem mu bo tudi zadovoljivo služila.

Zgornja slika je posneta s kompaktno kamero Canon S2 IS, spodnja s Canon EOS 350D in 75-300mm IS. Razlika je očitna. Všečnost slike je v trenutku na strani kompaktne kamere. Ostrina, globinska ostrina, kontrast, tonske vrednosti... Vse je na strani kompakta. Razen ene zelo pomembne stvari. Obilice podatkov, ki jih lahko obdelujemo v nadaljnji fazi, to je s pomočjo programov za obdelavo fotografij. Da pa bi izenačil še globinsko ostrino pa bi moral zaslonko zapreti na vrednost 16.

Tudi med DSLR kamerami imamo razlike. Nekatere že v osnovni obdelavi fotografije delujejo bolj na všečnost in nam v večji meri popravljajo fotografijo (leva polovica po diagonali). Toda v tem primeru se je za nadaljno obdelavo izgubila manožica podatkov.

Če želite v pogledu tonskih vrednosti, kontrasta, ostrine, zasičenosti barv itd. doseči največ, s kamero delujte v RAW zapisu. Programi za obdelavo RAW datotek v namiznem računalniku vam dajejo še dodatne možnosti obdelave. Vendar le v primeru, da znate te možnosti obdelav tudi izkoristiti. obdelava je v levem diagonalnem delu)

S samo nekaj dodatne ostrine v digitalni temnici pridobimo ostrino, ki nam jo kompaktne kamere nikoli ne nudijo. (obdelava je v levem diagonalnem delu)

 

na stran 3 / razlika v sliki

 

 



© Copyright 2003 by E-Fotografija in Digifot.com